Sağ tuştaki yeni menüsü kaybolmuş


Sağ tuştaki yeni menüsü kayıp
Tüm bilgisayar kullanıcılarının en çok kullandıkları menülerin başında sağ tuşta yeralan Yeni menüsü gelmektedir , mesela bir klasör gerekli olduğunda bu menüyü kullanırsınız yine bir txt dosyası oluşturmak

için bu menüden faydalanılır. Birçok program sağ tuş yeni menüsüne kendini atmaktadır böylece kullanıcıya ilgili programa kolay erişim sağlanmış olur. Peki ama registry de herhangi bir işlem yaparken veya kötü kodlanmış bir uygulamayı kaldırırken yanlışlıkla registryde belirli anahtarları siler ve bu menünüz kaybolursa ? bu durumda ne yaparsınız ? Aşağıdaki makalemizde , masaüstü veya herhangi bir klasör içeriğine sağ tıkladığımızda açılan Yeni menüsünün bir tıkla nasıl gizlenip tekrar geri getirilebileceği konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Sağtuş yeni menüsü

Sağtuş yeni menüsünü gizleyelim yada geri getirelim

Bilerek yeni menüsünü gizlemek sanıyorumki yalnızca şaka amaçlı yapılabilecek birşeydir yoksa bilerek bu menün gizlenmesi pek mantıklı bir eylem olmayacaktır. Yeni menüsü sizde kayboldu ise öncelikle aşağıdaki anahtara gidin.

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shellex\ContextMenuHandlers\New

Sağ taraftaki boşlukta "varsayılan" bir dize değeri göreceksiniz. buna çift tıklayın ve açılan dize düzenle penceresindeki değerin aynı şekilde sizde yeralıp almadığını kontrol edin.

Sağtuş yeni registry kaydı

İlgili registry anahtarına kolayca zıplamak için Burada verdiğimiz scripti veya Buradaki yazılımı kullanabilirsiniz. Eğer sizde dize düzenle penceresinde herangi bir değer yoksa (Boşsa) aşağıdaki değeri girip "Tamam" butonu ile onaylayın

{D969A300-E7FF-11d0-A93B-00A0C90F2719}

Elbette registry ile uğraşmak yerine sizler için kodladığımız scripti tercih etmeniz çok daha pratik olacaktır. Vbs scriptini sayfa sonundaki linkten indirin ve zipten çıkartın , şifre sorduğunda diğer dosyalarda olduğu gibi şifreyi "sordum" olarak yazın , karşınıza "Yeni_menusu.vbe" isminde bir dosya çıkacaktır. bunu çift tıkladığınızda üstte verdiğimiz registry anahtarındaki değeri kontrol edecek ve değer varsa silecek , yoksa değeri girip bir mesaj çıkartacaktır.

vbs ile sağtuş yeni menüsünü silelim

Böylece dilediğiniz zaman bir tıkla sağ tuş menüsündeki yeni özelliğini kaldırıp yine bir tıkla geri getirebilirsiniz. scripti kullandıktan sonra Oturumu kapatmanız veya sisteminizi yeniden başlatmanız gerekmez değişiklikler hemen uygulanacaktır. Bu script Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 ve Windows 7 de test edilmiş olup sorunsuz çalışmaktadır. Daha alt sistemlerde de çalışması olasılığı yüksektir fakat test edilmemiştir.

- Windows 10 sağ tuşa windows defender ekleyelim Burada

- Windows 10 da Sağ tuşa denetim masası ekleyelim Burada

- Dosya sağ tuş menüsüne Notepad plus ile aç ekleyelim Burada

- Windows 10 sağ tuş menüsüne Program ekle kaldır Burada

- Sağ tuş yeni menüsünden istenmeyen girdileri silelim Burada

- Sağ tuş menüsündeki birlikte aç kayboldu Burada

- Sağ tuşa 7-Zip seçenekleri ekleyelim Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha