Windowsta klasik başlat menüsünü geri getirelim


classic shell
Microsoftun bir taşla birçok kuş vurma düşüncesinin ürünü olan Windows 8 de bildiğiniz üzere bildiğimiz anlamda klasik başlat menüsü yok , sebebinin tamamen duygusal olduğunu düşündüğüm bu


ürün aslında Microsoftun kibrini bire bir yansıtıyor ; dokunmatik ekranlı tabletler ve cep telefonları için optimize edilmiş bir sistemi masaüstü ve laptop kullanıcılarına dayatmak eleştirmeden öte yerden yere vurulması gereken bir durumdur (Şahis görüşüm) , Alışıla geldiği üzere Windows 8 -8.1 in zaten bir geçiş sistemi olacağı microsoftun bugüne kadarki sistemlerinin kronolojisinden anlaşılıyordu :

Windows 9 - Muhtemelen tutulacak
Windows 8 - tutulmadı
Windos 7 - Tutuldu
Windows Vista - Tutulmadı
Windows xp - Tutuldu
Windows ME - Tutulmadı
Windows 98 - tutuldu

Üstteki tabloyu Windows 8 daha çıkmadan forumda paylaşıp muhtemelen tutulmayacağını belirtmiştim (bence de yanılmadım) , tabloya dikkat edilirse tutulmayanların aslında birer geçiş sistemleri oldukları (ben bunlara gizli beta diyorum) ve millete hem denettirip hemde geribildirimler doğrultusunda kullanıcı isteklerine göre bir sonraki işletim sisteminin şekillenmesi için test sistemleri olduklarını görüyoruz , Peki tutulan bir sistem daha da geliştirilmek yerine neden yenisi çıkıyor derseniz ; elbeteki PARA için , bu arada insanlar yavaş yavaş Windows satın almak zorunda olmadıklarını anlamaya başladılar , her yeni bilgisayarla birlikte insanlara sanki almak zorundalarmış gibi Windows satılıyor (Yazık günah) , freedos bir sistem alıp eski lisanslı windowsunuzu bunda kullanabileceğiniz gibi üstüne birde 200 - 300 TL lisans parası vermekten kurtulacaksınız . Herneyse konumuza dönecek olursak , Windows 8 bir ara sistem olduğundan Microsoft tek sistemle hem cep telefonları hem tabletler hemde masasütü ve Laptopları hallederim diye düşünmüştü ama bu durum laptop ve masaüstü kulanıcılarını kızdırdı , Microsoft halen daha klasik başlat menüsünü geri getirmemekte ısrarlı , bu ısrarının birtek anlamı var o da ; Siz kullanıcılar ne anlarsınızki , ben ne yaparsam kullanmak zorundasınız , o nedenle kapatın çenenizi dir , yani sağılacak inek gözü ile bakmak tabiri tam olarak bu olsa gerek (değilse bile bilerek yada bilmeyerek bunun ima edildiğini ve hatta vurgulanmaya çalışıldığını buradan o sevgili Microsoft çalışanlarına iletirim) , haa millet elbette kendi yolunu kendi buldu birçok 3. parti yazılım bu açığı giderdi işte bunlardan biri de classicshell isimli yazılımdır free olan yazılım ile eski klasik başlat menüsüne geri dönebiliyoruz ,

1. yazılımı Buradaki linkten indirelim ve çift tıklatıp kuralım , yazılımın Türkçe versionu downloada sunulmuyor fakat türkçe tercümesi ayrı olarak indirilebiliyor , halihazırda downloada sunulan diller (v 4.1.0 için): English,German,Simplified Chinese,Traditional Chinese,Russian,Polish,Italian,French.

2. Sonrada Buradaki Türkçe dil dosyasını üstte indirdiğimiz dosyanın yanına indirelim link çalışmazsa dil dosyasını buradan indirin , classicshell kurulumundan sonra menü Türkçe olmamışsa resimdeki .dll dosyanını kurulum dizinine yada aşağıdaki dizine atın

%ALLUSERSPROFILE%\ClassicShell\Languages

Classic shell kurulum

ve kuruluma geçelim , ben aşağıdaki şekilde ayarladım (çünkü diğer eklentilere ihtiyacım yok)

Classic shell kurulum arayüzü

finish ekranı geldiyse sorunsuz kuruldu demektir. solda alt köşedeki start butonuna tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacağız.

Classic shell win7 stili

görüldüğü üzere burada 3 seçenek mevcut ben Windows 7 tarzını sevdiğimden onu tercih ettim . gelelim Resmi neden Numaralandırdığıma ; Eğer Windows 8.1 kullanıyorsanız 1 numara ile gösterdiğim yer ile işiniz olmayacak demektir. (Windows 8.1 kullananlar için kurulum burada bitmiştir)

Aşağıdaki ayar sadece Windows 8 kullananlar içindir

Windows 8 kullanıyorsanız Replace start button u seçip Buradan indireceğiniz start butonunu (sordum.png) gösterip gerçek Windows 8.1 başlangıç butonuna sahip olabilirsiniz , Üstteki resimdeki numaralanmış adımları uygulayın (1,2,3) ve sordum.png dosyasını gösterin son olarak Ok butonuna basıp işlemi tamamlayın. Tüm bu işlemlerden sonra aşağıdaki gibi bir klasik başlangıç menünüz olacaktır (sistemim Windows 8.1 x64)

klasik başlat menüsü

Sol dipteki başlat butonu üzerine sağ tıklayıp buradan ayaralara ulaşabilirsiniz.


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for windows8.1 pro kullanıyor
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for MURAT AYDEMİR

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha