Touchpad (Dokunmatik Yüzey) nasıl devre dışı bırakılır


Touchpad (Dokunmatik Yüzey) nasıl devre dışı bırakılır
Laptoplarda Dokunmatik yüzey dediğimiz Touchpad fare yerine kullanılmaktadır böylece laptoplara fare (Mouse) bağlanmasına gerek kalmamaktadır gel gelelim bazı sebeplerden dolayı touchpedin devre dışı


bırakılması gerekebilir. Mesela Oyun oynarken veya yazı yazarken kazara dokunmatik yüzeye dokunmamak için bu bileşeni devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz, Farklı donanım üreticileri farklı devre dışı bırakma yöntemleri sunmuşlardır aşağıdaki yazımızda bu yöntemlerden en çok kullanılanlarını birarada bulacaksınız.

1. Buton yardımı ile Touchpedi (Dokunmatik yüzey) devre dışı bırakın

Eğer Laptop üreticiniz laptopa , Touchpad i (Dokunmatik yüzey) devre dışı bırakmak için bir buton eklemişse bu butona tıkladığınızda Touchpad devre dışı kalacaktır. Sadece bazı laptop markalarının belirli modellerinde bulunan bu buton sayesinde bir tıkla Dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakabilirsiniz. Mesela Bendeki MSI CX61 modelinde Touchpadin hemen sol üst köşesinde böyle bir buton mevcuttur.

Touchpadi devre dışı bırakma butonu

2. Bir klavye kısayolu ile Touchpad i devre dışı bırakın

Üstteki buton her laptopta bulunmaz bunun yerine çoğu donanım üreticisi Fn tuşu ile birlikte kullanılan bir kısayol yardımı ile Dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakma seçeneği sunmuştur. Elbetteki Bu kısayol marka ve modele göre değişkenlik gösterebilir mesela Fn + F3 , Fn +F5 , Fn + F7 , Fn + F9 ... Burada önemli olan şey Fn ile kullanılacak tuşun üzerinde Touchpad devre dışı işaretinin olmasıdır. Nasıl bir işarettir derseniz aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

Tuchpad devre dışı bırak kısayolu

3. Touchpad sürücüsü (Driver) üzerinden Dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakın

Touchpad sürücüsü olarak en çok kullanılan iki tanesi üzerinde Dokunmatik yüzeyin nasıl devre dışı bırakılır aşağıda sırası ile verilmiştir.

a) ELAN sürücüsü üzerinden Touchpadi devre dışı bırakını

Denetim masası üzerinden fare (Mouse) ayarlarına ulaşabilirsiniz fakat en kolayı aşağıdaki kodu çalıştır ekranından verip enter tuşuna basmaktır.

rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL main.cpl,,0

Kodu çalıştırdıktan sonra açılan ekrandaki ELAN sekmesine tıklayın ve Burada yeralan "Aygıtı Durdur" butonuna tıklayın ve ardından Uygula ve Tamam butonlarını kullanın.

Elan sürücüsünden Touchpad i devre dışı bırak

Böylece Touchpad dediğimiz dokunmatik yüzey devre dışı kalacaktır. Tekrar etkinleştirmek için ise "Aygıtı Etkinleştir" butonuna tıklamanız gerekecektir.

b) Synaptics Sürücüsü üzerinden Touchpad i devre dışı bırakın

Üstteki verilen kodu çalıştırdıktan sonra açılan pencerede "Aygıt Ayarları" kısmına tıklayın ve burada yeralan "Geçersiz Kıl" yada "Devredışı bırak" butonuna tıklayın böylece dokunmatik yüzey devre dışı kalacaktır.

Synaptics Sürücüsü üzerinden Touchpad i devre dışı bırak

Tekrar Aktif etmek için ise aktif hale gelen "Etkinleştir" butonunu kullanmanız yeterlidir.

4. Windows 10 ayarlar uygulaması üzerinden Touchpad i devre dışı bırakın

Bazı Laptop modellerinde üstteki seçenekler bulunmaz bunun yerine Windows 10 ayarlar uygulaması üzerinden Touchpad devre dışı bırakılabilmektedir. bunun için ; Ayarlar - Cihazlar - Sol tarafta bulunan Dokunmatik yüzeyler kısmına tıklayın , Sağda açılan ekranda Windows 10 larda Dokunmatik yüzey altında açma kapatma düğmesi olacak buradan Dokunmatik yüzeyi açıp kapatabilirsiniz. Aynı yere , çalıştırdan aşağıdaki kodu çalıştırıp kolayca ulaşabilirsiniz.

ms-settings:devices-touchpad

Aşağıdaki resimde Genellikle yeni laptoplarda bulunan Touchpad kapatma seçeneğini görüyorsunuz.

Ayarlardan Touchpad i devredışı bırak

5. BIOS üzerinden Dokunmatik yüzeyi (Touchpad) devre dışı bırakın

Üsttekilerin hiçbirisi işe yaramadıysa BIOS unuza gidip Touchpad i devre dışı bırakma seçeneği varmı diye aratın, çoğu dizüstü bilgisayarda BIOS'ta dokunmatik yüzeyi (Touchpad) açma veya kapatma seçeneği vardır.

BIOS tan Touchpedi devre dışı bırak

Yine çözüm olarak Aygıt yöneticisinden Fare ve diğer işaret aygıtları altında bulunan HID Uyumlu Fare seçeneklerini devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.Yine Googlede bukonuda çıkartılmış olan yazılımları aratıp bulabilir ve bunları deneyebilirsiniz. Bu arada tüm laptoplarda çalışan bir yazılım yoktur ve mevcut yazılımların yaptıkları iş ise; üstte Synaptics ve ELAN sürücülerinden yaptığımız ayarları otomatikleştirmektir. Bu yazılımlara örnek olarak Touchpad Blocker denenebilir ama sadece Synaptics sürücülerinde çalışmaktadır.

- Usb fare takıldığında Touchpad devre dışı kalsın Burada

- USB aygıtı kullanılıyor sorununa kesin çözüm Burada

- Fare birincil düğmesi nasıl değiştirilir Burada

- Laptoplardaki İmleç atlama sorunu ve çözümü Burada

- Farenin bize sağladığı az bilinen kolaylıklar Burada

- Donanımı güvenle kaldır nekadar gerekli Burada

- Etkin olmayan pencerelerde kaydırma çubuğu ayarı Burada

- Windows 10 da işaretçi rengini değiştirelim Burada

- Windows 7 Kurulumu sırasında Fare ve klavye Çalışmıyor Burada


12 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for Sinan
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for Atakan
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for erol
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for Önder
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for Önder
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for Can

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha