DVD yada CD den ISO kalıbı oluşturalım


DVD yada CD den ISO kalıbı oluştur
ISO bildiğiniz üzere CD/DVD lerdeki bilgilerin tıpatıp (birebir olarak) saklanabildiği dolayısı ile Bootable özelliği içeriyorsa bu özelliğinde muhafaza edilebildiği bir kalıp yada arşiv biçimidir , Peki Neden

bir DVD veya CD yi ISO kalıbına dönüştürmek isteyelim ? gelin bunun üzerinde biraz kafa yoralım :

1. DVD/CD ler fiziksel olduklarından zamanla bozulmaya uğrarlar , hiç unutmam Türkiyeye tatile gittiğimde kendime seçmece Mp3 lerden oluşan bir CD hazırlamıştım Berline döndüm CD yi hiç kullanmadım 6 ay kadar sonra takıp çalmaya kalktığımda içerisinde bulunan 120 müzik parçasından sadece 30-40 tanesinin bozulmamış olduğunu gördüm , Demekki DVD veya CD lerde bulunana verileri ISO yapıp buluta (Cloud) atarsak CD/DVD ye yazdırmaktan çok daha sağlam iş yapmış oluruz.

2. Elinizde bulunan Oyun CD/DVD lerini ISO formatına çevirip sanal sürücü ile kullanırsanız çok daha verimli şekilde çalıştıklarına şahit olursunuz. hem O CD/DVD kaybolsa bile yedeğiniz olmuş olur

3. Elinizde bulunan bir DVD/CD yi arkadaşınızla paylaşmak istiyorsunuz ve içeriğini bir yere upload edip ona yollayacaksınız işte bu durumda yine ISO formatını kullanmak en akıllıca yoldur , böylece içerik bire bir kopyalanacağından Bootlu olma özelliğine de zarar gelmez.

4. CD/DVD ler evinizde yer kaplar oysa onları birer ISO dosyası şeklinde tek bir Harici HDD te saklayıp yer kazanmış olursunuz , ilaveten kırılan veya çizilen bir fiziksel medyayı birdaha kullanamazssınız oysa elinizde ISO yedeği varsa böyle bir riski bertaraf etmiş olursunuz...

DVD /CD lerden ISO kalıbı olluşturmak için Ücretsiz programlar

Görüldüğü gibi ISO dosyaları pek çok durumda işimize yaramaktadır içeriğinin editlenebilmesini üstteki faydalarının arası yazmadık bile , özellikle işletim sistemlerinin bootable özelliğini muhafaza etmekte için çokça kullanılırlar , peki elimizdeki DVD veya CD yi nasıl ISO haline getireceğiz işte bugünkü konumuzun ana teması bu , Bu iş için çok çeşitli programlar olmasına rağmen ücretsiz olmaları sebebi ile aşağıda birkaç tanesini tanıtacağız:

LC ISO Creator ile DVD yada Cd den ISo oluşturun

lciso creator arayüzü

Ücretsiz ve Kurulumsuz (Portable) olan program Arayüzünde "Create ISO" isminde tek bir buton var ve bununla kolayca iso oluşturabiliyoruz , öncelikle CD/DVD mizi okuyucuya yerleştirelim sonrasında sağ tarafta yeralan Create ISO butonuna basalım Hepsi bukadar , Yazılımın anasayfası kapalı olduğundan download linkini sayfa sonunda bulabilirsiniz.

DVD to ISO yazılımı ile DVD veya Cd den ISO kalıbı oluşturun

Ücretsiz ve portable olan uygulamanın nedense çoğu yerde kurulumlu exe sini vermektedirler. Sayfa sonundaki linklerde Kurulumsuzunu bulacaksınız.Kullanımı son derece kolaydır. Öncelikle DVD veya CD yi takıp arayüzdeki refresh ikonuna tıklayıp yazılımın CD/DVD yi görmesini sağlayın ardından Dip kısımdaki Create butonuna tıklayın.

DVD to ISO arayüzü

Yazdırma sırasında Abort butonu ile yazdırma işleminden vazgeçebilirsiniz.

Cd2iso uygulaması ile Cd veya DVD den ISO kalıbı oluşturun

Üstteki her iki yazılım gibi bununda indirme sayfasından herhangi bir indirme yapmak mümkün değil bu sebeple elimizdeki uygulamayı upload ettik , sayfa sonundaki linklerden edinebilirsiniz.

1. Cd2iso klasörünün içerisinde yeralan cd2iso.exe dosyasını calıştırın

2. ISO kalıbı alınacak CD veya DVD yi CD/DVDRom a takın ardından Cd2iso yazılımını çalıştırın, aşağıdaki gibi bir arayüz ile karşılaşacaksınz.

cd2iso arayüzü

Select Drive Aşağı açılır menüsünden ISO yapacağınız DVD yada CD yi seçin (1) ardından Select butonu ile (2) ISO nun kaydedileceği yeri seçin ve ISO dosyası için bir isim verin (3) , eğer bu işlemi yapmazssanız GO butonu aktif olmayacaktır. Kaydedilecek yeri seçtiğinizde Go butonu aktif olacaktır.

cd2iso ayarları

Go butonuna bastıktan sonra ISO kalıbını oluşturmaya başlayacaktır lakin Set speed başlığı altındaki Kaydırma çubuğunu ortalara doğru kaydırmanızı tavsiye ederim (Fastest kısmında olmasın) ve işlem belirli bir süre sonunda tamamlanacaktır. Yıllardır bu iki yazılımdan birini kullanır CD ve DVD lerimi ISO yaparım umarım sizlerinde işine yarar , aşağıdaki linkten her üç programıda indirebilirsiniz.


Şifre: sordum

- Klasör, dizin veya CD/DVD den ISO oluşturalım Burada

- Klasör veya dosyalardan ISO dosyası oluşturma Burada

- CD-DVD Rom kapağını Aç kısayolu Burada

- VLC ile DVD veya BluRay ripleyelim Burada

- Sabit Disk (HDD) üzerinden Windows kurun Burada

- Kendimize özel Windows 10 kurulum medyası oluşturalım Burada

- Bootlu Windows USB belleğinden bootlu ISO hazırlama Burada

- 3 CD lik bir oyunu kalıp (imaj) dosyası ile kuralım Burada

- Windows 10 da programsız ISO yazdırma veya Mount etme Burada

- Tüm Sürüm ve Mimarileri içeren AIO Windows 7 medyası oluşturma Burada

16 Mart 2016 Tarihli başlık güncellendi


15 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha