Upx ile exe boyutu nasıl düşürülür


Upx ile exe boyutu nasıl düşürülür
Uzantısı exe olan yürütülebilir dosyaları sıkıştırma konusu tartışmalıdır gel gelelim , yazılımın temel işlevselliğini etkilemeden dosyanın boyutunu azaltabiliriz. Sıkıştırılmış bir EXE çalıştırıldığında, açma kodu


yardımı ile sıkıştırılmış koddan orijinal kod tekrar oluşturulur ve çoğu durumda bu işlem şeffaf bir şekilde yapılır, böylece sıkıştırılmış yürütülebilir dosyayı orijinaliyle tamamen aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Sıkıştırılmış yürütülebilir dosyaların çoğu, bellekteki orijinal kodu açar ve çoğunun çalışması için biraz daha fazla bellek gerekir (çünkü sıkıştırılmamış kodu, sıkıştırılmış verileri ve sıkıştırılmamış kodu saklamaları gerekir). Ek olarak, bazı sıkıştırılmış yürütülebilir dosyaların, sıkıştırılmamış exe dosyasını çalıştırmadan önce dosya sistemine yazmak gibi ek gereksinimleri vardır. Bazı sıkıştırılmış yürütülebilir dosyalar, doğrudan çalıştırılmadan orijinal program dosyasını yeniden oluşturmak için sıkıştırılmamış olabilir. Bunu yapmak için genellikle CUP386 ve UNP. kullanılır.

Bir EXE dosyasını neden sıkıştırıyoruz ?

Yazının başındaki ilk paragrafta da belirtildiği üzere amaç Dosya boyutunu düşürmektir. Exe dosyalarını sıkıştırmak için genellikle UPX kullanılır. Yazılım, normal bir exe boyutu %50-70 oranında düşürebilir. Boyutu düşük bir dosyanın internet üzerinden indirilmesi de daha kısa sürede olacaktır. Exe sıkıştırmanın bir diğer nedeni ise Kaynak kodunun korunmasıdır çünkü , bazı sıkıştırma araçları tersine mühendisliği (belirli bir dereceye kadar) önleyici tedbirler içermektedirler. Bazı EXE sıkıştırma araçları, hata ayıklayıcıları tespit etmek için ekstra kodlar eklerler. Yani eğer birisi programınızın içindeki kod yürütme sırasını bir hata ayıklayıcı kullanarak kontrol etmeye çalışırsa, eklenen bu kodlar , hata ayıklayıcıyı algılayarak programı kapatır.

EXE dosyaları UPX ile nasıl sıkıştırılır?

UPX, EXE dosyalarını sıkıştırmak için kullanılan çok eski (90'ların başından beri var) ve Popüler bir sıkıştırma aracıdır. Bir arayüzü olmayan komut satırı aracıdır. Elbette internette GUI lerini (Arayüzlerini) bulmak mümkündür, gelelim kullanımına :

1. UPX in bulunduğu klasöre gidip Klavyedeki Shift tuşuna bastıktan sonra sağ tıklayıp Komut istemini burada aç diyoruz.

Upx klasörüne sağ tıkla

2. Sıkıştırlacak exe nin yolunu içeren komutu aşağıdaki şekilde veriyoruz.

upx.exe -k "D:\sordum\Firewall Tool.exe"

Üstteki komut ile D dizinimde bulunan "Firewall Tool.exe" uygulamasını sıkıştıracağım. -K parametresi , orjinal exe dosyasının yedeklenmesini sağlamaktadır.

Upx ile exe dosyasını sıkıştır

Aşağıda Orjinali yedeklenmiş dosya ile sıkıştırılmış yeni dosya arasındaki boyut farkını görüyorsunuz.

UPX sıkıştırmasının farkı

Eğer UPX için bir GUI (Arayüz) kullanmak isterseniz ; UPX easy GUI yi kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey ; Browse butonu ile exe dosyasını seçip Compress butonu ile dosyayı preslemek. Eğer sıkıştırma seviyesini ayarlamak istiyorsanız Settings kısmını kullanabilirsiniz.

Upx easy GUI portable

Bu ve birkaç portable UPX GUI aracını daha sayfa sonundaki indirme linkinden edinebilirsiniz.

UYARI : Upx in son sürümlerini kullandıktan sonra Exe dosyalarında sahte virüs uyarıları artmaktadır, lütfen bunu göz önünde bulundurunuz.

- AMS exe sinde buraya çıkart menüsü olmasın Burada

- Yanındaki exe yi yönetici yetkilerinde çalıştıran script Burada

- Bir exe nin 32 mi 64 bit mi olduğunu kolayca öğrenin Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Kaan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha