Bu Grafik sürücüsü Uyumlu grafik donanımı bulamadı


fermi Gpu desteği sona erdi
Eğer grafik sürücünüzü otomatik değilde arasıra Nvidia sitesini ziyaret edip indiriyorsanız günlerden birgün başlıktaki hata ile mutlaka karşılaşacaksınız demektir. Bunun sebebi Nvidianın her bir grafik


kartı işlemcisini bir destekleme süresi olmasındandır bu süre sona erince mesela ortalama 1 yıl kadar daha güvenlik güncellemelerini sunmaya devam eden Nvidia sonrasında bu desteğini de kesmektedir. Grafik kartı işlemcisi mimarisi , bir GPU'nun (graphics processing unit) yapı taşlarını, nasıl bağlı olduklarını ve nasıl çalıştıklarını tanımlar. Nvidianın grafik işlemci mimarilerine kısaca bakacak olursak :

Grafik kartı

1. Fermi GPU: 2010 yılında yeni bir işlemci mimarisi olarak ortaya çıkmıştı ,ismini İtalyan nükleer fizikçi Enrico Fermi den alan işlemci mimarisi GPU'ya tüm geometrik işlemleri dahil etmek için , tessellation (mozaikleme) olarak adlandırılan önemli bir DirectX 11 tekniği sağladı

2. Kepler GPU: 2012 yılında piyasaya sürüldü , Özellikle GRID için geliştirilmiş olup HPC kurulumunda etkilidir. Her biri bir raster motoru ve dört Streaming Multiprocessor (veya SM) birimi içeren Grafik İşleme Kümeleri (veya GPC'ler) içerir. Otomatik Overclock için uygundur.

3. Maxwell GPU: 2014 yılında piyasaya sürülen Maxwell tabanlı GPU, daha düşük çözünürlüklü ekranlara 4K kalitesinde içerik sunmak için tasarlanan yeni Dinamik Süper Çözünürlük veya DSR (Dynamic Super Resolution) özelliğine sahiptir. Maksimum Ram 12gb tır (Titan X veya Quadro M6000) oysa bir sonraki Mimari 32 GB ı destekleyecektir. yine bu mimari 4 Grafik kartına kadar destek sağlarken (Quad SLI) bir sonraki mimari 8 Ekran Kartına kadar destek sağlamaktadır.

4. Pascal GPU: 2016 yılında piyasaya sürülen Pascal, en iyi ölçeklenebilirlik için tasarlandı lakin bu mimarinin fiyatı en pahalı olandır , Bant genişliği için HBM2 ve CPU ve GPU lar arasında birleştirilmiş sanal adresleme şemasını geliştirmek için (unified virtual addressing scheme) NVLink kullanır dolayısıyla, PCI-Express'e kıyasla verilerin CPU'lar ve GPU'lar arasında % 5 ila % 12 daha hızlı hareket etmesine izin verme kapasitesine sahiptir.

Kepler - Fermiden 25 kat fazla performans sunar
Maxwell - Keplerden 35 kat fazla performans sunar
Pascal - maxwell den 10 kat fazla perfornas sunar

2018 in üçüncü çeyreğinde çıkarılması planlanan mimari nin ismi Volta dır.

Grafik kartı mimarileri

İşte Nvidia son sürücü olan 397.3 - WHQL ile (Windows Hardware Quality Lab) FERMI GPU lara olan performans desteğini sona erdirdi - Burada , performans geliştirmeleri, yeni özellikler ve hata düzeltmeleri sadece Kepler, Maxwell ve Pascal series GPU lara verilecek fakat Ocak 2019'a kadar Fermi serisi GPU'larda kritik güvenlik güncellemeleri sunulmaya devam edecek. O nedenledirki Eğer Grafik kartınızın son sürüm Driverini (Sürücü) indirip kurmaya kalktığınızda Nvidia kurulum Programı devam edemiyor hatası alıyorsanız (Aşağıdaki resim)

Nvidia kurulum programı devam edemiyor

Öncelikle Grafik kartı işlemcinizin mimarisinin Fermi olup olmadığını Buradaki listeden kontrol ediniz. ben listede kendi Grafik kartım olan Nvidia Gforce GT 635M i buldum ve neden en son sürücüyü kuramadığım ortaya çıktı. Eğer grafik kartınız hakkında ayrıntılı bilgilere erişmek isterseniz GPU-Z yada NvidiaInspector gibi yazılımlardan faydalanabilirsiniz.

- Sürücü güncellemesini geri almak Burada

- Bir komutla grafik kartı Belleğinizi bulun Burada

- Nvidia Grafik Sürücüsündeki Telemetry yi engelleme Burada

- VSync (Dikey Senkronizasyon) - Nedir, nasıl kullanılır? Burada

- Bir tıkla Grafik kartı modelini ve Ram miktarını bulalım Burada


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha