Başlat menüsüne dosya gezgini ilave edelim


Başlat menüsüne dosya gezgini
Yeni bir Format atıp Windows 10 kurduğumuzda veya Yeni bir bilgisayar satın alıp ilk kullanmaya başladığımızda Dosyaları açmak , taşımak , kopyalamak , silmek yada sürücüler ve klasörlerde gezinmek için


Dosya gezginine veya Bu Bilgisayar simgesine tıklarız , varsayılan olarak görev çubuğunda bulunan dosya gezgini ikonunu çoğu kullanıcı kazara tıklamamak veya görüntü kirliliği olmasın diye buradan kaldırır , Windowsun izin verdiği dosya gezgini için ikinci uygun yer başlat menüsüdür , buraya yeni sürüm olan 1803 te Resimler ve Belgeler varsayılan olarak ekli halde gelmektedir.

Windows 10 da başlata dosya gezgini ilavesi

Üstteki resimde görünen Başlangıç menüsüne dilersek , Download , müzik ... gibi klasörleri de ekleyebiliriz Bu kısmı özelleştirmek için aşağıdaki adımların takip edilmesi yeterlidir.

Windows 10 da Başlangıçta hangi klasörlerin görüneceğini seçelim

Bilgisayarı Kapatıp Açtığımız veya ayarlara ulaştığımız başlat menüsünde bu bileşenlerin hemen üzerine Dosya gezgini veya diğer klasörleri ilave edebiliriz bunun için

1. Başlat - Ayarlar - Kişiselleştirme - kısmına tıklayalım

Kşşiselleştirme ayarları

Ardından Başlangıç kısmına tıklayalım , Windows ayarlar penceresine ulaşmak için Windows ve I kısayolunu da kullanabiliriz veya direkt olarak Başlangıç ayarlarına ulaşmak istiyorsak çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu verebiliriz

ms-settings:personalization-start

Karşımıza Başlangç penceresi gelecektir, Burada başlangıç menüsünü özelleştirme seçenekleri yeralmaktadır , en dip kısımda yeralan "Başlangıçta hangi klasörlerin görüneceğini seç" kısmına tıklayalım.

Windows 10  Başlangıç ayarları

Burada yeralan Dosya gezgini düğmesini açık konuma getirirsek başlat kısmında Ayarların hemen üzerinde dosya gezgini ikonu belirecektir.

windows 10 da başlangıçta görünecek klasörleri seçelim

Yine aynı yerden Resimler veya Belgeler klasörlerini başlangıçtan kaldırabilir veya başka klasörleri ekleyebiliriz. En dipte yeralan Kişisel klasörü seçersek "C:\Users\Kullanıcı ismi" klasörü açılacaktır. Başlat menüsüne yapılan ilaveler işletim sisteminde meydana gelmiş olan bazı bozulmalar sebebi ile masaüstüne veya görev çubuğuna kısayol oluşturulamayan durumlarda veya görsel açıdan görev çubuğunda kısayol tercih etmeyen kişiler için faydalı olacaktır.


5 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha