Windows 10 da İşlem merkezi hep açık kalsın


Windows 10 da İşlem merkezi hep açık kalsın
Eylem Merkezi (İşlem merkezi), tüm sistem bildirimleri ve çeşitli ayarlara hızlı erişim için kolaylık sağlayan ve Görev çubuğundaki bir simgeye basıldığında slayt bölmesi şeklinde ortaya çıkan Windows'a ait

güzel bir özelliktir. Eylem Merkezi, 29 Temmuz 2015'te Windows 10'un piyasaya sürülmesiyle birlikte tanıtıldı.Eylem (İşlem) merkezi Windows Phone 8.1, Windows 10 ve Windows 10 Mobile de bulunur. İşlem merkezini (Bildirim Merkezi olarak da bilinir) saatin sağında bulunan simgesine tıklayarak veya klavyenizdeki Windows + A tuş kombinasyonuna basarak açabilirsiniz.

Eylem (İşlem veya bildirim) merkezi

Varsayılan olarak Eylem (işlem veya bildirim) merkezi açıkken Masaüstünü tıklarsanız, Başlat Menüsünü açarsanız, başka bir programı açar veya başka bir tuşa basarsanız yada ekranda başka bir yere tıklarsanız ,hemen kapanır ve Kaybolur. Eylem Merkezi'ni her zaman açık tutmanın bilinen bir yolu yoktur. İşlem Merkezi'ni kenar çubuğu olarak ekrana sabitleyebilseydik, yeni bildirimleri hızlı bir şekilde kontrol edebilir ve işlem kutucuklarına erişebilirdik gel gelelim gatget denilen bu özellik Windows 7 den sonraki sürümlerde kaldırıldı. Neyseki küçük bir registry ayarı ile Eylem (İşlem veya bildirim) merkezini herzaman açık tutabiliriz, aşağıdaki yazımızda bunun nasılını açıklamaya çalışacağız.

Windows 10 da Eylem , işlem veya bildirim merkezi hep açık kalsın

Bu ayarı uyguladıktan sonra Eylem Merkezi'ni bir kez açarsak ardından, başka programları açsak veya başka bir yeri tıklasak bile işlem merkezi ekranda hep açık kalacaktır.

Eylem merkezi kapanmıyor

Üstteki resimde Regedit açık ama eylem merkezi kapanmamış , kapatmak için saatin sağındaki ikona veya Windows + A klavye kısayoluna tıklamak gerekir.

1. Çalıştır kutucuğuna Regedit yazalım ve enter tuşuna basalım ardından aşağıdaki anahtara gidelim.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell\Launcher

2. Açılan anahtarın sağında "DisableLightDismiss" adında yeni bir DWORD (32 bit) değeri oluşturalım. ve değer verisi olarak ta "1" değerini girelim.

İşlem merkezi registry anahtarı

Değişiklik hemen devreye girecektir. Artık eylem veya İşlem merkezini açtığınızda hemen kapanmadığını farkedecekiniz. Kapatmak için ikonuna tıklamanız veya kısayolunu kullanmanız gerekecektir. Eski haline getirmek için ise "DisableLightDismiss" Dword değerini silmeniz yeterlidir. Anlatılan tüm işlemleri bir tıkla yapabilmeniz için bir script kodladık. Sayfa sonundaki indirme linkinden edineceğiniz scripti çalıştırdığınızda İşlem merkezi veya diğer adıyla eylem veya bildirim merkezi kapanmayacak şekilde ayarlanacaktır.

Eylem merkezi kapanma ayarı vbs

Script ikinci kez çalıştırıldığında ise İşlem merkezi ayarlarını varsayılan hale getirecektir.

- Windows 10 işlem merkezini yasaklayalım Burada

- İşlem merkezi ikonlarının yerini değiştirelim Burada

- Windows 10 da bildirim seslerini kapatalım Burada

- Windows 10 da email bildirimlerini kapatalım Burada

- Windows 10 işlem merkezi ayarlarını yedekleyelim Burada

- Windows 10 da Görev çubuğu rengi nasıl değiştirilir Burada

- Windows 10 Ekran parlaklık ayarı çalışmıyor Burada

- Windows 10 da Uçak modu kısayolu oluşturalım Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha