Aynı anda hem kulaklık hemde Hoparlörden ses çıkışı


Windows 10 da her uygulamaya farklı ses seviyesi
Windows kullanıcısı iseniz işiniz muhtemelen ses düzeyi karıştırıcısına düşmüştür , bu uygulama windows Vista zamanından beridir kullanıcılara Windowsta farklı uygulamalar için farklı ses seviyeleri veya


sesi kapatma seçeneği sunmaktadır. Pratikte ne işimize yarar diyorsanız ; mesela kulaklığınız takılı ve Line , skype veya farklı bir mesajlaşma programı üzerinden sohbet ediyorsunuz , arkadaşınız , Bir sorunum var team den bağlanalımmı dedi ve bağlandınız , Team bağlantısını gerçekleştirirseniz ve Team de sesi kapatmamışsanız sesiniz Eko diye tabir edilen birden fazla defa tekrar edecektir. bu durum her iki tarafada rahatsızlık vereceği için buna son vermek için ses düzeyi karıştırıcısını kullanabilirsiniz.

Ses düzeyi karıştırıcısı ile Her uygulamaya farklı ses seviyesi

1. Hangi windows sürümünde olduğunuz farketmeksizin sağ alt köşedeki ses simgesine sağ tıklayıp açılan ekranda "Ses Düzeyi karıştırıcısını Aç" diyelim

Ses düzeyi karıştırıcısı

2. Açılan ekranda O anda ses çıkışı mevcut olan bütün uygulamalar sıralanacaktır

Ses düzeyi karıştırıcısı ayrıntıları

Bu listede mesela chromenin sesini kısmak içn kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırırsanız ses azalacak ve ses çubuğunu en dibe aldığınızda ise uygulama sessize alınacaktır.

Uygulama birimi ve Cihaz tercihleri yoluyla her uygulamaya farklı ses seviyesi

Windows 10 Build 17093 ve üstü ile Microsoft kullanıcılara ayarlar uygulaması üzerinden kullanılan ve her uygulamanın sesini ayarlayabilecekleri bir seçenek sundu ve bu yeni özellik 1803 ile son kullanıcılara ulaştı , bu ayarlara ulaşmak için ; sol alt köşedeki Windows ikonuna tıklayalım ve açılan ekranda Ayarlar - Sistem - Ses sayfasına ulaşalım burada dip kısımda Diğer ses seçenekleri başlığı altında "Uygulama birimi ve cihaz tercihleri" yeralmaktadır buraya tıklayalım

Diğer ses seçenekleri

Karşımıza ses çıkışı gerçekleştiren uygulamalar alt alta sıralanacaktır bunların sağ tarafında bulunan kaydırma çubukları ise her bir uygulama için farklı ses çıkışı seviyesi ayarlayabiliriz.

Uygulama birimi ve cihaz tercihleri

Aynı anda Hoparlörden farklı kulaklıktan farklı müzik dinleyelim

Ses seviyesini ayarlamaya yarayan kaydırma çubuklarının sağ taraflarında ses çıkışının kulaklık mı , Hoparlörmü yoksa başka donanım ile mi gerçekleştireceğimizi seçebileceğimiz aşağı açılır menüler yeralır bu menülerden ses çalan uygulamanın ses çıkışını kulaklıkmı hoparlörden mi sağlayacağını ayarlayabiliriz.

Ses düzeyi ve varsayılan aygıt

Bu yeni özellik ile mesela Kulaklığınızdaki kulaklık ile tarayıcıdaki Youtube senini dinlerken diğer yandan açık olan Winamp yada Spotify müziğini Hoparlörden dinleyebilirsiniz (Aynı anda iki ses).Microsoft Windows 10 1803 ile bu seçeneği sunduktan sonra ses sistemleri arasında geçişlerde bazı sıkıntılar başgösterdi mesela bendeki Logitech mikrofonlu kulaklık ile ses görüşme yapacaksam her defasında bu ayarlara gidip varsayılanı Logitech olarak değiştirmem gerekiyordu bu hatadan sizlere Buradaki yazımda bahsetmiştim , Microsoft bunu ilk yama ile düzeltti şu an geçişlerdeki sorun giderilmiş görünüyor. Öyle sanıyorumki Microsoft ilerde klasik uygulamaları tamamen kaldıracak bu sebeple şu anda Windows 10 da üstteki anlatımda da farkettiğiniz gibi aynı işi yapmanın birden fazla yolu bulunuyor (Klasik uygulama ve Modern ayarlar uygulaması).

- HDMI aygıtından ve hoparlörlerden aynı anda ses çıkışı alın Burada

- Dijital ses iletiminde Optik dijital kablomu HDMI mi tercih edilmeli Burada

- Virtual Audio Cable (Windowsa birden fazla ses çıkış desteği) Burada

- Tek Jak Girişli Laptopta Oyuncu Kulaklığı kullanmak Burada

- Mono (Tek kanal) sesi stereo yapmak Burada


5 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha