Windows ta MBR yi GPT ye verikayıpsız çevirelim


MBR yi GPT ye verikayıpsız çevir
Daha önceki yazılarımızda MBR ve GPT nin ne olduğunu, dizinlerimizin MBR mi GPT mi olduğunu nasıl tespit edebiliriz konularda bilgiler vermiştik , kısaca hatırlarsak ; MBR yada Master Boot Record eski tip bir


dizin bölümleme yöntemi olup önyüklenebilir işletim sisteminin nerede olduğunu belirtmek için bölümlenmiş depolama dizinin en başında yeralan özel bir önyükleme kesimidir ( boot sector ) , BIOS yüklü bütün bilgisayarlarda MBR kullanımı bir standarttı , BIOS un yerini alan yeni UEFI standardıyla GPT (GUID Partition Table) tanıtıldı , GPT (GUID Dizin Tablosu) kullanılarak bölüm tabloları için standart bir düzen (genel benzersiz tanımlayıcılar) oluşturulabilir. Diskinizin MBR mi GPT mi olduğunu kontrol etmek için Aygıt yöneticisini açın Disk sürücülerinizi bulun ve diskinizi seçip sağ tıklayın ve Özellikler deyin ardından birimler sekmesine geçin ve Sol altta bulunan Doldur butonuna tıklayın Bölümleme stilini görebileceksiniz (Aşağıdaki resim)

MBR önyükleme kaydı

Windows 10 Creators Güncellemesi'nden önceki Windows sürümlerinde , diskte MBR veya GPT kullanımına Formatlama sırasında karar veriliyordu , kısacası diski ya MBR yada GPT olarak formatlıyorduk ki buda dizin tablo stilini değiştirirken verilerin silinmesi anlamına geliyordu , veri kaybı olmadan MBR yi GPT ye çevirmek içinse üçüncü parti yazılımların kullanılması gerekiyordu Burada. Windows 10 build 15007 ile , MBR diskini (Master Boot Record) hiçbir veriyi değiştirmeden veya silmeden GPT diskine (GUID Bölüm Tablosu) dönüştüren yeni bir konsol aracı tanıtıldı ismi mbr2gpt olan bu araç ile dönüştürme işleminin nasıl yapılacağı bugünkü konumuzu teşkil ediyor.

MBR2GPT.exe ile MBR yi GPT ye veri kayıpsız dönüştürün

mbr2gtpt ile MBR yi GPT ye donüştür

MBR2GPT.exe, Windows Önyükleme Ortamı (Windows PE) komut isteminden çalıştırılacak şekilde tasarlanmıştır fakat Windows 10 kurulu herhangi bir işletim sisteminde de çalışır , Herhangi bir grafik kullanıcı arabirimi bulunmayan bir konsol aracıdır. Aşağıdaki komut seti ile başlatılır

MBR2GPT /validate|convert [/disk:] [/logs:] [/map:=] [/allowFullOS]
mbr2gpt /convert /allowFullOS
mbr2gpt /convert

kullanılabilen komut satırı parametrelerinin açıklamaları aşağıdaki gibidir:

/ Validate : MBR2GPT.exe yalnızca disk doğrulama adımlarını gerçekleştirir ve diskin dönüştürme için uygun olup olmadığını bildirir.

/convert : Disk doğrulama testlerinden sonra dönüştürme işlemini başlatır.

/disk : GPT'ye dönüştürülecek diskin disk numarasını belirtir , belirtmezsse sistem diski kullanılır , diskpart.exe aracının SELECT DISK SYSTEM komutu ile aynı mekanizma kullanılır.

/ Logs : MBR2GPT.exe günlüklerinin yazıldığı dizini belirtir (dizin zaten mevcut olmalıdır , otomatik olarak oluşturulmaz veya üzerine yazılmaz) Dizin Belirtilmemişse % windir% kullanılır.

/ Map : MBR ve GPT arasında ek bölüm türü eşlemeleri belirtir. MBR bölüm numarası gösterimi decimal dir hexidecimal değil

/allowFullOS : Varsayılan olarak, MBR2GPT.exe Windows PE'den çalıştırılmadığı sürece engellenir. Bu seçenek ile engelleme kalkar ve Windows ortamında disk dönüşümünü etkinleştirir.

Önyükleme kaydı GPT

MBR2GPT.exe Windows 10 sürüm 1507, 1511, 1607 ve 1703 yüklü disklerin dönüşümünü destekliyor. Resmi olarak Windows 7'yi veya Windows 8'i desteklemiyor. Ayrıntılar için bakınız .

- Diskim MBR mi GPT mi nasıl anlarım Burada

- MBR yi GPT ye veri kaybı olmadan çevirelim Burada

- MBR veya PBR yedekleme yazılımları Burada

- Powershell ile diskimiz MBR mi GPT mi bulalım Burada

- MBR yi GPT ye veri kaybı olmadan çevirelim Burada

- Disk performansınızı kolayca öğrenin (winsat) Burada

- Sabit Disk (HDD) üzerinden Windows kurun Burada

- Windows disk optimizasyonunu elle çalıştıralım Burada

- Sanal sabit disk işlemleri için Simple VHD manager Burada

15 Nisan 2017 Tarihli başlık güncellendi


9 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tarık
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for koray akbıyık
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for birnick
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Mustafa
  9. Avatar for Murat güngör

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha