FontLoader - Fontları kullanıp kolayca kaldırın


Font loader
Bir bloğunuz veya kişisel web sayfanız varsa tasarım ve grafik işine kıyısından köşesinden bulaşmışsınız demektir. En basitinden bir logo veya banner tasarlamak için bile Farklı fontlar kullanmak dikkat çekmek


açısından son derece önemlidir.İnternet ortamında hergün belkide onbinlerce yeni web sayfası açılıyor ve bunlardan sadece görsel ve içerik açısından kaliteli olanlar kalıcı olabiliyor. Tasarımcıların işi dikkat çekici web siteleri , logolar, bannerler , ikonlar ... oluşturmaktır ve görsellik unsurunda Fontlar ağırlıklı bir role sahiptir, uygun font için ise Tasarımcılar sistemlerine sürekli font kurup kaldırmak zorundadırlar. Sisteme birçok Font kurduktan sonra eğerki onları windows klasöründe unutursanız

%WINDIR%\Fonts

Açılış belkide dakikalar sürecektir bunun sebebi herbir fontun yüklenmeye çalışılmasıdır, Windowsta bir font nasıl kurulur ve kaldırılır konusuna daha önceki makalelerimizden birinde açıklık getirmiştik (Sayfa sonundaki linklere bakınız).Tek tek Font klasöründe yeni kurduğumuz Font ismini aratmak ve sonrada kaldırmak birkaç Font için önemli olmasada Onlarca ve hatta yüzlerce font denemesinde oldukça külfetli bir işe dönüşecektir.

Font loader arayüzü

FontLoader Ücretsiz ve portable bir yazılım olup fontları geçici olarak denemenizi kolaylaştırır böylece Windows Font klasörünüz temiz kalır . Bunu yaparken Fontları kurmayıp sisteme geçici olarak yükler Böylece fontları denedikten sonra tek tek kaldırmak zorunluluğu ortadan kalkar.

FontLoader Nasıl kullanılır

1. Yazılımı sayfa sonundaki linkten temin edip zipten çıkartın ardından "FontLoader.exe" dosyasını çift tıklayıp çalıştırın yukarıdaki resimdeki arayüz karşınıza gelecektir. Yeni fontları yüklemek için iki seçeneğiniz mevcuttur:

yeni fontlar

a. İlk butonu kullanıp tüm yüklenecek fontları seçmek
b. Sürükle bırak yöntemi ile fontları arayüze sürüklemek

2. Load butonuna tıkladığımızda Fontlar yüklenecektir.

fontlar yüklendi

Bunu teyid etmek için mesela Bir Wordpad belgesi açın ve Giriş sekmesindeyken fontların bulunduğu kutucuğu aşağıya doğru genişletin yeni eklediğiniz fontların orda olduğunu göreceksiniz.

Yüklü fontlar

işiniz bittiken sonra Fontları silmek için yazılımdaki Unload butonuna Basıp yazılımı kapatabilirsiniz.

fontlar unload oldu

Mesela Photohopta bir logo tasarlarken denediğiniz fontları sisteme kurmadığınız için tasarım bitince Fontlarlada işiniz bittiğinden bunları sistemden kaldırmak zorundada kalmayacaksınız.

- Windowsa yazı Fontu kurmak veya kaldırmak Burada

- Windows 10 varsayılan sistem fontunu değiştirelim Burada

- Windows 10 Font hafızasını sıfırlayalım Burada

- Windows 10 da yazı büyüklüğünü kolayca değiştirelim Burada

- Windows Not defteri varsayılan Font ayarı Burada


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TRWE_2012
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for seron
  5. Avatar for shampuan
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Tolga güler

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha