İşlem merkezi ikonlarının yerini değiştirelim


İşlemler merkezi ikonlarını değiştirelim
Windows 10 deyim yerindeyse Microsoftun Frankeştaynı oldu , Bir işletim sisteminin genetiği ile ancak bukadar oynanabilir. Windows 8 serisi ile sonlandırılan dokunmatik ekranı olmayan normal bilgisayarlar


için Ergonomi ve optimizasyon kavramları yerini dokunmatik ekranlı mobil cihazlara göre optimize edilmiş ama reklamla normal bilgisayar ve masaüstü kullanıcılarına kakalanmış bir ucubeye bıraktı. Hele birde Meltdown ve Spectre açıklarını yamayacağız diye eski donanımı olan bilgisayarları %30 varan yavaşlığa mahkum eden güvenlik yamaları ile tam bir sabır taşı sınavı haline geldi.

Bilgisayarı sadece google chrome de emailine bakmak ve online oyun oynamak için kullananlar hallerinden memnunlar çünkü kullandıkları tarayıcıyı işletim sistemi sanıp abi neresi yavaş bunun diyorlar. her 6 ayda bir sürüm saçmalığına değinmiyorum bile ... kısacası neresinden tutmaya kalksak elimizde kalan bir sistem. 2015 yılından beri BETA lıktan çıkamayıp coderliğe yeni başlamış ergenler gibi içine her buldukları özelliği tıkıp 6 ay sonra olmadı diye bazılarını çıkartmaktan sistem artık zıvanadan çıktı öylesi ipin ucu kaçtıki son sürüm olan 1809 değil altı ayda sekiz ayda bile çıkamadı o derece ciddi hatalar içeriyor. İşte Modern ve klasik uygulama adı altında tam arap saçına dönmüş sistemde aslında yine dokunmatik ekranlar için kolaylık olsun diye tasarlanmış İşlem merkezi ikonlarında yerleri nasıl değiştirilir kısaca buna gözatacağız.

İşlem merkezinde yeralan Hızlı işlemlerin yerlerini değiştirelim

İşlem merkezi dediğimiz yer saatin solunda yeralan ve tıklandığında yukarıya doğru açılarak birçok bileşene kolayca ulaşmamızı sağlayan özelliktir.

İşlem merkezi

Aynı yere bir komutla ulaşmak için ise aşağıdaki ilk komutu kullanmamız gerekir.

ms-actioncenter:

Buradaki ikonların yerlerini değiştirmek için ise , Sol alttaki windows ikonuna tıkladıktan sonra açılan Ayarlar - Sistem kısmına gidelim ve sol tarafta yeralan Bildirimler ve eylemler kısmına tıklayalım.

Bildirimler ve eylemler

Bu sayfayı bir komutla açmak istersek aşağıdakini kullanabiliriz

ms-settings:notifications

Açılan ekranda işlem merkezinde gördüğümüz ikonlar bulunmaktadır bunlardan yerini değiştirmek istediklerimizi tutup sürükleyerek istediğimiz yere bırakalım böylece işlem merkezindeki ikonların yerleri değişecektir. Microsoftun bu arayı neden direkt işlem merkezi üzerinden yaptırmadığı ise ayrı bir soru işareti.

İşlem Merkezi'ne, Hızlı işlemleri Ekleme veya Kaldırma

Üstteki resimde farkettiyseniz ikonların bulunduğu kısmın hemen altında "Hızlı işlemleri ekleyin veya kaldırın" diye bir link vardır buraya tıkladığımızda açılan ekranda yeralan açma - Kapatma butonları sayesinde İşlem merkezindeki ikonlardan istemediklerimizi devre dışı bırakıp görünmemesini sağlayabiliriz.

Hızlı işlemlerden işlem kaldırma

Mesela Uçak modunun , yanlışlıkla tıklanıp interneti kesmesi sebebi ile işlem merkezinde görünmemesi tavsiye edilmektedir.

- Windows 10 işlem merkezi ayarlarını yedekleyelim Burada

- Windows 10'da Chrome bildirimleri nasıl etkinleştirilir? Burada

- vbs ile ikon belleğini temizleyelim Burada

- Windows Görev çubuğu ikonları ortada dursun Burada

- Windows 10 da istenmeyen bildirimleri kapatalım Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha