Masaüstü, indirilenler... gibi klasörleri taşıyın


Kullanıcı klasörlerini farklı dizine taşıyın
Windows varsayılan olarak Belgeler, Müzik, Resimler ve Videolar gibi kişisel klasörlerinizi "C:\Users\kullanıcı ismi" konumunda depolar , gel gelelim zamanla bu klasörlerin içeriği dolmaya başlar mesela indirilen

dosyaları varsayılan olarak "İndirilenler" klasörüne kaydederiz , Videolar klasörümüzde video birikir .... birçok kullanıcının masaüstü de GB larca büyüklükteki dosya ve klasörlerle boludur (Masaüstündeki herşey masaüstü klasöründe saklanır) zamanla Windows sürücüsü iyice dolduğundan bu klasörleri başka bir konuma almak windowsun bulunduğu dizini rahatlatacaktır , özelliklede eğer Windows SSD üzerine kuruluysa muhtemelen bu taşıma işi sizin için çok daha önemli bir hal alacaktır.

Masaüstü , belgeler , indirilenler.... gibi klasörleri farklı dizine taşıyın

1. Çalıştıra aşağıdakini kodlardan birini yazıp kullanıcı klasörlerinin bulunduğu konuma gidelim

%userprofile%
shell:UsersFilesFolder

karşımıza tüm kullanıcı klasörlerinin yeraldığı ekran açılacaktır.

2. Başka bir konuma taşımak istediğimiz klasörü sağ tıklayalım ve özellikler diyelim (Aşağıdaki resim)

Klasör özellikleri

3. Açılan ekranda konum sekmesine geçelim ve taşı butonunu kullanıp yeni bir konum seçelim (genelde başka bir dizin)

indirilenler klasörünün konumunu değiştir

4. hedef seç ekranından diğer bir dizin /Konum seçelim fakat burada dikkat edilmesi gereken bir kısım var oda mesela D:\ dizinine taşınacaksa aynı isimde bir klasör açıp bunun içine taşıma yapılması gereğidir , yoksa eski yerine geri yüklenmeye kalkıldığında sorunlara sebep olmaktadır örneğimizde masaüstü (Desktop) klasörü taşıyacağımız için "D:\Desktop"  diye bir klasör açmamız gerekiyor.

Klasörün yeni konumu

Uygula diyelim onay ekranı gelirse de "Evet" deyip taşımayı onaylayalım.

İndirilenler klasörünü farklı yere taşı

Kısa bir beklemenin ardından belirlediğimiz klasör yeni konumuna taşınmış olacaktır. Eğer Taşıma işlemini Ayarlar uygulaması üzerinden yapmak isterseniz ;  Ayarlar - Sistem - Depolama - Gelişmiş depolama ayarları - Yeni içeriğin kaydedildiği yer kısmından bunu yapabilirsiniz. Buraya bir tıkla ulaşmak için ise çalıştırdan aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

ms-settings:savelocations

Karşınıza gelecek olan kullanıcı klasörleri listesinin yanındaki aşağı açılır menüden kaydedileceği yeni dizini seçebilirsiniz mesela bu sefer belgelerim klasörünün D dizinine kaydedilmesini istiyorsak aşağı açılır menüden seçip Uygula  dememiz yeterlidir.

Yeni içeriğin kaydedileceği yer

Kullanıcı klasörlerinin konumlarını registryden değiştirin

herhangi bir kullanıcı klasörünün konumunu değiştirmek için registry yönteminden faydalanmak istiyorsanız aşağıdaki konuma gidip varsayılan konumları değiştirebilirsiniz.

HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders

Açılan anahtar altında tüm kullanıcı klasörleri varsayılan konumları yeralacaktır.

Registryde kullanıcı klasör konumları

Taşınan Kullanıcı klasörünü varsayılan konumuna geri yükleyin

Taşınmış olan Klasörü eski konumuna geri yüklemek için Dosya gezginini açalım , örneğimizde İndirilenler klasörünü G:\ dizinine taşımıştık buraya gidip "Downloads" klasörüne sağ tıklayalım ve Özellikler diyelim , sonrasında "Konum" sekmesine geçelim.

Taşınmış olan klasörü varsayılan konumuna geri yükleyelim

Taşınmış olan klasörü eski yerine yüklemek için "Varsayılanı yükle" butonuna tıklayalım , Uygula Butonuna tıklayalım ve Onay iletişim kutusunu gördüğümüzde Evet butonuna tıklayıp işlemi sonlandıralım , bu yöntem kullanıcı klasörlerini taşımada en kolay yöntemdir.

Eğer Masaüstü klasörünüzün konumunu bir tıkla bulmak istiyorsanız aşağıdaki uygulama işinizi kolaylaştıracaktır

21 Ara 2016 tarihli başlık güncellendi


14 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for erol

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha