Windows saati saniyeyi de göstersin


Windows saati saniyeyi de göstersin
Windows, sağ alt köşedeki görev çubuğunda zamanı gösterir, varsayılan olarak saat ve dakika formatından oluşan bu saatin hemen alt kısmında da tarih yeralmaktadır. Birçok kullanıcı için yeterli olan bu format

bazı kullanıcıları memnun etmez ve onlar saat ve dakika nın yanında saniyeyi de görmek isterler. Windows 10 da kolaylıkla gösterilebilen saniye ayarı , Uzun bir süre Windows 11'de yoktu ve sebebini de hiçkimse anlamamıştı. Ancak, son bir güncelleme ile bu durum değişti. Windows 11'in görev çubuğundaki saati artık saniyeleri de görüntüleyebiliyor. Bu ayarı dilerseniz ayarlar uygulaması üzerinden dilerseniz registry den gerçekleştirebilirsiniz.

Windows görev çubuğu saati saniyeleri de göstersin

Ayarlar uygulamasını açıp, Kişiselleştirme - Görev Çubuğu sayfasına gidin. Görev çubuğu sayfasına kısayoldan ulaşmak için aşağıdaki kodu da kullanabilirsiniz.

ms-settings:taskbar

Ardından Görev çubuğu davranışları kısmına tıklayın.

Kişiselleştirme - Görev çubuğu ayarı

Kaydırma çubuğunu en alt kısma kaydırın ve burada yeralan "Sistem tepsisi saatinde saniyeleri göster seçeneğini" kutucuğuna tik koyun , artık saatin yanında saniyeler de belirmiş olmalı. Eğer saatin sağında saniye belirmediyse Dosya gezginini yeniden başlatmanız gerekir.

Saatin yanında saniyeyi göster ayarı

NOT: Microsoft'a göre, görev çubuğunda saniyelerin gösterilmesi dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde daha fazla pil tüketebilir. Bu nedenle, en iyi pil ömrünü elde etmek istiyorsanız, saniye ayarını açmamalısınız.

Registry yöntemi ile Windows saati saniyeleri göstersin

Eğer herhangi bir sebeple ayarlar uygulaması ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız saatin yanında saniye gösterme işlemini registry üzerinde de yapabilirsiniz. Bunun için sırası ile aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

1. Aşağıdaki registry anahtarına gidin.

HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

2. Sağ tarafta yoksa "ShowSecondsInSystemClock" isminde bir REG_DWORD değeri oluşturun , varsa sadece üzerine çift tıklayıp değerini "1" yapın.

ShowSecondsInSystemClock registry değeri

Böylece saniye hemen görünür hale gelecektir. Eğer görünmüyorsa ya windows gezginini yeniden başlatın (en kolay yol) ya Oturumu kapatın yada Windowsu yeniden başlatın. Eğer saniyeyi tekrar gizlemek isterseniz ShowSecondsInSystemClock REG_DWORD değerini "0" yapın veya direkt olarak sağ tıklayıp silin böylece varsayılan haline geri dönecektir.

- Windows 10 saati saniyeyi de göstersin Burada

- Windows saati kayboldu Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for fatih
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Efe
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Tayfun Soner

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha