Flash Belleği Formatlamadan Bootable yapalım


Bootable usb  bellek
Başınıza gelmiştir , elinizde bir Flash (Parmak) bellek vardır ve bir windows alacak kadar da yeriniz olmasına rağmen sırf bootable yapabilmek için formatlamanız gerektiğinden önce içerisindeki


dosyaları yedeklemiş sonra Flash diski formatlamış ve bootable hale getirmişsinizidir , bu iş için kullanılan Rufus Microsoft a ait olan "Windows 7 USB/DVD Download Tool" ve diğerleri öncelikle Flash diski formatlarlar sonra bootable hale getirirler , Oysa buna gerek yok , eğer Flash diskinizde Bir Windows sığacak kadar yer varsa dosyalarınız oradaykende Flash belleği Formatlamadan bootable hale getirebilirsiniz.
Bu iş için kulanacağımız yazılım : EasyBCD (kişisel kullanım için ücretsizdir) , sanıyorumki birçok kişi EasyBCD nin bootable USB bellek oluşturma özelliğinden bihaberdir.

Not: Eğer Flash belleiniz NTFS dosya sistemi ile formatlanmışsa bu yöntem çalışmayabilir, Tetlerimiz sırasında gördük ki bellek FAT32 dosya sistemi ile formatlanmış olmalıdır , NTFS de boot sırasında hata verebilmektedir.

1. Adım: Windows 7/8/8.1 DVD sindeki tüm dosyaları USB diskin kök dizinine kopyalayın , eğer ISO kullanıyorsanız kök dizine çıkartın. (Kurulum dosyalarını herhangi bir klasör içerisine kopylamayın /çıkartmayın.

2. Adım: EasyBCD programını indirin (sadece 1.54 MB) ve kurun

Easy bcd kurulum

3. Adım: EasyBCD programını çalıştıralım ve BCD Deployment butonuna tıklayalım

Easybcd ile bootable usb

4. Adım: Sağ tarafta Create external bootable media altında bulunan kısımdan Flash belleğimizi seçelim (1) ve Install BCD butonuna tıklayalım (2)

Easybcd ile bootable yap

Aşağıdaki diyalog kutusunu gördüğünüzde Yes butonuna tıklayın

Easy bcd bitti

Artık Flash diskiniz bootable hale geldi


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for BURAK
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Engin

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha