Windowsta zip paketine dosya ilavesi


zip e sonradan dosya ilavesi
Windows işletim sisteminde uzun süredir dosyaları sıkıştırmaya yarayan yerleşik bir zip yardımcı programı var . Zip programı, birden fazla dosyayı bir araya getirerek sıkıştırılmış dosyalar oluşturmanızı ve


sıkıştırılmış dosyaları açmamızı sağlar. Sıkıştırılmış veya preslenmiş dosyalar daha az depolama alanı kapladığı için Sabit sürücü alanından tasarruf sağlarla ayrıca internet ortamında dosya paylaşımı sırasında kolaylık sağlarlar mesela 100 adet dosyayı ayrı ayrı göndermektense bunları zipleyip tek bir seferde gönderebiliriz. Presleme işlemi her dosyada aynı sonucu vermez mesela bir resim dosya türü olan JPEG zaten resmin sıkıştırılmış hali olduğundan bunların biraraya getirildiği zip dosyasından fazla bir yer tasarrufu sağlanmaz.

Windowsta yerleşik sıkıştırma özelliği ile zip dosyası oluşturma

Windows 10 veya daha eski sürümlerden birinde herhangi bir ek yazılım kullanmadan dosyaları zip paketi haline getirmek istiyorsak , öncelikle ilgili dosyaları seçmemiz gerekir ardından sağ tıklayıp Gönder menüsünden Sıkıştırılmış Klasör dememiz gerekir.

Nasıl ziplenir

Böylece seçtiğimiz dosyaları içeren bir zip paketimiz olacaktır.Zip dosyası seçilen dosyalar ile aynı konumda yeralacaktır. Sonrasında bu zip paketindeki dosyalara erişmek istersek ya çift tıklar ve içerisindekileri seçip herhangi bir yere sürükler bırakırız yada sağ tıklar ve Tümünü ayıkla deriz

Tümünü Ayıkla

Ardından zip dosyasının içeriğinin çıkartılacağı konumu seçer ve Ayıkla butonuna basarız.

Klasörü ayıkla

Zaten zip paketi halindeki dosyaya yeni dosya ilave edelim

Peki diyelimki elimizde yüzlerce fotoğraftan oluşan bir zip dosyası var birde baktık eklememiz gereken 20-30 adet fotoğrafı unutmuşuz bu durumda ne yaparız ? Çoğu kullanıcı Aşağıdaki iki eylemden birini yapar

1. Tüm dosyaları ekleyerek yeni sıkıştırılmış bir dosya oluşturur

2. Mevcut zip dosyasını çıkartır ve (Ayıklar) , eksik resimleri de seçtikten sonra yeni bir zip dosyası oluşturur

Şaşırtıcı olan ve zaten bu başlığı açmamızın da amacını teşkil eden pratik yöntemin hernedense çevremizdeki pekçok kullanıcı tarafından bilinmemesidir, Üstteki her iki yöntemde işe yarasa bile zip paketine dosya ilave etmenin çok daha kolay bir yöntemi vardır oda :

3. Eksik olan dosyayı /dosyaları .zip paketinin üstüne sürükleyip bırakmak

Zip paketine srükle bırak ile dosya ilavesi

Böylece orjinal dosyanın bir kopyası zip paketinin içerisine kopyalanacak ve orjinal dosya aynen muhafaza edilecektir , haliyle ilk iki maddedeki külfetten de kurtulmuş oluruz , ISO gibi boyutu büyük dosyaların ziplenmesinden sonra yanında verilecek bir dosyanın unutulmuş olması durumda son yöntem inanılmaz kolaylık sağlamaktadır. Eğer bir zip paketi içerisindeki herhangi bir dosyayı (fazlalığı) sileceksek zip paketinin içindeki dosyayı sağ tıklayıp sil dememiz yeterlidir.

NOT: Üstteki pratik sürükle - Bırak yöntemi Winzip , winrar , 7-zip gibi üçüncü parti yazılımlarla oluşturulmuş zip dosyalarında da geçerli olup tüm windows sürümlerinde işe yaramaktadır.


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Rumeysa Soner

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha