Ms Office belgelerinde Makroları devre dışı bırakın


Ms Office belgelerinde Macroları devre dışı bırakın
Word, Excel, PowerPoint ve diğer tür Microsoft office belgeleri MAKRO içerebilirler. Makrolar ; tuş vuruşlarını veya fare eylemlerini taklit eden otomatik bir input (Giriş) dizisidir.Makro genellikle tekrarlayan

bir dizi klavye ve fare eylemini değiştirmek için kullanılır, dahili Makro Kaydediciyi kullanarak kendi makrolarınızı kaydedebilirsiniz. Bu, tekrarlayan görevleri otomatikleştirmenize olanak sağlar - gelecekte, makroyu çalıştırarak kaydettiğiniz eylemleri tekrarlayabilirsiniz. MS Excel ve MS Word gibi elektronik tablo ve kelime işlem uygulamalarında yaygın şekilde kullanılır. Makrolar , Visual Basic for Applications (VBA) olarak bilinen bir programlama dilinde yazılmış gömülü kod içerebilirler ve bu kodu yazanlar kötü niyetli olabilirler bu nedenle Office belgelerinde MAKRO ları devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

Office belgelerinde MAKRO ları devre dışı bırakın

Microsoft , Makroların tehlikesini farkettikten sonra . Office 2003 e bir makro güvenlik düzeyi özelliği ekledi böylece Varsayılan olarak, yalnızca güvenilir bir sertifikayla imzalanmış makrolar çalışabilir hale geldi. Sonraki Office sürümlerinde de bu ayar devam ettirildi. Eğer Bir Office belgesinde otomatik olarak çalışan makro varsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa aşağıdaki adımları takip ederek Makroları devre dışı bırakabilirsiniz.

1. Sol üst köşedeki Dosya - Seçenekler kısmına tıklayın.

Excelde dosya Seçenekler

2. Açılan Excel seçenekleri penceresinde "Güven Merkezi" ve Arından "Güven merkezi Ayarları" butonuna tıklayın

Office güven merkezi ayarları

3. Yeni açılan pencerede sol tarafta yeralan Makro ayarları seçeneğine tıklayın ve sağ tarafta belirecek olan Makro ayarları seçeneklerinden ilk iki tanesinden birini seçin bunlar

a) Bildirimde bulunmadan tüm makroları devre dışı bırak
b) Bildirimde bulunarak tüm makroları devre dışı bırak

Makro ayarları

Bunu yaptığınızda uzantısı .xlsx olan farkı bir excel çalışma kitabı şeklinde kaydolacaktır. Makro içeren Excel çalışma kitapları .xlsm uzantılı olup ikonlarında Makro işareti bulunmaktadır.

Excel Makro ikonu

Eğer farklı şekilde kaydetmek yerine MAKRO yu silmek isterseniz sol dipteki Sayfa 1 kısmına sağ tıklayıp "Kodu Görüntüle" dedikten sonra açılan makro konsolunda kodları silebilirsiniz. Ayrıca Office sayfası açıkken Görünüm sekmesine geçiş yapıp Makrolar kısmından Makroları görüntüle deyip açılan pencerede makro ismini seçip "Sil" butonunu kullanabilirsiniz.

Makroları Görüntüle

Eğer Makroda bir isim yoksa bu durumda üstteki resimdeki Sil butonu aktif olmayacaktır böylesi bir durumda mesela Sayfa 1 e sağ tıklayıp kodu görüntüle dedikten sonraki ekranda makro kodlarının en üstüne aşağıdaki kodu ekleyin

Sub silinecek ()

Böylece Makroya bir isim vermiş olacaksınız.

Excelde Kodu görüntüle

Artık Görünüm sekmesinde yeralan Makrolar bölümünden Makroları görüntüle deyip açılan pencerede makro ismini seçip "Sil" butonunu kullanabilirsiniz.

- Bir excel tablosunu sondan başa doğru sıralatmak Burada

- Excelde hücrelerdeki en büyük veya küçük değeri bulalım Burada

- Excel de aktif hücre vurgusu yapmak Burada

- Excelde Rakamları Yazıya çevirelim Burada

- Excel büyük - küçük harf değişikliği Burada

- Office de görüntüleme dili nasıl değiştirilir Burada

- Windows ve Office ye Microsoft desteğinin bitiş tarihleri Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha