Farenin bize sağladığı az bilinen kolaylıklar


Farenin bize sağladığı az bilinen kolaylıklar
Bilgisayarın temel donanım bileşenlerinden biride faredir , bir klasörü açmak için faremizle üzerine gider çift tıklarız veya bir programı çaıştıracaksak yine faremizle üzerine gider çalıştırırz. Microsoft


Dokunmatik ekranların kısa sürede yaygınlaşacağı yanılgısı ile Windows 7 den sonraki sistemlerini dokunmatik ekranlar için dizayn etmiş olsada sonradan bazı düzeltmeler yapmak zorunda kaldı. Hepimiz Fare (Mouse) kullanıyoruz gel gelelim çok azımız kullanım pratikliği sağlayan özelliklerini biliyoruz , aşağıdaki yazımızda az bilinen birkaç pratik Fare özelliğinden bahsedeceğiz.

1. Fare tekerleğine tıklayıp linkli yeni sekmede açın

Fare tekerleği

Bir web sitesinde gezinirken linklerden bazıları aynı sayfada açılır bu da kaldığımız yeri kaybetmemize sebep olabilir bu gibi durumlarda kullanıcı genelikle klavyedeki Ctrl Tuşuna basarak linke tıklar böylece sayfa yeni sekmede açılır , halbuki Linkin üzerine geldiğimizde fare tekerleğine bir kez tıklarsak sayfa yine yeni sekmede açılacaktır ve yaygın olarak kullanılan CTRL yönteminden çok daha pratiktir. Eğer sizin farenizde bu işlem gerçekleşmiyorsa mesela bende bu işlem büyüteci açıyordu ve fare ayarlarına gidip değiştirdikten sonra düzeldi

Logitech tekerlek ayarları

2. Bir kelimeyi seçmek için çift tıklayın

Fare ile kelime seçimi

Bir kelimeyi seçmek için çoğunluğun uyguladığı yöntem fare imlecini kelimenin başına götürdükten sonra sağ tuşa tıklayıp o kelimeyi seçmektir , gel gelelim bu durum hatalara sebep olabilmektedir en basitinden diğer kelimenin bir harfini yanlışlıkla seçime katabiliriz. Halbuki herhangi bir kelimenin üstüne fare imlecini getirdikten sonra çift tıklarsak kelime otomatik olarak seçilecektir.

3. Tüm cümleyi seçmek için 3 tıklama yapın

Fare ile tüm cümleyi seçmek

Normal olarak bir cümleyi seçmek için fare imlecini cümlenin ilk harfinin önüne getirdikten sonra klavyemizdeki Shift tuşuna basarız ve gider cümlenin bittiği yere tıklarız böylece tüm cümle seçilmiş olur halbuki fare ile bunu çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebiliriz. Cümle içerisindeki herhangi bir kelimenin üzerine fare imleci ile gelip ard arda 3 kez tıklayın cümle otomatik olarak seçilecektir.

4. Kolayca Zoom yapın

Klavyemizdeki Ctrl tuşuna basarak Faremizin tekerleğini ileri veya geri hareket ettirirsek Sayfadaki fontlar büyüyecek veya küçülecektir. Eğer varsayılan hale getirmek istiyorsak klavyemizdeki Ctrl + 0 tuşlarına basmamız yeterlidir

Fae ile zoom seviyeleri

5. Sayfa aşağıya doğru kaysın

Adobe acrobat veya MS officede çalışırken sayfayı incelemek istediğinizde. Sayfanın müsait bir yerinde farenin orta tuşuna basıp bekletirken fareyi bir iki milim aşağı kaydırın sonra fareyi bırakın. Sayfa filmlerin sonlarındaki akan yazılar gibi Aşağıya doğru akacaktır... fareyi aşağı çok çekerseniz hızlı az çekerseniz ağır ağır akacaktır. Artık Ellerinizi göğüsünüze bağlayıp sayfayı inceleyebilirsiniz. Tarayıcıyla internette gezerken de tekerleğe basıp hafifçe fareyi aşağı şekerseniz sayfa çekme oranına göre yavaş-hızlı akacaktır (fareyi bırakmayın).

Gelecek nesiller için tasarlanan şey klavye ve Faresi olmayan bilgisayarlar . BU çook eskilerden beridir varolan bir teknoloji aslında ama yasak . 1998 yılında Amerikadan çııkan bir bilişim dergisinde yılın davası diye bir başlık vardı , başlık ilgimi çektiği için okumaya başladım davada Microsoftun ses ile kontrol edilen , klavye ve farenin kullanılmadığı bir işletim sisteminden bahsediliyordu lakin Amarikan hükümeti bu gelişmiş sistemin çıkartılmasını yasaklamıştı (yanılmıyorsak 20 yada 30 yıl) . Microsoft hükümeti dava etmiş fakat mahkeme hükümeti haklı bularak Bu sistem çıkartılırsa Amerikan hükümetinin milyarlarca dolar zarar edeceğini (Sebepleri ile) göz önüne alarak davayı karara bağlamıştı. Birdaha ne bu dava hakkında nede sistem hakkında bir yazı okumadım.

- Usb fare takıldığında Touchpad devre dışı kalsın Burada

- Fare birincil düğmesi nasıl değiştirilir Burada

- Temalar ikon ve Fare işaretçimizi değiştiremesin Burada

- Monitörler arası geçişte fare imlecinin kenara takılma sorunu Burada

- Kablolumu kablosuz faremi? - Burada


9 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for qwerty
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for shampuan
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for shampuan
  7. Avatar for seron
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for Ümran Dağlı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha