Aradığınız dosyayı İçerdiği Kelimelerden bulun


Aradığınız dosyayı İçerdiği Kelimelerden bulun
Başınıza gelmiştir birinin iletişim bilgilerini bilgisayarınızdaki bir dosyaya kaydetmişsinizdir gel gelelim lazım olduğunda dosyanın ismini , nerede olduğunu hangi klasörde bulunduğunu...unutmuşsunuzdur

bilgisayarınızda da milyonlarca dosya/belge bulunabilir yada bir sürü Office belgeniz var size birtanesi çok lazım oldu gel gelelim ismini hatırlamıyorsunuz fakat içinde geçen bir cümleyi çok iyi hatırlıyorsunuz... veya oldukça uzun olan bir yazı dosyasının biryerlerinde size gerekli olan bir cümle yada kelime aramanız icabediyordur. Tüm bu senaryolarda Windows un halihazırda sunduğu arama fonksiyonu size pek kolaylık sağlamayacaktır.

Infile Seeker ie Aradığınız kelime hangi dosyadaysa anında bulun

Infile Seeker yazılımı belge veya dosya ismini bilmediğiniz fakat içerisindeki birkaç kelimeyi yada cümleyi hatırladığınız durumlarda size büyük kolaylık sağlayacaktır . Yazılım ücretsiz ve Portabledir elbette kurulumlusunu tercih edenler için de seçenek sunulmuş. Bu küçük boyutlu yazılım ( 330 kb) boyundan büyük işler başarmakta ve aradığınız kelime , cümle rakam yada herhangi bir metin dizesini hangi dosya içerisinde geçiyorsa kolayca bulmaktadır desteklediği formatlar ; TXT, PHP, HTML, HTML, XML. JS, CSS, ASP, ASPX, CPP ... gibi birçokları. Özellikle metin tabanlı dosyalardaki kelime yada cümlelerin bulunmasında müthiş işler başarmaktadır eğer herhangi bir nedenle bilgilerinizi Metin (text) tabanlı dosyalara kaydediyorsanız yazılımı mutlaka deneyin. Kullanımına geçersek

1. Yazılımı sayfa sonundaki Linke tıklayarak edinebilirsiniz hem kurulumlusu hemde portablesi mevcuttur. ben portablesini tercih ettim. Yazılımı çalıştırın ,"Keyword to seek" altındaki boşluğa aramak istediğiniz kelime yada cümleyi yazın (1) , bu herhangi alfanümerik bir karakter içerebilir.

2. Daha sonra arama yapmak istediğiniz dizini belirtin (2) , eğer hangi klasörde olduğunu biliyorsanız direkt "Select Folder" butonundan klasörü seçin , bilmiyorsanız kök dizini belirtip sağ tarafta yeralan "Seek in subfolders" seçeneğine tik koyun (3)

3. Ardından desteklenen dosya tiplerinden istediklerinizi seçin ve sol üste taraftaki "Start Seeking" butonuna tıklayın.

infile seeker yazılımı

Arama hemen başlayacaktır. Eğer arama yapmak istediğiniz dosya uzantısı soldaki kutucuklar arasında yeralmıyorsa , eklemek için sağ taraftaki "Custom extension" kutucuğuna bu uzantıyı  girin  örneğin ".rtf" (1) ve hemen alt tarafında yeralan "Add new File Typ" Butonuna tıklayın (2). Böylece sol taraftaki kutucuklar arasında yeni eklenen uzantıda yeralacaktır.

Infile Seeker uygulamasına yeni uzantı ekle

Yaptığım denemelerde ".docx" , ".xlsx" ve ".rtf" uzantılarını eklese bile ya arama yapayıp hata verdi yada sonuç göstermedi , elbette sadece portablesindemi böyle bilemiyorum. Eklenen uzantıları silmek için iki seçeneğiniz var ya "Remove File Typ" butonuna tıklarsınız (3) ve açılan pencerede silmek istediğiniz uzantıyı seçip (Tik atıp) ardından dip kısımdaki "Delete" butonuna basarsınız

infile seeker uzantı sil

Yada "Restore default File Types" butonunu kullanırsınız ve tüm sonradan eklediğiniz uzantılar silinir (4). Arama butonuna bastığınızda karşınıza oldukça hızlı şekilde sonuçları listeliyor.Sonuç ekranında üst kısımda ilgili klasörü açabileceğiniz gibi dosyanın kendisini de açabilirsiniz.

infile seeker arama sonucu

Yazılımın Ücretsiz ve portable olması ayrıca aramayı son derece hızlı yapması artı yönleri fakat Office belgeleri arasında yapamaması , Türkçe dil desteğinin bulunmaması ayrıca sebebini anlayamadığım şekilde ".rtf" dosyaları içerisinde hiç sonuç bulamaması olumsuz tarafları olarak söylenebilir umarım Coderi bu eksiklikleri giderir.


Lisans: Ücretsiz
Yayımcı: Xtreme-lab
Boyut: 330 kB
Sistem: Windows 10 ,Windows 8.1 ,Windows 8,Windows 7,Windows xp...

- Windowsta aradığınızı çok hızlı bulun Burada

- iki metin dosyası arasındaki farkı bulma (diffchecker) Burada

- İki Microsoft word belgesini karşılaştıralım Burada

- Programsız klasör içerik farklılık karşılaştırması Burada

- AptDiff (İki text dosyası arasındaki fakları bulun) Burada

- Yazılı metin veya dosyalarda farklılık karşılaştırması Burada

- Google de görsel arama ipuçları Burada

- Mükerrer resimleri bulma yazılımı Burada

14 Mayıs 2013 Tarihli başlık güncellendi


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha