Diskpart komutu ile yazma koruması


Diskpart komutu ile yazma koruması
Birçok durumda dizinlerimizden birine , harici disk veya Parmak belleğimize Yazma koruması vermek isteyebiliriz , bu ek güvenlik önlemi sayesinde mesela çocukların kazara bir dizin içerisindeki dosyaları


silmelerini engelleyebileceğimiz gibi bilgimiz dışında Flash belleğe veya dizinimize dosya indirmelerini ve/veya kopyalamalarını da önlemiş oluruz , bunu yapan farklı yazılım ,script veya komutlar mevcuttur diskpart ta bunlardan biridir , gelin bir diskpart komutu ile dizin veya diske yazma koruması nasıl atanır uygulamalı olarak görelim.

1. Parmak belleğe veya Harici HDD e Yazma koruması

Komut istemi dediğimiz Cmd yi Yönetici yetkilerinde çalıştıralım ve ardından Diskpart komutunu verelim (1), böylece diskparta geçiş yapmış olacağız , ikinci komutumuz ile tüm dizinlerimizi listeleteceğiz (2)

list disk
select disk DISK_NUMARASI
attributes disk set readonly

Üçüncü komutumuzla yazma koruması atayacağımız diski belirliyoruz ve Dördüncü komutumuzla Yazma koruması sağlıyoruz

Diskpart ile yazma koruması

Komutu verdiğim anda bende bir adet VHD birde Flash bellek takılıydı , Komutlardan da anlaşılacağı üzere Parmak belleğe yazma koruması atadım , şimdi komutun etkili olup olmadığını test etmek gerek bu sebeple belleğe herhangi bir .txt dosyası kopyalamaya kalkıyorum ve aşağıdaki uyarıyı alıyorum.

Yazma koruması Uyarısı

Eğer daha sonra bu yazma korumasını kaldırıp belleği veya Dizini Normal hale getirmek istersek , üstteki komutlardan ilk ikisinden sonra aşağıdaki komutu kullanmamız gerekecektir.

attributes disk clear readonly

Komutların herhangi bir Programa ihtiyaç bırakmaması özellikle internet bağlantısı USB portu vs. gibi şeylerin olmadığı bilgisayarlarda işimize yarayacaktır.

2. Windows harici bir dizine Yazma koruması

Üstte verdiğimiz mantıkla tamamen aynıdır , önce diskpart ı çalıştırılıp korunacak dizin seçilir ve yazma koruması komutu uygulanır , ben deneme maksatlı Kullandığım bir VHD ye yazma koruması atayacağım işte kullandığım komutlar

list volume
select volume DİZİN NUMARASI
attributes volume set readonly
attributes volume clear readonly

readonly kelimesinin geçtiği komut yazma korumasını gerçekleştirir. 5. numara ile verilen komut Yazma korumasını kaldırmaktadır.

Diskpart ile Dizinlere yazma koruması

Belirli bir dizine yazma koruması verdikten sonra eski normal haline döndürmek için aşağıdaki komutu kullanmamız gerekir

attributes volume clear readonly

Görüldüğü gibi ilk komuttan farkı birinde disk diğerinde Volume kelimelerinin kullanılmış olmasıdır, Bende Korunan dizin H Harfi dizindir buraya birşey kopyalamaya kalkarsam hemen Disk Yazmaya karşı korumalı uyarısı verecektir , eğer korunan dizinden birşey silmeye kalkarsak böyle bir seçeneğin olmadığını görürüz

yazma korumasında sil seçeneği yok

Burada Dikkat edilmesi gereken husus Windowsun bulunduğu dizine yazma koruması atanamayacağıdır , komutu uygulamaya kalkarsak bir hata mesajı görüntüleyecektir.

- Bat dosyası ile diskpart komutlarını sıralı uygulatmak Burada

- Diskpart ile VHD veya VHDX oluşturalım ve silelim Burada

4 Haziran 2017 Tarihli başlık güncellendi


17 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for Nermin
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for Zeki
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for Sezer Tahmaz
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for ConoAli
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for ConoAli
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for Serdar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha