Disk genius yazılımı ile SSD ömrünü bulun


Disk genius yazılımı ile SSD ömrünü bul
Kullandığınız SSD diskin ömrünün neresinde olduğunu bulmanız için sizlerle farklı uygulamalar paylaşmıştık. Bugünde SSD sağlığını analiz etmeniz için ücretsiz ve portable bir yazılım olan Disk Genius

uProgramından bahsedeceğiz. Uygulama Yüzde olarak SSD ömrünüzü versede S.M.A.R.T bilgilerinde verdiği Wear Leveling Count (WLC) ayrı bir öneme sahiptir. Gelin isterseniz Türkçesi Yıpranma dengeleme manasına gelen bu terimin anlamına bir gözatalım.

Wear Leveling Count (WLC) - Yıpranma dengeleme

Wear Leveling Count (WLC) - Yıpranma dengeleme ; SSD denetleyicilerinin belleğin ömrünü uzatmak için veri, yazma/silme döngülerini aygıttaki tüm bloklar arasında eşit olarak dağıtacak şekilde düzenlemesi işlemidir. Sistem , özel bir algoritma kullanarak, her hücrenin yazma döngülerini takip eder ve bunu bir sonraki veri depolayacak hücreyi seçmek için kullanır. Böylece SSD nin mevcut tüm hücreleri aynı oranda kullanır. TRIM terimi, seri ATA (SATA) SSD'ler için geçerlidir ve bir bellek bloğu artık kullanılmadığında ve silinebilir olduğunda NAND flash aygıtına talimat verir. SAS tabanlı SSD'lerde, benzer bir komut kümesine UNMAP adı verilir. TRIM'den farklı olarak, Yıpranma dengeleme yalnızca veriler SSD'ye yazılırken çalışır ve flash denetleyiciyi en düşük P/E döngü sayılarına sahip blok setini tanımlaması için çağırır, böylece bunlara veri yazılabilir. TRIM etkinliği, işletim sistemine bir bellek bloğunun artık veri tutmadığı bilgisi verildiğinde gerçekleşir. V-NAND'ın iyi yönü, artan dayanıklılığıdır.

1. Sayfa sonundaki indirme linkinden Disk genius uygulamasını edinip zipten çıkartın ve çalıştırın (Ben portablesini tercih ettim) , Karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Disk Genius Arayüzü

2. Üst menüde yeralan Disk kısmına tıklayın ve aşağı açılan menüde bulunan View S.M.A.R.T Information bölümüne tıklayın.

Disk Genius View Smart İnformation

3. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir. Burada Diskin toplamda kaç saat çalıştığı (Power on Hours), Kaç defa Açma düğmesi ile aktif edildiği (Power on Count) ... gibi birçok bilgi yeralmaktadır.

Disk genius ta SSD sağlığı değerleri

Wear Leveling Count (WLC) SMART değeri bize SSD ömrü konusunda ihtiyacımız olan tüm verileri verir. Wear Leveling Count (WLC) sıfıra veya bire ulaştığında, artık SSD nin güvenilir olmayabileceği için değiştirmek veri kaybını önleme açısından iyi bir fikirdir. Ancak bu, sürücünün hemen arızalanacağı anlamına gelmez. Üstteki tabloda iki değer dikkatimi çekti bunlar sırası ile ;

1. POR recovery Count (Power Recovery Count) ; Ani güç kesintisi durumlarının sayısını gösterir. Ani bir güç kesintisi olursa, üretici yazılımının bir sonraki güç açılışında tüm eşleme ve kullanıcı verilerini kurtarması gerekir. Değer, bunun kaç kez gerçekleştiğinin bir sayısıdır. Geçerli Değer sıfıra ne kadar yaklaşırsa sürücü arızalanmaya o kadar yaklaşır.

2. Airflow Temperature ; sabit disk muhafazasının içindeki havanın sıcaklığını gösterir, demek ki SSD diskim normal sınırları aşmaya yakın ısı artışlarına maruz kalmış.

Bir SSD'nin tam olarak ne kadar süre dayanabileceğini belirlemek için TBW (yazılan toplam terabayt) olarak adlandırılan bir ölçüm kullanılır, Beklenen ömrü belirlemek için TBW değeri alınır ve sürücüye yapılan yazma işlemlerinin beklenen ortalama BW (Bytes Writen)  miktarına bölünür. Eğer sizde Wear Leveling Count (WLC) değeri yoksa Sürücü üreticiniz SSD diskiniz için bu özelliği tanımlamamış demektir.

- USB bellek yardımı ile SSD Ömrü nasıl uzatılır Burada

- SSD disk Ömrünün yüzde kaçını tamamlamış Burada

- SSD diskiniz Ömrünün neresinde Burada

- SSD ye yazılan toplam veri nasıl bulunur Burada

- Windows ta SSD için hangi ayarlar yapılmalıdır Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Burak
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Uğur Sancaktar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha