Windows birden fazla ülke saatini aynı anda göstersin


Windows birden fazla ülke saatini aynı anda göstersin
Küreselleşen veya Globalleşen dünyada sınırlar yavaş yavaş kaldırılıyor mesela avrupa topluluğuna üye ülke insanları herhangi bir vizeye ihtiyaç duymadan Avrupa topluluğu içerisindeki herhangi bir

Ülkede öğrenim görmeye veya çalışmaya yada yaşamaya gidebiliyor , hal böyle iken birçok insanın akrabaları eşi dostu diğer farklı ülkelerde hayatlarını sürdürdüğünden bazen windowsta birden fazla ülke saati kullanmak gerekli olabiliyor , mesela Amerikada bir akrabanız varsa onunla görüşmek için orada saatin kaç olduğunu bilmeniz önem taşır , hiçkimse sabahın 3 ünde uyandırılmak istemez. Gelin windows 10 a birden fazla ülke saati nasıl eklenir birlikte görelim.

1. Çalıştıra aşağıdaki komutu girelim ve enter tuşuna basalım

timedate.cpl

Açılan ekranda "Ek saatler" sekmesine geçelim ve Bu saati göster kısmına tik koyduktan sonra bir saat dilimi seçelim , ben örnek olması açısından Berlini seçtim.

ek saatler sekmesi

2. Görünen Adı girin kısmına Berlin kelimesini yazdım ve uygula ve tamam dedim , artık faremin ucunu saatin üzerine götürdüğümde hem yerel saati hemde Berlin saatini görebiliyorum.

Birden fazla saat

Farklı saatleri başlangıca sabitlemek

Üstteki yöntemin yanında birden fazla saati başlangıca da sabitleyebiliriz bunun için aramaya "Alarmlar ve saat" yazalım ve bulduğu ikona tıklayalım açılan ekranda Dünya saati sekmesine geçelim bu ekranda sağ dipte bir artı işareti göreceğiz buna tıklayalım

Yeni saat ekle

sonrasında bir konum girin diyen bir arama kutusu belirecektir bu kutuya ülkeyi veya şehri girelim ,örneğimizde ben berlin kelimesini girdim hemen alt kısımda berlin almanya belirince üzerine tıkladım.

Windows 10 da başilangıca saat sabitleme

Böylece haritaya bir ülke ve şehir eklenmiş oldu bunlardan birine sağ tıklayıp başlangıca sabitle dediğimde bir onay kutusu belirecektir buna "Evet" diyelim böylece ilgili ülke saatini başlangıca eklemiş olacağız

Windows 10 başlangıcında saatler

Eğer bu saatleri kaldırmak istersek sağ tıklayıp başlangıçtan kaldır dememiz yeterlidir. ilk yöntemde ise adımları tekrarlayıp Bu saati göster kısmındaki tiki kaldırmamız gerekecektir.


5 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha