Sağ tuşa program eklemeyi otomatikleştirmek


Bir tıkla sağ tuşunuza Program ekleyin
Sağ tuşa nasıl program ekleyebileceğimizi açıklamaya çalıştığımız yazımızdan sonra birkaç takipçimiz herzaman olduğu gibi bunun daha kolay bir yöntemi falan yokmu diye yazdılar,elbette Bu konuda

Sordum olarak çıkarmış olduğumuz bir program zaten mevcut Burada fakat onların istedikleri hernedense program kullanmadan bir script ile bu işi yaptırmak (Herhalde kodlarını görmek istiyorlar) , bu mümkündür arkadaşlar , Yani Burada ve daha öncesinde ayrıntılı şekilde Burada verdiğimiz sağ tuşa ikonu ile birlikte herhangi bir program ekleme işi bir vbs scripti yardımı ile otomatikleştirilebilir. Gelelim ayrıntılarına:

Bir vbscript ile sağ tuş menüsüne kolayca Program ekleyin

1. Sayfa sonundaki scripti indirelim

2. Türkçe veya İngilizce olanını kullanabilirsiniz (Yabancılarda kullanmak isteyebilir diye Türkçe ifadeleri ingilizceye çevirdik) , script çalıştırıldığında eğer Kullanıcı hesabı denetimi açıksa bir uyarı verecek.

kullanici hesabi denetimi ekranı

Bu uyarıya evet dediğimizde script bize Sağ tuşa ekleyeceğimiz programı bulmamız için bir dosya seçim ekranı açacaktır ben örnek olması açısından DnsJumperi sağ tuş menüme ekleyeceğim sizler istediğiniz bir programı ekleyebilirsiniz.

Script dosya seçim ekranı

3. Programı seçip aç butonuna tıklıyorum ve karşıma Programın ismini soran bir ekran geliyor , bu ekranda program ismi zaten otomatik olarak yazmaktadır , eğer doğru ise veya sağ tuşunuzda yeralacak bu ismi değiştirmeyecekseniz sadece Tamam butonuna tıklayın , yoksa ismi editleyin.

Program ismini giriniz

Ve Programın sağ tuşumuza başarılı şekilde eklendiğini gösteren bir ileti penceresi belirecektir sadece "Tamam" butonuna tıklayalım.

Program sağ tuşa eklendi

Masasütünde herhangi bir yere sağ tıklayıp script ile eklediğim program oradamı diye kontrol ediyorum ve evet , ikonu ile birlikte sağ tuşumda yeralıyor.

Program sağ tuşuma eklendi

Resimdede gördüğünüz gibi ben artık DNS Jumperi sağ tuşumdan kullanabilirim. Eğer programları silmek istiyorsanız inen klasör içerisinde bulunan "Sagtustan_sil.vbe" dosyasını çalıştırıp , sağ tuşunuza eklediğiniz yazılımı seçin ardından sağ tuşunuza eklerken girdiğiniz ismin doğruluğunu kontrol edin ve son olarak Yine Tamam butonu ile işlemi sonlandırın.

Sağ tuşa eklenen Programı sil

Eğer eklenen yazılımı registryden kendiniz silmek isterseniz , aşağıdaki anahtara gidip programı seçip sağ tıklayıp sil demeniz yeterlidir.

HKEY_CLASSES_ROOT\directory\Background\shell\

Desteklediği sistemler: Windows 11 , Windows 10, Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7

- Sağ tuşa program ekleyelim Burada

- Sağ tuşa dosya klasör veya program ilave edin Burada

- Windows 10 sağ tuşa windows defender ekleyelim Burada

- Sağ tuş ile klasör ve dosyalara erişimi engelleme Burada

- Sağ tuşa vbs veya bat scripti eklemek Burada

- Bir Dosya veya klasöre erişimi engelleyip gizleyelim Burada

- Windows 10 da Sağ tuşa yönetici Komut istemi Burada

- Sağ tuş ile Program kaldırma ekranını açın Burada

- Sağ tuş menüsüne kalıcı sil özelliği ekleyelim Burada

- Sağ tuşa klasöre taşı ve kopyala ilave edelim Burada

5 Eylül 2017 Tarihli başlık Güncellendi


32 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for restyy
  3. Avatar for TRWE_2012
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Ahmet
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for gürkan
  8. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha