Magnet Link nedir Torent ten ne farkı vardır


Magnet link nasıl indirilir
Torrent benim genelde tercih etmediğim bir indirme yöntemidir, aradığım şeyleri genellikle belirli paylaşım sitelerinde bulduğum için Torrent kullanmam , hatırlarsanız seneler önce Pirate Bay

artık torent dosyalarını barındırmayacağını açıkladığında sadece magnet linklerine yer vereceğini ilan etmişti , paki ama nedir bu Tornet ve magnet Linkler arasındaki fark ?

Torrent dosyası ; uzantısı .torrent olan orjinal içeriği barındırmayan fakat sistemdekilerin birbirlerini bulmalarına yardımıcı olan Kriptolu hash değerleri, takipçilerin Ağ lokasyonu... gibi bilgileri içeren bir dosyadır. Böylece Torrent dosyası, torrent istemcimize paylaşılacak dosyaların adlarını, izleyicinin URL lerini vs yi bildirir. Torrent dosyası yalnızca gerçek içeriğin indirilmesini başlatmak için bağlantı elemanı olarak işlev görür. Kısacası Bir .torrent dosyası indirdiğimizde, indirmek istediğimiz daha büyük dosyalar hakkında bilgi içeren küçük bir dosya indirmiş oluruz sonrasında bu dosyayı bir Torrent istemcisinde açarız ve yazılım işlemin geri kalanını otomatik olarak yapacaktır. Torttent istemcilerine örnek verecek olursak ; qBittorrent , Vuze , Deluge , uTorrent , BitTorrent ...

Torent ağ şeması

Torent protokolü peer to peer yani bireyler arası birebir bir paylaşımdır , Ortada dosyaların indirildiği merkezi bir sunucu yoktur yalnızca dosyaları paylaşan (seed) ve indirenlerin (peer)birbirlerini bulmalarına yardımcı olan küçük serverlar vardır. Torrent dosyasını indirirken tek bir kaynak yerine Birçok kaynaktan indirme yapılır (Eğer paylaşılıyorsa) böylece sunulan dosyanın kaynağın kapalı olması sebebi ile bulunamaması gibi bir sorun ortadan kalkar.

Magnet Linklerin torrent ten farkı nedir

Torrent te paylaşılan dosyayı edinmek için üstte de yazıldığı üzere önce Torrent uzantılı dosyayı indiriyoruz istemci bu dosya içerisindeki bilgileri okuyor ve dosyayı indirmeye başlıyoruz , Magnet linkler Toorent teki gibi ayrı bir dosya indirmemizi gerektirmezler . Magnet linkler aslında birer hyperlinktir ve içerdikleri hash codu sayesinde anında indirme işlemi başlar. Bu sayede torrent dosyalarının biryerde tutulması gerekliliği ortadan kalkar ve indirme işlemi hemen bağlayabilir. Aşağıda Bir Magnet linkin nasıl indirileceğini adım adım göreceğiz.

1. Öncelikle indirmek istediğimiz dosya için suınulan Magnet linki buluyoruz (Aşağıdaki link tarafımdan editlenmiştir)

magnet:?xt=urn:btih:1FB324E0158C8D23FF42922C92731CE1A8D08XXX

2. Ardından bir Torrent yazılımı bulmamız gerek , ben önceden online sitelerden faydalanırdım lakin birçoğunun kapandığını farkettim hal böyle olunca kurulumlu bir istemci yerine portable olanı tercih ettim ve PicoTorrent uygulamasını kullandım.

3. Yazılımı çalıştırınca Güvenlik duvarından erişim izni ister , izni verelim

piccotorentte güvenlik duvarından erişim izni

4. Üst menüden Dosya - magnet Link(ler) ekle kısmına tıklayalım ve açılan boşluğa Magnet linkimizi yapıştıralım

Picco torent Magnet link

5. Son ekranda İndirme yolunu kendimize göre değiştirebiliriz ve dip kısımda bulunan "Ok" butonuna bastığımızda indirme işlemi başlayacaktır

Piccotorent indirme yolu

İndirme tamamlandığında dosyamız indirilenler (Downloads) klasöründe yeralacaktır , yaptığım denemede indirme işlemi oldukça hızlı ve sorunsuzdu.

piccotorent indiriliyor

Anasayfası

- Windows Essentials indirme linki Burada

- internet explorer ve Chrome ile indirme yapılmasın Burada

- Chromede yarıda kalan downloada Firefox ile devam edin Burada

- EasyPHP de dosya indirme başarısız hatası çözümü Burada

- Microsoft Edgenin varsayılan indirme klasörünü değiştirelim Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha