Windowsta Kurtarma dizini nasıl oluşturulur


Windowsta Kurtarma dizini nasıl oluşturulur
Windows işletim sistemli yeni bir bilgisayar aldığımızda (OEM), Fabrika ayarlarına geri dönmemizi sağlayan bir kurtarma dizini (Recovery Partititon) ile birlikte gelir. bu bölüm işletim sistemi zarar


gördüğünde fabrikadan ilk çıktığı haline geri dönmemizi sağlar. Her ne kadar pratik bir özellik olsa da, Windows'u üreticinin kurtarma bölümünden geri yüklerken, Firmanın bize satmaya çalıştığı tüm gereksiz deneme yazılımlarını da sistemle birlikte geri yükler, Bu sebepledirki içerisinde işletim sistemi olan bir Bilgisayar satın alınca ilk yaptığım iş bu kurtarma bölümünü biçimlendirip sistemi yeniden formatlamak olmaktadır.

Firmanın oluşturduğu kurtarma bölümü yerine kendi kurtarma bölümümüzü oluşturmak bizlere büyük avantaj sağlayacaktır , birkere kurtarma bölümünü oluşturduğumuz tarihe kadarki güncellemeleri kurmuş olacağız , gereksiz yazılımlardan arındırılmış tertemiz bir sistemimiz olacak ve daha da önemlisi kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda yaptığımız tüm ayarlar ve kurduğumuz yazılımlar bir tuşla geri gelecektir böylece bir sonraki sistem çökmesinde temiz format atıp saatlerce Windowsu özelleştirmek ve program kurmak zahmetinden kurtulmuş olacağız. İşlem kısaca şu şekilde gerçekleşiyor ; Temiz bir windows kurup bütün ayarların yapıyoruz ve gerekli tüm yazılımları kuruyoruz ardından Windows'u kullanmaya başlamadan önce Windows görüntüsünü özel bir install.wim dosyasına alıp kendi özel "fabrika kurtarma" dizinimizi oluşturuyoruz gelelim ayrıntılarına.

1. Windows imajını alalım

1.1) Temiz bir windows kurulumu yapalım , sisteme kullanıcı girişi yapıp tüm güncellemelerini yükleyelim , önemli bulduğumuz modifikasyonları tema ayarlarını vs. herşeyi yapıp bize gerekli tüm yazılımları yükleyelim.

1.2) Tüm ayar ve program kurulumlarından emin olduktan sonra Windows kurulum medyası ile (Windows Iso su DVD si, Parmak belleği...) boot edelim ve aşağıdaki ekrana kadar standart kurulum prosedürünü uygulayalım (ileri , ileri deyin).

Kurulum ekranında Shift ve F10 tuşlarına basalım

1.3) Üstteki ekran geldiğinde Klavyedeki Shift ve F10 tuşlarına birlikte basalım ve Komut istemini (Cmd) yi açalım ve sırası ile aşağıdaki komutları verelim.

Diskpart
list vol

1.4) Amacımız Windowsumuzun geçici olarak aldığı dizin harfini bulup bu sıfır sistemin görüntüsünü almak (Capture) ve bu görüntüyü install.wim şeklinde başka bir bölüme (Dahili veya harici sürücü) veya paylaşılan bir ağ klasörüne kaydetmek bu işlemide herzaman olduğu gibi DISM komutları ile yapacağız. (Aşağıdaki resim temsilidir).

Diskpart List vol komutum

1.5) Temiz windowsun kurulu olduğu dizini belirlediğime göre artık DISM komutu ile bu windowsu özelleştirilmiş bir WIM dosyasına dönüştürebilirim.

/imagefile: Yakalanan Windows görüntüsünün nereye kaydedileceğini belirliyoruz, bu parametreden sonra kaydedilecek yerin yolunu belirtmeliyiz. Ben Z dizinine install.wim şeklinde kaydetmek istiyorum.

/capturedir: DISM komutuna hangi dizinin temiz windows kurulumunu içerdiğini söylüyoruz , mesela örneğimizde , yeni kurduğumuz windowsun D dizininde olduğunu varsayarsak komutumuz aşağıdaki şekilde olacaktır.

dism /capture-image /imagefile:Z:\install.wim /capturedir:D:\ /name:"Recovery" /compress:maximum

The Operation completed successfully mesajını aldıktan sonra komut istemini ve ardından da Windows kurulum ekranını kapatıp windowsu normal olarak açıp kullanıcı girişi yapalım.

Dism komutu ile kurtarma dizini oluşturalım

2. Windows Kurtarma dizinini oluşturalım

2.1) Dahili HDD veya SSD mizde yeni bir dizin oluşturalım bu işlemin nasıl yapılacağı daha önceki makalelerimizden birinde "Windows 10 da programsız dizin bölümleme" başlığı altında ayrıntılı şekilde açıklanmıştı Burada , adımları aynen uygulayınız.

Birimi küçült

Küçültülecek alan miktarı olarak kaç GB belirleyelim derseniz , Üstteki birinci bölümde oluşan install.wim + 1 G yeterli olacaktır. Mesela bendeki install.wim 6.2 GB büyüklüğünde oluştu 1 Gb ta fazladan eklersem = 7,2 GB yapar düz hesap olsun diye 8 Gb lık kurtarma dizin boyutu belirliyorum dolayısı ile küçültülecek alan miktarı olarak ; 8 GB (8,192 MB) değerini girmem gerekiyor (siz 3-5 GB fazla ekleyin ne olur ne olmaz).

2.2) Temiz kurulumdaki Windows sürümümüz ile aynı mimari yapıya ve sürüme sahip bir Windows ISO sunu Mount edelim (Bağlayalım) ve tüm içeriğini üstte yeni oluşturduğumuz Kurtarma dizininin içerisine atalım.

2.3) Kurtarma dizinindeki "Sources" klasörünü açalım ve içerisindeki install.wim, yada install.esd dosyasını silelim . (Eğer Windows medyasını Windows Media Creation Tool le oluşturduysanız sources klasörü içerisinde install.esd yeralabilir) ve ardından ilk maddede oluşturduğumuz install.wim i sources klasörü içerisine atalım.

3. Yeni kurtarma dizinini boot menüsüne ekleyelim

Bu işlemi bir script yardımı ile veya EasyBCD ile gerçekleştirebiliriz Burada. Aşağıda script yardımı ile Kurtarma dizinini boot menüsüne nasıl ekleriz kısmı açıklanmıştır.

3.1) Sayfa sonundaki scripti indirelim zipten çıkarttıktan sonra karşımıza GPT ve MBR isimlerinde iki klasör çıkacaktır.

VBs ile boot menüye kurtarma dizini ilavesi

Bunların içlerinde bulunan dosyalara sağ tıklayıp özellikler diyelim eğer engellemeyi kaldır varsa bu kısma tik koyalım ve uygula tamam diyelim. Scriplerin isimlerinden de anlaşılacağı üzere biri UEFI diğeri MBR içindir.

3.2) Bat scriptlerinin hemen yanlarında bulunan VBE scriptlerine tıklayıp çalıştırdığımızda bizden kurtarma dizini harfini girmemizi isteyecektir , harfi yanına herhangi bir işaret koymadan girelim ve enter tuşuna basalım.

Vbs ile Kurtarma dizini girdisi oluşturuluyor

İşlemler bukadar artık sistemimiz çöktüğünde windows açılışında Kurtarma (Recovery) dizinini seçip sistemimizi dizini oluşturduğumuz ana geri döndürebiliriz.

Boot menüsünde kurtarma dizini

NOT: Eğer herhangi bir sebeple Kurtarma bölümü girdisi boot menüsünden silinirse , Kurtarma bölümünüzün sürücü harfi diyelimki F: olsun , Windows kurulum medyasından boot ettikten sonra anlatımda yeralan birinci maddedeki yere gelince klavyedeki Shift ve F10 tuşlarına basıp Komut istemine (Cmd) ye geçelim ve "F:\Setup.exe" komutunu verelim böylece Kurulum başlayacaktır.

- Kurtarma dizini (Recovery partititon) oluşturalım Burada

- Laptoplarda Recovery (kurtarma) klavye kısayolları Burada

- Kolayca Windows Kurtarma bölümü oluşturalım Burada

- DISM komut aracı ile Windows 10 tamiri Burada

- Windows işletim sistemlerini tamir edelim Burada

- Açılmayan Bilgisayardan verileri Not defteri ile kurtarmak Burada


18 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for salh01
  4. Avatar for L. KESKİNKILINÇ
  5. Avatar for Kaan
  6. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha