Sanal sabit disk işlemleri için Simple VHD manager


Simple VHD Manager
Windows işletim sisteminde sanal sabit disk dediğimiz genellikla akla VHD veya VHDX gelmektedir.Bunlar şirketlerde farklı amaçlarlar için kullanılırken normal bilgisayar kullanıcılarınında oldukça


işine yaramaktadır.Mesela Ben belirli yazılımları farklı Windows sürümlerinde test etmek zorundayım bu sebeple en az 3 işletim sistemi bulundurmam gerekiyor ,bazen bu sayı 5 e kadar çıkabiliyor. Sadece bir laptopum ve iki dizinim (C ve D) var peki ama bunlara 5 işletim sistemini nasıl kuruyorsun diyeceksiniz. İşte burada yardımıma VHD veya VHDX ler koşuyor.Sanal sabit disk sanal bir dizin gibi düşünülebilir, gerçek bir Sabit diskin dosya yapısını simüle eden bir kapsül dosyası diyebiliriz bunlara veri depolanabilir , işletim sistemi kurulabilir ...

belirli boyutlarda dinamik veya genişleyebilen olarak ayarlanıp içerisine bir işletim sistemi kurabilirsiniz ben bunlardan dilediğim sayıda oluşturup içerisine dilediğim sayıda işletim sistemi kuruyorum ve kullanıyorum. VHD lerde dinamik olarak genişleyenleri Microsoft bile taviye etmiyor. Sanal sabit disk (VHD / VHDX) lerin faydaları , nasıl oluşturulacağı ,içine işletim sisteminin nasıl kurulacağı,boot menüsüne ilaveleri ... gibi konularda önceki yazılarımızda açıklamaya çalışmıştık bu konuların ayrıntılarını sayfa sonunda bulabilirsiniz.Sanal sabit disk (VHD - VHDX) kullanımları sırasında sürekli tekrarlanmak zorunda olunan yada pratik olmayan bazı işlemleri vardır , mesela sanal sabit diskler her boot edişimizde (Sistemi yeniden açmak) kaybolurlar ve yeniden eklenmeleri gerekir , bağlanmaları - ayrılma işlemleri , Boot menüsüne eklenme gibi işlemlere gerek vardır bu işlemler sırasında kod kullanılmasının gerekliliği normal kullanıcıları Sanal sabit diskin (VHD/VHDX) faydalarından yararlanmaktan alıkoymaktadır , işte Simple VHD manger ın kodlanma amaçlarından biride budur , yani sayılan işlemleri kod kullanmadan sürükle bırak yöntemi yada bir butona basmak sureti ile gerçekleştirmek.

Simple VHD Maneger Nasıl kullanılır

Yazılımı sayfa sonundaki linkten indirdikten sonra zipten çıkartın ve çalıştırın , arayüzüne VHD – VHDX – ISO dosyalarını sürükleyip bırakın yada "Listeye dosya ekle"  butonuna tıklayıp açılan ekrandan ilgili dosyaları seçebilirsiniz.

vhd manager vhd ekle

Listede yeralan bileşenlerde işlem yapmak için sağ tıklayıp bağla diyebilirsiniz veya ihtiyacınız dahilinde diğer işlemleri yapabilirsiniz

vhd manager sağtuş menüsü

Mesela yine sağ tuş menüsünden Önyükleme menüsüne ekleyebilir , dosya konumunu açabilirsiniz... bağla dedikten sonra listedeki yazı yeşile dönecek ve Ayır seçeneği belirecektir.

Sanal sabit disk kalıcı olarak eklensin (her açılışta kaybolmasın)

Listeden her açılışta kaybolmamasını istediğiniz sanal sabit diskinizi seçin ve üst kısımda bulunan seçenekler menüsünden "Sistem başlangıcında işaretlileri bağla" kısmına tıklayın.

vhd manager sistem başlangıcında işaretlileri bağla

Boot menüsüne (Ön yükleme) sanal sabit disk veya ISO dosyası ekleyelim

Sanal sabit diske yada ISO dosyasına sağ tıklayın ve "Ön yükleme menüsüne ekle" seçeneğini seçin hemen sonrasında Boot menü ismini değiştirebileceğiniz bir pencere açılacaktır buradan boot menüsündeki ismi değiştirebilirsiniz.

VHD manager ile boot menüsüne iso veya vhd ekle

NOT1: Simple VHD manager sadece kendi eklediği boot menü girdilerinde işlem yapar
NOT2: Eğer Boot menüsüne ISO dosyası ekleyecekseniz dikkat edilmesi gereken şey ; eğer disk MBR ise sorunsuz boot edeceği fakat GPT ise boot etmeme olasılığının yüksek olduğudur. Ayrıca VHD içerisindeki VHD yi boot menüsüne ekleyemezssiniz.

Bağlı herhangi bir sanal sabit diskin harfini kolayca değiştirebilirsiniz bunun için VHD yi seçip sağ tık menüsünün en dip kısmından işlem yapmanız gerekecektir (Aşağıdaki resim) Fakat Lütfen Dikkat: Eğer VHD yi ana sisteminiz olarak kullanıyorsanız veya O sırada VHD üzerindeki bir sistemdeyseniz C dizin harfini değiştirmeyiniz yoksa windows kararsız hale gelir ve düzgün çalışmayabilir.

VHd manager ile surucu harfi degistir

Simple VHD manager in Cmd (komut istemi) desteği de bulunmaktadır , kullanılabilecek örnek komutları aşağıdaki resimden görebilirsiniz

VHD manager cmd desteği

Desteklediği İşletim sistemleri:

Windows 10 , Windows 8.1 ,Windows 8 , Windows 7


Lisans : Ücretsiz ve Portable
Yayımcı : Sordum
Boyutu : 1.374 - 1300 KB
Sistem : Windows 7 ve üzeri Tüm Windows sürümleri

- Sanal sabit disk e işletim sistemi kuralım Burada

- Sanal sabit disk her açılışta kayboluyor sorununu nasıl çözeriz Burada

- Sanal sabit disk (VHD) dosyasını yedeklemek ve tekrar boot menüsüne eklemek Burada

- VMDK formatını VHD ye çevirmek Burada

- VHD yi VHDX e çevirmek yada Tersi Burada

- Sanal sabit disk (VHD) nedir format çeşitleri ve VHDX Burada

- Windows araçları ile VHD dosyasını bağlama ve ayırma Burada

- Disk part ile sanal sabit disk (VHD) oluşturalım ve silelim Burada

- Açılmayan VHD den verileri kurtarmak Burada

- VHD dosyasını yedekleme ve tekrar Boot menüsüne ekleme Burada

- WinNTSetup ile Windows 10 Sysprep VHD hazırlama Burada

- Diskpart ile Sanal sabit disk (VHD) oluşturmak - silmek Burada

- Disk yönetimi ile Sanal sabit disk (VHD) Oluşturmak - silmek Burada


14 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha