Windows 10 işlem merkezini yasaklayalım


Windows 10 işlem merkezini yasaklayalım
Windows 10 işlem merkezi saatin hemen solunda yeralır ve amacı Kullanıcının birçok windows özelliğine kolayca ulaşmasını sağlamaktır mesela , Uçak modu , Ağ, Bluetooth,Parlaklık , gece ışığı .... İşlem

merkezinde yeralan ikonların sıralamasının nasıl yapıldığını ve hangi ikonların burada gösterilip hangilerinin gösterilmeyeceğinin ayarının ne şekilde yapıldığı konusuna açıklık getimiştik (Sayfa sonundaki linklerden ulaşabilirsiniz) . İşlem merkezinin bir diğeri görevi ise kullanıcıya bildirimleri iletmektir bunlar sistem uyarıları , klasik veya modern uygulama uyarıları olabilirler. Eylem Merkezi, siz bunları temizleyene kadar tüm geçmiş bildirimlerinizi size gösterecektir. Böylece bir uyarı alıp sonradan bu neydi derseniz görme şansınız olacaktır.

İşlem merkezi görünümü

İşlem merkezi özellikle çocuklar tarafından kurcalanan bir yer olduğu için , evde tek bir bilgisayar var ve herkes tarafından kullanılıyorsa burayı kullanım dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Ayrıca işyerlerinde de buranın kurcalanması arzu edilmediğinden faydalı olacaktır. Aşağıdaki yazımızda bu işin kolayca nasıl yapılabileceğini göstereceğiz.

İşlem merkezi nasıl devre dışı bırakılır

İşlem merkezini devre dışı bırakmak veya yeniden aktif hale getirmek için sisteme yönetici olarak giriş yapmanız gerekmektedir. ardından sırası ile aşağıdaki anahtarlara gidip

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Explorer
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Explorer

"DisableNotificationCenter" isminde bir REG_DWORD değeri oluşturup değer verisi olarak "1" değerini atayın.

islem merkezini yasaklayan registry kaydı

Son olarak ta Oturumu kapatıp tekrar giriş yaparak , Dosya gezginini yeniden başlatarak veya sistemi yeniden başlatarak uygulanan registry kaydının aktif olmasını sağlayınız. Tüm bunlarla sizi uğraştırmamak için herzaman olduğu gibi bir vbs kodladık bir tıkla üstteki registry kayıtlarını oluşturup Dosya gezginini yeniden başlatmaktadır. Sayfa sonundaki linkten indirdiğiniz "Action_center" zip dosyasnı çıkartıp içerisinde bulunan "islem_merk_yok.vbe" dosyasını çalıştırın "İşlemmerkezi yasaklandı" uyarısını verecektir. Yasağı kaldırmak için tekrar çalıştırdığımızda "İşlem merkezi varsayılan hale getirildi" uyarı mesajı belirecektir.

Vbs ile işlem merkezini yasaklamak

İşlem merkezi yasaklandığında saatin yanındaki ikonu da kaybolacaktır. tekrar aktif edildiğinde ise ikon eski yerinde belirecek ve kullanılabilir olacaktır.

işlem merkezi yasaklandı

Scriptin Dosya gezgini dediğimiz Windows exploreri anlık olarak kapatıp yeniden başlattığını hatırlatmak isteriz. Gezginin yeniden başlamasının açık olan uygulamalara veya dosyaları bir zararı yoktur.

- İşlem merkezi ikonlarının yerini değiştirelim Burada

- Windows 10 işlem merkezi ayarlarını yedekleyelim Burada

- Windows 10 da Smartscreen i devre dışı bırakalım Burada

- Windows 10 Başlık çubuklarını renklendirelim Burada

- Windos 10 Ağ ayarları nasıl sıfırlanır Burada

- Windows 10 da Gizli yönetici hesabı nasıl etkinleştirilir Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha