Usb fare takıldığında Touchpad devre dışı kalsın


Usb fare takıldığında Touchpad devre dışı kalsın
Laptoplarda yeralan dokunmatik yüzey dediğimiz Touchpad kullanıcıya klasik farenin sağladığı özellikleri sunmak için tasarlanmıştır , laptop klavyesini kullanırken karşılşılan en büyük sıkıntılardan

biriside yazı yazarken istemeden elimizin Touchpad e dokunmasıdır , Touchpadlerde farklı özellikler olduğu için bazılarında bu dokunuş yazı yazılmakta olan dosyayı büyütmekte imleci atlatabilmekte veya başka sıkıntılara sebep olabilmektedir , Eğer dilerseniz Usb den herhangi bir Fare takıldığında Touchpad ın otomatik olarak devre dışı kalmasını sağlayabilirsiniz.

USB fare takıldığında Touchpad otomatik olarak kapansın

Bunun için gerekli tek koşul ELAN yada Synaptics touchpad sürücüsünün sisteminizde kurulu olmasıdır , Windows 10 işletim sistemli bir laptop kullanıyorsanız yüksek olasılıkla bu sürücülerden biri otomatik olarak yüklenmiştir. USb den bir fare takıldığında Touchpadin otomatik olarak çalışmayı bırakması için gerekli ayarlara farklı şekilde ulaşmak mümkündür, aşağıda bunları aşağıda sizlerle paylaştık.

Ayarlar uygulaması üzerinden Fare özelliklerine ulaşalım

1. Ayarlar uygulaması ile Touchpad ayarlarına ulaşmak için Ayarlar - Cihazlar - Dokunmatik yüzey kısmına tıklayalım açılan ekranda eğer "Harici USB Mouse takıldığında Devre dışı bırak" diye bir ayar görüyorsanız bu kısma tik koymanız gerekir eğer böyle bir ayar yoksa aynı sayfadaki "Ek Ayarlar" kısmına tıklayınız Böylece fare özelliklerine ulaşırsınız

Dokunmatik yüzey ek ayarları

2. Açılan pencerede en sağda yeralan ve ismi ELAN veya Aygıt Ayarları olan sekmeye tıklayalım burada yeralan "Harici USB Mouse takıldığında Devre dışı bırak" kısmına tik koyduğumuzda eğer USB den bağlı bir fare varsa Touchpad (Dokunmatik yüzey) otomatik olarak devre dışı kalacaktır.

Fare takıldığında touchpad devre dışı kalsın

Çalıştır penceresi ile Fare Özelliklerine ulaşalım

Klavyemizdeki Windows ve R tuşlarına bastığımızda çalıştır penceresi açılacaktır buraya aşağıdaki kodu yazalım

main.cpl

ve açılan pencerede sağ tarafta yeralan en son sekmeye tıklayıp usb den fare takıldığında Dokunmatik yüzeyin devre dışı kalması için gerekli ayarı işaretleyelim

Çalıştırdan fare ayarlarına ulaşalım

Denetim masası yolu ile Fare özelliklerine ulaşalım

Denetim masasına gidip Görüntüleme ölçütünü Büyük veya Küçük simgeler şekline getirelim ardından Fare kısmına tıklayalım , fare özellikleri açılacaktır

Denetim masasından Fare özelliklerine ulaşalım

Üsttekilere ilaveten saatin yanındaki gizli simgeler içerisinde yeralan Touchpad ikonuna sağ tıklayalım ve burada yeralan "Touchpad Mülküyetindedir" kısmına tıklayıp Fare özelliklerini açalım . (Bu nasıl bir Türkçeleştirmedir Herkimse , oraya Fare özellikleri yazamamış)

Görev çubuğundan Fare özellikleri

Üstteki yöntemler herhangi bir sebeple sizde çalışmıyorsa aşağıda yeralan ve sizler için kodladığımız Vbs scriptinden faydalanabilirsiniz script ilk çalıştırıldığında sisteminizde Elan veya Snaptics sürücüsü varmı kontrol edecektir eğer yoksa "Elan veya Synaptics registry kaydına rastlanmadı" diye bir uyarı çıkartacaktır , eğer herhangi birinin kaydına rastlarsa Touchpad ile ilgili ayarı değiştirecektir.

vbs ile Touchpad ayarları

Script ilk çalıştırmada hangi işlemi gerçekleştirdi ise ikinci çalıştırmada bunun tersini yapacaktır. Eğer ayarlar uygulanmadı görünüyorsa Kullanıcı çıkışı yapıp tekrar giriş yaptığınızda sorun ortadan kalkacaktır.

- Windows 7 Kurulumu sırasında Fare ve klavye Çalışmıyor Burada

- Aniden bozulan USB 3.0 Portları Burada

- Fare ucu titremesi sorunu ve çözümü Burada

- Monitörler arası geçişte fare imlecinin kenara takılma sorunu Burada

- Fareye tıklayınca bilgisayar uyku modundan çıkıyor Burada12 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for samet
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for Emre
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for sinanuzun
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for Onur
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for Sezer Tahmaz
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for Derya uzun

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha