Aygıt sürücüsünün kurulum tarihini bulalım


Sürücü versiyon ve kurulum tarihini bulalım
Bir aygıt sürücüsü, işletim sistemi ve diğer yazılımlara bir donanım ile nasıl iletişim kuracağını söyleyen küçük bir yazılımdır. Şöyle düşünebiliriz ; Yazılım ve donanımlar farklı insanlar veya şirketler

tarafından oluşturulup tamamen farklı iki dili konuşan insanlar olsunlar bunların birbirleri ile iletişimi için bir tercümana ihtiyaç vardır , işte Driver dediğimiz sürücü de bu tercümandır. Mavi ekran hatalarına veya bilgisayarın açılmamasına sebep olan şeylerin başında hatalı sürücü kurulumları gelmektedir , eğer windowsta bir sorun oluştuysa bunu giderirken , aygıt sürücüsü sürümünü ve sürücünün kurulum tarihini bilmek isteyebilirsiniz, Bunun için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekir.

1. Aygıt sürücüsü sürüm numarası nasıl bulunur

Bir aygıt sürücüsünün sürüm numarasını bulmak için öncelikle Aygıt yöneticisini açmamız gerekecektir bunun birçok yolu olmasına rağmen en kolayı çalıştırdan aşağıdaki komutu vermektir.

devmgmt.msc

Aynı işi Program ekle kaldırdan yapmaya kalkarsak orada sadece birkaç sürücünün yeraldığını görürüz bu sebepledirki aygıt yöneticisini kullanıyoruz. komutu yazıp Enter tuşuna bastığımızda , Karşımıza Aygıt yöneticisi açılacaktır.

Aygıt yöneticisi

Varsayalım ben grafik kartımın version numarasını öğrenmek istiyorum bu durumda Görüntü bağdaştırıcıları kısmını açarım ve dahili yada harici grafik kartımdan hangisinin version numarasını öğreneceksem onu sağ tıklayıp özellikler derim

Grafik sürücü özellikleri

Açılan ekranda sürücü sekmesine geçiş yaptığımızda sürücü ile ilgili bilgiler karşımıza gelecektir.

Grafik sürücü version numarası nasıl bulunur

Üstte bizi ilgilendiren kısım sürücü sürümüdür , burada version numarası yeralmaktadır.

2. Aygıt sürücüsü kurulum tarihi nasıl bulunur

Üstteki işlemi tekrar edelim fakat bu sefer "Ayrıntılar" sekmesine geçiş yapalım , özellik başlığı altında yeralan aşağı açılır menüde sağ taraftaki çubuğu en sona kaydıralım burada iki kısım bizi ilgilendirmektedir.

a) Yükleme Tarihi : Aygıt sürücüsünün son sürüme nezaman güncellendiğini veren tarihtir.

Sürücü yükleme tarihi

b) İlk yükleme tarihi : Aygıt sürücüsünün Bilgisayara ilk yüklenme tarihidir.

Sürücü ilk yükleme tarihi

Eğer bu iki tarih birbirine eşitse Driver (Aygıt sürücüsü) ın kurulumdan sonra hiç güncellenemediği anlamını taşır. Eğer herhangi bir sebeple bir aygıt yöneticisinin sürücü versionu veya yüklenme tarihi gerekli olursa bu bilgileri üstteki yöntemle kolayca elde edebilirsiniz.

- Sistem araçlarına hızlı erişim Burada

- Bir tıkla bazı windows bileşenlerine ulaşalım Burada

- Bir donanımı tek tıkla devre dışı bırakalım Burada

- Sürücü güncellemesini geri almak Burada

- Sürücüsü bilinmeyen aygıt Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha