Dosya veya Klasör yolunu komut istemine (Cmd) aktaralım


Dosya veya Klasör yolunu komut istemine (Cmd) aktaralım
Bazen öylesi durumlar oluşurki bir dosya veya klasörün yolunu Cmd (komut istemi) ye kolayca aktarmanın bir yolunu ararız , varsayalım belgeler klasörümde htaccess isimli bir klasör var ve bunun

içerisinde de sadece komut isteminde çalışan bir .exe dosyası , şu durumda Cmd (komut isteminden) öncelikle belgelerim ve sonrada htaccess dosyasına gitmeliyim ve son olarak oradaki .exe yi çağırayım gelelim bunu yapmanın bilinen ve bilinmeyen yollarına:

Öncelikle Klavyemdeki Windows ve R tuşlarına birlikte basarım ve çalıştır ekranına cmd yazıp komut istemini çağırırım , Cmd yi Yönetici yetkilerinde de çağırabilirsiniz ben kullanıcı adı olarak velociraptor u kullanıyorum siz bunun yerine kendi kullanıcı adınızı yazınız.

1. Klasik dos komutları ile Dosya veya Klasör yolunu Cmd ye aktarın

ilk örneği hem normal hemde yönetici komut istemi için ayrı ayrı vermek daha doğru olacaktır , eğer normal komut isteminde isem aşağıdaki komutu veririz

cd Documents\htaccess

Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi anında istediğimiz klasöre düştü

Normal komut sitemi (Cmd) ye Dosya veya klasör yolu aktarmak

Eğer Yönetici komut isteminde isek (ki bazen şart oluyor) ve üstteki komutu kullanırsak hata verecektir.bu nedenle aşağıdaki komutların sırası ile kullanılmaları gerekir.

cd
cd users\velociraptor\Documents\htaccess

Böylece istediğimiz klasöre düzgün şekilde ulaştığımızı görüyoruz

Yönetici cmd ye dosya ve klasör yolu aktarma

Bu işlemleri mesela 100 lerce defa yapmak zorundaysak komutlar ile çalıştığımızda inanılmaz bir zaman kaybı yaşarız.

2. Sağ tuştaki yol olarak kopyala Özelliklerini kullanmak

Microsoft , kullanıcı zaman kaybetmesin diye Shift tuşuna basıldığı zaman sağ tuşta beliren "Yol olarak kopyala" özelliğini koymuştur , ve bunu kullanabilmek için

a) belgelerim klasöründeyken klavyemizdeki shift tuşuna basıp htaccess klasörüne sağ tıklayalım ve  "Yol olarak kopyala" kısmını seçelim (Aşağıdaki resim)

Cmd Yol olarak kopyala

b) Kopyalanan yolu bir not defterine yada açık bir komut istemine yapıştır deyip ilk madedeki gibi baçına cd (Change Directory) işareti koyarak cmd de uygulatalım. yöntem daha önceden de burada paylaşılmıştı.

3. Sağ tuştaki Komut istemini burada aç özelliğini kullanmak

İşlemleri biraz daha kısaltmak için Microsoft yine shift tuşuna basıldığında ortaya çıkan "Komut istemini burada aç" özelliğini eklemiş bu komutla Cmd anında ilgili klasör yolunda açılacağından üstteki her iki yöntemden de daha pratiktir. Sağ tuşta Shift tuşuna basıldığında Komut istemini burada aç özelliği Windows 7 ve 8.1 de yeralmasına rağmen Anlamsız bir şekilde Windows 10 dan kaldırıldı (Zaten Hintli Microsoft Ceo sunun Bilişim sektöründen olmaması Windows kullanıcıları için tam bir kabusa dönüştü). Eğer sizin sağ tuşunuzda Komut istemini burada aç özelliği yoksa EC Menü isimli ücretsiz Portable yazılımı kullanıp bu özelliği ekleyebilirsiniz. Burada

komut istemini burada aç

4. Sürükle bırak yardımı ile Dosya veya Klasör yolunu Cmd ye aktarın

En kolayını en sona sakladım çünkü ilk bunu versem diğerlerine gözatmaya bile gerek görülmezdi , az kişinin bilip uyguladığı bir yöntemdir , ister bir dosya isterse bir klasör olsun eğer Cmd (Komut istemi) açıkken sürükleyip üzerine bırakırsak anında yol olarak kopyalanacaktır.

Sürükle bırak yardımı ile dosya klasör yolu

Görüldüğü gibi herhangi bir üçüncü parti yazılım kullanmadan bir dosya veya klasörün yolunu çok farklı şekilllerde cmd (Komut istemi) arayüzüne yansıtabiliyoruz.

- Komut istemini klasör içerisinde açalım Burada

- Dosya veya Klasör yolunu komut istemine (Cmd) aktaralım Burada

- Sağ tuşa shift ile çalışan yönetici komut istemi Burada

- Sağ tuşa yönetici Komut istemi ekleyelim Burada

- Windows 10 Görev Çubuğuna Yönetici Komut İstemi Burada

- Win+X menüsünde Komut istemi olsun Burada

- Görev yöneticisinden Yönetici komut istemini açalım Burada


21 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha