Windows 10 pencereleri yan yana göstersin


Pencereleri yan yana göster
Bilgisayar ekranınızda farklı pencereler ile çalışmak durumundaysanız , mesela Aynı anda Microsoft EDGE , Google Chrome , Dosya gezgini ... bunlar arasında geçiş için en pratik yollardan biride Alt + Tab


klavye tuş kombinasyonunu kullanmaktır , klavyede bu tuşlara basıldığında karşımıza açık olan tüm pencereler küçük birer resim şeklinde belirir ve buradan öngörünümlerine bakarak Tab tuşuna basarak pencerelerden bir sonrakinin seçilmesini sağlarız.

Alt tab ile pencereler arası geçiş

Elimizi basılı olan Alt + Tab tuşundan çektiğimizde en son seçilmiş olan pencere açılacaktır.Açık olan pencerenin illada bir tarayıcı penceresi olması gerekmez , eğer bir yazılım açıksa oda Alt + tab öngörünümünde yeralacaktır. Gel gelelim bu geçişler tüm pencereleri birarada görmemize olanak vermez mesela internet üzerinde bulduğunuz bir resmin üzerindeki yazıları not etmek istiyorsunuz resim penceresi ve Not defteri penceresi yan yana olsa işimiz çok kolaylaşırdı işte bu düşünülerek Windows 10 da birkaç yıldır bir özellik sunuluyor ismide "Pencereleri yan yana göster"

Pencereleri yan yana göster özelliği nasıl kullanılır

Windows 10'da, tüm açık ve aktif pencereleri yan yana görmemizi sağlayan bu özellik sayesinde içeriğimizi aynı anda görsel olarak görebilir ve yan yana modda gösterilen pencerelerden herhangi birini seçip işlem yapabiliriz. Çoklu görev yapmak ve aynı anda birkaç pencereyle çalışmak istiyorsak gerçekten faydalı bir özellik peki nasıl kullanılır ?

1. Öncelikle yan yana çalışmak istediğimiz birden fazla pencereyi açalım (Dikkat simge durumunda olmayacaklar) ardından görev çubuğundaki herhangi bir yere sağ tıklayalım açılan menüden "Pencereleri yan yana göster" özelliğini seçelim

Pencereleri yan yana göster

2. Bu bize arayüzde açık olan tüm pencereleri fayans şeklinde kareler olarak gösterecektir. Pencereler, görüntülenecek pencerelerin sayısına göre yeniden boyutlandırılır. simge durumuna alınmış pencerelerin arayüzde yan yana gösterilmediğine dikkat etmelisiniz.

Pencereler yan yana sıralandı

İşimiz bittiğinde çalışmaya devam edeceğimiz pencereyi seçip tekrar görev çubuğunu sağ tıklayıp "Geri al Tüm pencereleri yan yana göster" kısmına tıklarsak tüm pencerelerin yanyana olduğu düzenden çıkılacaktır . Görev çubuğuna sağ tıkladığımızda ilaveten pencereleri üst üste göster ve pencereleri basamakla gibi özellikleri de kullanabiliriz bu özellikleri deneyerek işinize yarayıp yaramadıklarına karar verebilirsiniz. Pencereleri yan yana göster özelliği tüm açık pencereleri yan yana gösterdiği için özellikle pencere içeriklerini karşılaştırmak için ve aynı anda birden fazla pencere içeriği ile çalışmak için kolaylık sağlamaktadır.

NOT: Yazılım (Uygulama veya Program) pencereleri yan yana göster özelliğini desteklememektedir.

- Pencereler otomatik olarak boyutlandırılmasın Burada

- İstediğiniz pencere en üstte kalsın Burada

- Windows 10 daki bazı efektleri kaldıralım Burada

- Windows 10 Başlık çubuklarını renklendirelim Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha