Sahte Harici HDD lere dikkat


Sahte harici HDD nasıl anlaşılır
Dün bir arkadaşım bana ziyarete geldi ve kapı kapı dolaşan bir satıcıdan oldukça ucuza almış olduğu 3 adet Western Digital 2TB harici HDD i gösterdi , satıcının ona dediğine göre ucuz olmasının sebebi


direkt fabrikasından temin edilmiş olması sebebi ile bayi ve distirbütör komisyonu içermemesi imiş, önce bende bunlardan bir adet edinmek istedim fakat sonra içime bir kurt düştü ve test etmek istedim , yaklaşık 1 GB lık müzik dosyasını kopyaladık herhangi bir hata vermeden kopyaladı fakat çalmaya kalktığımızda içinde herhangi bir dosya olmadığını gördük , kutudaki müşteri temsilcisi numarasını aramaya kalktığımızda güney amerikaya ait bir numara olduğunu ve ürünle alakasının bulunmadığını anladık , sonunda Harici HDD in vidalarını söküp içine bir göz atmak istedik ve işte ozaman gerçek ortaya çıktı (resmi aşağıda)

Sahte harici hdd

Fake (Kutuyu açtığımızda karşılaştığımız görüntü) , Original (gerçek bir harici HDD in içi) , Gördüğünüz üzere kutunun içerisinde yeralan düzenek şöyleydi:
a. Bir adet parmak bellek hafızası
b. Bir adet dosya yazma hatasını önleyen Chip
c. İki adet ağır civata ve somun (original Harici HDD ağırlığını sağlamak için ,birde bunlar zemine silikon ile yapıştırılmıştı)

Bu sahte HDD ile biraz uğraşınca içini açmadan da sahte olduğunu anlamanın birkaç yolunun olduğu ortaya çıktı , eğer biri size bu HDD lerden satmaya kalkarsa bunlara dikkat ederek sahte ürün almaktan kaçınabilirsiniz.

1. Gerçek harici HDD lerde USB ye takınca Elinizi üzerine koyduğunuzda bir dönme ve vibrasyon etkisi hissedilir , oysa sahtesinde kulağınızı da dayasanız bu titreşim ve dönme etkisini duymazsınız

2. Aygıt yöneticisini kontrol ettiğimizde (Win+R, tuşlarına basalım ve devmgmt.msc, yazıp Enter tuşuna basalım) , Harici HDD ismi , markası ile uyumlu olarak Disk drives altında yeralacaktır , sahtesinde bu yeralmaz

Sahte harici HDD aygıt yöneticisi

3. Sahte Harici HDD üreticileri birkaç MB lık bir parmak belleğin dosya tablosunu modifiye ederek bunu 2 TB gibi gösterdikleri için , Windows altında FAT32 ile formatlarsanız gerçek boyutları ortaya çıkacaktır , arkadaşın satın aldığı formattan 2TB yerine sonra 128 Mb a dönüştü.

Özellikle online satınalmalarda çok daha dikkatli olunuz , 2TB harici HDD lerin çok ucuza satıldığı sitelere temkinli yaklaşınız , bu dolandırıcılık türünün çok yakında türkiyeye gelmesi beklenmektedir lütfen çevrenizdekileri de uyarıp bu yazıyı paylaşın.


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Burak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha