Windows ta Otomatik Onarımı devre dışı bırakın


Otomatik Onarımı devre dışı bırak
Geçenlerde bir arkadaşım telefon edip Windows 11 kullandığını ve aniden açılışta "Windows 11 Otomatik Onarıma Hazırlanıyor" diye bir ekran geldiğini ama başarılı olamadığı için her açılışta aynı ekranın


tekrar tekrar gelip Windowsun açılmadığını söyledi , Windows 11 veya 10'da, sabit diskte veya dosya sisteminde bir hata oluşursa bir sonraki önyüklemede bunu otomatik olarak onarmaya çalışır , buraya kadar herşey normal gel gelelim eğer onaramazssa sorun başlıyor çünkü Otomatik onarım bazen gerçektende sorunu giderse bile çoğu durumda sorunu düzeltemediğinden bir sonraki açılışta tekrar onarmayı deniyor ve malesefki döngü başlıyor , oysaki Kodlamaya yeni başlayan biri bile deneme sayısına sınır koyar bu döngüyü sonlandırırdı.

Windows Otomatik Onarıma Hazırlanıyor

Bence Windows 7 deki gibi boot ile ilgili sorunları bootrec, bcdedit ve chkdsk gibi araçlarla kendimiz onarmayı denersek çok daha iyi sonuç alabiliriz , elbetteki bu konutlar ve uygulanmaları acemi kullanıcılar için zor olabileceğinden Microsoft otomatik onarma yönetimini tercih etmiş gel gelelim windows  11 veya 10 un her bir bileşeni gibi buda özensiz test edilmeden ve acemice hazırlanmış. Eğer sizde benim gibi düşünüyorsanız ve Windows 11 veya 10'daki otomatik onarım özelliğinden kurtulmak istiyorsanız işte nasılı.

Otomatik Onarıma hazırlanıyor ekranı gelmesin

Komut istemini (cmd) Yönetici yetkilerinde çalıştıralım ve aşağıdaki komutu yapıştırıp enter tuşuna basalım

bcdedit /set recoveryenabled No

Artık herhangi bir sorun oluştuğunda , Windows 11 veya 10 otomatik onarım moduna geçmez, bunun yerine Bilgisayar sorunlarınızı onarmak için Windows yükleme diskini kullanabilirsiniz.

Windows otomatik onarımı kapat

Eğer Windows 11 veya 10 Otomatik onarım modunu tekrar aktif etmek isterseniz yukarıdaki adımı tekrarlamanız gerekir tek fark komutta verdiğimiz NO yerine "Yes" yazma gerekliliğidir yani aşağıdaki komutu kullanmamız gerekir.

bcdedit /set recoveryenabled Yes

Eğer Acemi bir kullanıcı iseniz Windows'un otomatik Onarım özelliğini devre dışı bırakmamanızı öneririz çünkü önyükleme ile ilgili bazı sorunları çözebilir fakat ileri düzey bir kullanıcı iseniz ve Sisteminizi Windows medyasından (Flash bellek veya DVD olabilir) başlatıp sorunları gidermeyi biliyorsanız Otomatik Onarımı devre dışı bırakabilirsiniz. Arkadaştaki sorun her nasıl olduysa BIOS ayarlarında AHCI ayarının IDE olarak değişmiş olmasıydı.

- Windowsta başlangıç onarmöa nasıl yapılır Burada

- Windows sistem onarım ISO dosyası oluşturun Burada

- DISM komut aracı ile Windows tamiri Burada

- Oturum açamadığınız Windowsu sıfırlayın Burada

17 Aralık 2016 Tarihli başlık güncellendi


23 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for Tarık
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for ????????????
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for melih
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for Win10katili
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for PARSA TV on YouTube
 11. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha