Sistemimdeki Eksik Eklentiler

Windows 8 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Sistemimdeki Eksik Eklentiler

Mesaj gönderen shampuan »

Başlık açtığım kategoriden de anlaşıldığı üzere Win8.1 64 bit (PRO) kullanıyorum.

Sistemim güncel değil, ellenmiş, o zamanın biraz güncellemesini almış bir iso, bir war -ez sitesinden indirip kurmuştum.
Kuracağım bazı programlar, kurulum öncesinde ya da kurduktan sonra çalıştıracağım zaman dll eksik hataları verebiliyor. netframework isteyen bazı yazılımlar da oluyor.

revo-uninstaller programından aldığım ekran görüntüleri:

Resim

Resim

Ayrıca bir program net.fm 4.6.1 istedi. Arşivimde 4.6.2 buldum, onu kurmak istedim. Sonuç:

Resim

Hata kodu:

Kod: Tümünü seç

Sorun imzası:
  Sorunlu Olay Adı:	VSSetup
  Sorun İmzası 01:	Microsoft .NET Framework 4.6.2 Preview Setup
  Sorun İmzası 02:	4.6.01532
  Sorun İmzası 03:	14.0.1532.0
  Sorun İmzası 04:	1
  Sorun İmzası 05:	x64-Windows8.1-KB3120803-x64.cab
  Sorun İmzası 06:	Install_I_Interactive_Error
  Sorun İmzası 07:	0x3712
  Sorun İmzası 08:	14098
  Sorun İmzası 09:	unknown
  OS Sürümü:	6.3.9600.2.0.0.256.48
  Yerel Kimlik:	1055

Çevrimiçi gizlilik bildirimimizi okuyun:
  http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=280262

Çevrimiçi gizlilik bildirimi yoksa, lütfen çevrimdışı gizlilik bildirimimizi okuyun:
  C:\Windows\system32\tr-TR\erofflps.txt

Yani ne yapsam bir maraza çıkıyor.
Yeni kurulum, bir sürü baş ağrısı demek.
Daha evvel, XP ve 7 yıllarından kalma DirectX paketi, flash paketi, netframework paketi gibi paketler var arşivimde ama onlar yetersiz, ne zamandır da baktığım yok.

Böyle bir sistemde nelerin eksik olabileceğini öğrenmem lazım.
Yukarıdaki sorun nedir? Ney, niye bozulmuş?
Bu tip eksikleri tesbit edip benim için kuran bir yükleyici var mı? Hani otomatik driver kurma programı gibi...

Resim

Şu an nereden başlamam gerektiğini kestiremiyorum.
Şayet çözüm önerileriniz, şuanki kurulu sistemi riske sokacaksa onu da belirtin.

NOT: bu paketin benzerinden bende zaten otomatik kurulum olarak var:
https://www.sordum.net/42565/tum-net-fr ... yca-kurun/

Güncel ek paketler lazım.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4952 kez

Re: Sistemimdeki Eksik Eklentiler

Mesaj gönderen velociraptor »

Modifiyeli sistemlerde herzaman sorunlar çıkıyor malesef , keşke windows 8.1 i Microsofttan indirip ilaçlasaydın , bende VHD de kurulu birtane var asla sorun vermiyor.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 335 kez

Mesaj gönderen esatiz »

shampuan yazdı: 22 Oca 2021, 07:32 Ayrıca bir program net.fm 4.6.1 istedi. Arşivimde 4.6.2 buldum, onu kurmak istedim.
Şayet çözüm önerileriniz, şuanki kurulu sistemi riske sokacaksa onu da belirtin.
Hocam ben de net framework kurmaya çalışırken (offline installer olan ile) hata veriyordu. Sizdeki hatadan değildi doğrulama hatasıydı. Pek kullanmadığım Win8.1 için tavsiye vermek istemem ama ben Win7de çevrimiçi yükleyici (online installer) ile yaptığımda kurulum başarılı olmuştu. Riski olur mu bilmiyorum her zaman sisteminizin bir kopyası imajı olsun. Eğer "offline installer" ile yaptıysanız bir de çevrimiçi yükleyiciyle deneyin belki hallolur.
Ve modifiyeli sistemler çok sıkıntılı gerçekten
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

Daha dün yazdım
Onu daha önce söylemiştim, sen ilk linke güvenmiyordun sanırım 12 tane dosyayı ayrı indirip kurman gerekir visualc++ için. Diğerleri microsoft adresleri.

https://www.techpowerup.com/download/vi ... ll-in-one/
https://dotnet.microsoft.com/download/d ... /net35-sp1
https://dotnet.microsoft.com/download/d ... work/net48
https://www.microsoft.com/en-us/downloa ... px?id=8109

şunlar olmadan çalışmıyor çoğu şey. Bunlara birde benim windows16bit oyunlarda bahsettiğim uygulamayı ekleyince çalışmayan uygulama kalmıyor 16bitler dahil.

.NET Framework 3.5 windows 10 kurulum medyasının içinde var ancak kurmuyor. Komutla da kurabiliyorsun usb yi gösterip. Bunu default olarak kurması için düzenleme yapmak gerek herhalde kurulum medyasında.

.NET Framework 4.8 ise windows 10 ile birlikte varsayılan olarak kuruluyor.

Söylediğim şey de ilaç değil bu arada bende sevmiyorum, kendi kayıt defterinde yapacağın değişiklik.
Aslında torrent sitelerinden en kıyak programları indirebilirim kırılmış olarak ancak yapmıyorum.
Visual C++ Redistributable Runtimes All-in-One
.NET Framework 3.5
.NET Framework 4.8
DirectX End-User Runtimes (June 2010)

Bak bu mesela versiyon numaraları seni yanıltmasın onlar da güncelleniyor mesela fotosunu attığın visual paketinin içindeki 2005 yılının paketide güncelleniyor. Birde bazen bu güncellemelerde çakışmalar olabiliyor, dosya kullanımda olduğu için değişmiyor falan o sebeple bütün paketi kaldırıp en baştan kurman lazım. (Önce uninstall sonra paketi install) :)

Benim linkteki paket ocak ayında güncelleme yaptı 16sında kurmuşum bak bende;

Resim

Java içinde portable çözümler var PortableApps ta ancak onun yönergelerini izlemen gerekiyor.
Yada son sürüm adresi burada
https://www.java.com/tr/download/manual.jsp

Sen Windows 10 kullanmıyorsun DirextX 11 paketinide yüklemen gerekiyor sanırım, şuradaki yönergeleri izlersin;
https://support.microsoft.com/tr-tr/top ... 1e973ed8c2
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Evet, zaten senin bahsettiğin duruma da atıfta bulunmak istemiştim.
Programların tesbit edilip kurulum süreci biraz karmaşık olduğu için belki birilerinden daha pratik bir fikir gelebilir diyerek konu açtım. Zira bütün paketlerin kaldırılması, yeniden kurulması biraz sıkıntılı olabilir. Yeni ve başka sorunların peyda olmasını istemiyorum. Yedekleri de yok, ne yapacağız?

Ben verdiğin linkleri değerlendiricem. Cüğaram bitti, iki tane maskeyi aceli+sabunlu suya batırıp sıkıp bakkala gidip gelmem gerekiyor. :-D İnan o kadar üşenç verici ki... :cry: Eeeee, musluğu tam açmazsan, suyu yarım alırsın. :roll:

Tekrar bu konuya döneceğim.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Tekrar merhaba arkadaşlar.

Öncelikle yardım çabalarınız için çok teşekkür ederim. Ben sorunların adamıyım, bende bir sorun oldu mu, sizin de başınız ağrır.

Kısa bir durum değerlendirmesi yaptım ve kendi sorunlarım içinde boğuldum.

Bu eklentilerin kaldırılması ve yeniden kurulması süreci, var olan sistemimin, daha doğrusu yazılımlarımın aniden çalışmaz olması riski açısından beni düşündürüyor. Böyle birşeyin olma ihtimali çok düşük ama yine de tırsıyorum.

Neden?

Sizler için öyle olmayabilir ama format ve kurulum benim için büyük bir eziyet. Keşke sistemimdeki tüm programları buraya yazmaya üşenmesem. O zaman neden yeni kurulum yapmak istemediğimi anlardınız. Yine de size bir revo-uninstaller atıyorum:

Resim

Toplam 89 kurulum var diyor revo. Bunlar sadece programın görebildikleri. Bazı portabıl uygulamalar var. Tarkan abinin verdiği sordum yazılımları ile uygulanmış durumlar var mesela saat-tarih düzelt olayı, fab uygulaması...

Gördüğünüz üçüncü parti yazılımların her birini kurduktan sonra bir de tek tek kişiselleştiriyorum, ayar çekiyorum.

İlaçlı yazılımların bazılarının ilaçlanma süreçleri sıkıntılı olabiliyor, uzun süre önce ilaçladım, unuttum, hadi bakalım başa dön...

Hala bunalmadıysanız anlatabilirdim ama ben yazarken bunaldım.

* * *
Bütün bunlar süredururken bahsettiğiniz ellenmiş sürüm olayı kafama takıldı. Microsofttan temiz iso indirmek için gittim:
https://www.microsoft.com/tr-tr/softwar ... indows8ISO

Vereceği sürümün ne olduğu belli değil. "Aşağıdaki Windows 8.1 sürümleri, hem Windows 8.1 hem de Windows 8.1 Professional için geçerlidir."
nasıl yani hem 8.1 hem pro için geçerlidir? Şimdi sen bana hangisini vericen? Pro mu değil mi? Sonra 32bit mi değil mi? Tabi ki indirme aşamalarında seçtirecektir, ama ben muğlak tanım sevmem. Neyse... ona sonra bakarız.

Hazır kurulum yapmışken 8.1 mi, 10 mu?... 10 ise hangi 10?

Hafiften inme iner gibi oldunuz mu? :-D

Benim sıkıtılı kişiliğim af buyrun. Şu anda eldeki zar zor çalışan makine işte bu. Bunu da kaybedesim yok, sıkıntı buradan kaynaklanıyor... :roll:
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 335 kez

Mesaj gönderen esatiz »

shampuan yazdı: 22 Oca 2021, 19:21 Ben sorunların adamıyım, bende bir sorun oldu mu, sizin de başınız ağrır.
:-D :-D
Şimdi hocam 8.1 indirince hatırladığım kadarıyla Pro da oluyor içinde. Orada K diye sürümler vs var kore içinmiş. Neyse sadece windows 8.1 yazısını seçin dili seçin 32-64ü soracak size zaten. Geçen oradan indirdim ama ekranda sağ altta Yapı ..... yazıyordu o sizi rahatsız etmeyecekse indirin (Win'i etkinleştirmemiştim belki de ondanır)

Şayet Win10 kurmaya kalkarsanız Win8.1deki kadar sıkıntıyla başbaşa kalabilirsiniz...
Yolunuz da şuraya düşebilir : https://www.sordum.net/category/windows-10/ :-D

Hard diske sistemi kuracaksanız eziyet gibi olur bilirsiniz adamı kepaze eder :-D o kadar program onların ve sistemin kişiselleştirilmesi :?:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Sağol.
Elimde Tarkan abinin verdiği güzel bir LTSC var. Adının sonunda amerikan ing. yazıyor ama sorun olmaz sanırım.
Sonra şu kurulum ekranına geldim, tamam dil seçtim, pro-64bit seçtim, bu defa da diyor ki
"bah oolum indirmen için 24 saat süre tanıyom indirdin indirdin yoksa gitti"
Telefon interneti ile bunu nasıl başaracağımı düşünüyorum,... cık-ı-ıh ben bu işin üstesinden gelemem. Vazgeçtim.
Birinizden biriniz bana sövmeden hayırlısıyla bir çözeydim... :-D
Neyse ya boşver. Sıkıntı çıkaran programları da kurmam ben de. Çalışıyorsa sökme, amerikan atasözü.
Yalnız beni düşündüren, son 1-2 haftadır sistem donması ve ardından gelen mavi ekran ile restart durumları baş göstermeye başladı, canım sıkkın.
Daha evvelki anakart arızasını ilkel bir metotla çözmüştüm, elektronikse anlarım, ama şu anda yolda bırakmanın hiç sırası değil...
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Hiç biri kurulu değil

Resim

Resim

Realtek ve VisualC++ ları çıkartırsak yolladığın görüntüden o yazılımların yarısından çoğunun portable versiyonları var, kalanlarının da portable alternatifleri var.

Tek yaptığım formattan önce kopyalayıp yedeğini almak, hiç birinin ayarını kaybetmiyorum. İçlerinden bazılarını varsayılan uygulama yapmam gerekiyor o kadar. Paketin 1GBlık kısmı PazeraPack, Chrome ve TorBrowser. 40 tanesi 1mb ın altında, Toplamda 90 tanesi 10mb ın altında...

https://www.sordum.net/category/ucretsiz-programlar/
https://www.portablefreeware.com/all.php
https://portableapps.com/apps
https://softwareok.com/

Dll kütüphaneleri ile ilgili yedeği yok dediğin visualc++ paket zaten gördüğün 12 versiyonun son sürümlerinin yükleme dosyaları katılıyorum tane de bat dosyası

bu sisteminde kurulu olan visual c++ yedeğini almak istiyorsan da Asoft .Net Detector yazılımı kurulu olduğu dizini açıyor her birinin kurulum exe si bir yerlerde olması lazım uninstall etmeden onları kopyalayabilirsin.

MediaCreationTool ile indir 25 dakika da indiriyor 10-15 dakikada iso hazırlıyor. Ya da forumda bana önerildiği gibi eagleget ile indirebilirsin ancak wim li versiyonu iniyor kurulum medyası hazırlaman zor olur onunla
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Yav şimdi hangi birine ne yazayım bilemedim ki...
Portabıl olayının eksileri var. Bu nedenle birçoğu kurulumlu olmak zorunda. Atıyorum 7z. Ben sistem ayarlarını (reg vb) kurcalamayı bilmediğimden sağtık menüsüne yerleşmesi, sonra bazı programların varsayılan olup kendi dosyalarını tanıyıp ona göre simge atayabilmesi için kurulumlu olmaları gerekiyor. Daha çok var...

İndirme olayı da yanlış anlaşılmış. Hızlı indirme yapacak altyapı yok bende. Hangi indirme yöneticisini kullanırsam kullanayım.

Son anda dikkatimi çekti o MPC-BE virüslüydü en son haberin olsun.(yapımcısı tarafından konuyor)
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

mpc-be yi bir kontrol edelim (hemen işkil). SUMo, DUMo, Eagleget te adware var onlar sıkıntı yapıyor bana. mpc home cinema kullanıyordum buna geçtim. bende seni vlc konusunda uyarıyım ancak sen firewall blocker ile bloklamışsındır çoktan.

evet sen daha önce de bahsetmiştin telefon interneti olayından biliyorum. Ben indirmeye niyetlendiğini düşündüm. Bana bazen 30gb hediye geliyordu sadece telefon internetim varken değerlendiriyordum o şekilde bir durum var diye düşündüm.

7-zip sitesinden indirdim sağ tık arşivi aç yaptım. Portable dizinine attım. 7zFM.exe dosyasını çalıştırdım. Ayarlardan sağ tık menüsünü ayarladım. 7-Zip kurabilirsin. AIMP ve MPC-BE içinden varsayılan olarak ayarlayıp dosyalar ile eşleştirabiliyorsun videolar ve audiolar tamam. Kursan da aynı portable da aynı. Reg kurcalamana gerek yok. Zaten uygulamaların içinde ayarlarda bu dosya eşleştirmeleri yapılabiliyor.

Ben yardımcı olmaya çalışıyorum, aynı kentte olsak indirme yapardım senin için. İstersen flash yolla diyeceğim ancak kargo gidip gelmesi daha pahalıya mal olur.

NOT: bu arada 7-Zip 20 nolu sürümü için alfa ve beta yayınladı yakındır yeni sürümü bilginiz olsun.