Bios güncelleme için ipuçları!BIOS güncellerken işinize yarayacak şöyle birkaç ipucundan bahsedelim.BIOS güncelleme işleminden önce, BIOS güncelleme programı sizlere: "Kardeşim, bu dosya sizin sisteminizle uyuşmuyor"

gibisinden bir mesaj verirse, eğer güncellemek istediğiniz dosyanın doğruluğundan eminseniz, BIOS güncelleme programınızın (flash programı) sürümü tutmuyor olabilir, daha günceli ile deneyin.Bazı anakartlarda, BIOS güncelleme işleminden önce CPU Level1 ve CPU Level2 önbelleklerin BIOS'dan [Disabled] edilmesi önerilir. Zira L1 veya L2 önbellekte kalan bilgiler BIOS kopmasına neden olabilir ve BIOS'unuz kullanılmaz hale gelebilir.
Intel marka Flash ROM'a sahip bir anakartın BIOS'unu güncellerken, BIOS güncelleme esnasında bununla ilgili bir hata görebilirsiniz. Bu bir problem değil. Intel FLASH ROM'ların yapısından kaynaklana bir özellik. Intel marka FLASH ROM'ların Boot Block bölgesi yazma korumalı olduğundan bu mesaj belirir. Boot Block, sisteminizin açılması için gereken birkaç ufak bilgi içerir ve güncellenmesi gerekmiyor.
BIOS'un güncellendiğini nasıl anlarım? Böyle bu soru çoğumuzun aklına gelmiştir. Çoğu anakartta, "AWARD Moduler BIOS V.6.00 , copyright xxxx" yazan yerin hemen altında sırasıyla şu ifadeler bulunur:
Anakart Modeli - BIOS Versiyonu
Mesela, Asus CUSL2 anakartta BIOS güncelleme öncesi "ASUS CUSL2 ACPI BIOS Revision 1001" yazarken, BIOS'u güncelledikten sonra, "ASUS CUSL2 ACPI BIOS Revision 1002" yazdı. İşte buradaki 1002 rakamı, benim BIOS'u güncellediğimi gösteriyor. Intel anakartlarda ise, en üstte bu versiyon belirtilir. Dediğimiz gibi, ifade standarttır: Anakart Modeli - BIOS Versiyonu. Eskişi ile yenisin karşılaştırdığınızda hemen olayı anlayabiliriz.

Sık sorulan sorulardan biri şu: Mevcut BIOS sürümünüz üzerine birden fazla güncelleme çıkmış. Çıktıkları sırayla üst üste hepsini mi yüklemek gerekiyor, yoksa sonuncusunu yüklemek yeterli mi? Sonuncusunu yüklemek yeterli, BIOS güncellemesi bir yama değildir, her biri tek başına birer sürümdür. Ancak bazı BIOS'larda (örneğin Medallion BIOS'larda) güncelleme sonrasında yeni özelliklerin geldiğini (yani güncellemenin yapıldığını), aynı zamanda bazı seçeneklerde önceden elle seçtiğiniz ayarların da sıfırlanmadığını, aynen seçtiğiniz şekilde kaldığını görürsünüz. Yani bazı BIOS güncellemeleri önceki sürümün ayarlarını da aklında tutup yeni sürüme aktarabilirler.
Ezberci olmayın! Anakartınızın üreticisinin talimatlarına uymanız sizin yararınıza olacaktır. Dikkat etmediğiniz en ufak bir nokta, size sorun yaşatabilir. Dolayısıyla okuyun


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha