Görev çubuğu simgelerinde öngörünüm yok


Görev çubuğu simgelerinde önizleme yok
Windows Vistadan beridir Aero özelliği içeren tüm sürümlerde , Görev çubuğuna simge durumuna küçülttüğümüz tüm program , tarayıcı veya dosya... simgelerinin üzerine faremiz ile


gidersek,söz konususu öğe için açılan pencere veya sekmelerin anında küçük resim önizlemesi gösterilecektir.Performans seçeneklerinden Görev çubuğu küçük resim önizlemelerini kaydetmeyi etkinleştirirseniz, tüm görev çubuğu küçük resim önizlemeleri bir dahaki sefere daha hızlı yüklenmelerine yardımcı olmak için önbellek olarak kaydedilecektir. Performans seçeneklerini bir tıkla açmak için çalıştır penceresinden aşağıdaki kodu uygulayabilirsiniz.

%windir%\system32\SystemPropertiesPerformance.exe

Kod uygulandığında karşınıza Performans seçenekleri gelecektir.

Performanms seçenekleri

Ancak, önbellek, bazen görev çubuğu küçük resim önizlemelerinin düzgün görüntülenmemesine neden olacaktır. Bazen yüklenen bir yazılımın registryde yaptığı bir değişiklik neticesi Görev çubuğundaki bu önizleme özelliği bozulmakta ve görüntülenememektedir.

Görev çubuğu simge önizlemesi

Yada bazen bu öngörünüm özelliği devre dışı bırakılmak istenmektedir. Tüm bunları Registryde yapacağımız küçük bir değişiklik ile gerçekleştirebiliriz.

Görev çubuğu simge öngörünümünü kapatalım

Görev çubuğundaki simgelerin öngörünümlerini kapatmak için Aşağıdaki registry anahtarına gidip sağ taraftaki boşlukta yeni DWORD (32 bit) değeri oluşturup ismine de "ExtendedUIHoverTime" diyelim.

HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

Ardından çift tıklayıp değer olarak "41fffffe" değerini verelim.

Registry değeri oluşturma

Bir registry değerine kolayca nasıl ulaşabileceğiniz konusundaki ipuçlarını Buradaki başlığımızda paylaşmıştık. Ardından Dosya gezginini yeniden başlatarak , Oturumu kapatarak veya Sisteminizi yeniden başlatarak ayarın etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Bazı sistemlerde Performans seçeneklerindeki "Peek özelliğini etkinleştir " kutucuğundaki tik kaldırılıp sistem yeniden başlatılırsa Öngörünüm devre dışı kalabilmektedir.

Görev çubuğu simge öngörünümünü aktif edelim

Eğer herhangi bir yazılım Registry ye Üstteki değeri yazmışsa simge öngörünümü çalışmayacaktır. Simge öngörünümünü tekrar aktif etmek için "ExtendedUIHoverTime" değerine sağ tıklayıp sil demeniz yeterlidir. Ayarların Etkili olması için ise Dosya gezginini yeniden başlatmanız gerekecektir. Tüm bunlarla uğraşmamanız için sizlere bir Vbscript kodladık.

Görevçubuğu ikon öngörünümü devre dışı

Tıklandığında Registry yi kontrol etmekte ve "ExtendedUIHoverTime" değerini bulursa silmektedir , eğer değer yoksada oluşturmaktadır böylece her bir tık ayrı bir işlem yapıyor olup dilerseniz simge öngörünümünü açabilir dilerseniz kapatabilirsiniz. İlgili scripti sayfa sonundaki linkten edinebilirsiniz.

- Görev çubuğu ön görünüm boyutunu arttıralım Burada

- Masaüstü simge ayarlarını kolayca yapın Burada

- Klasör ikonları topluca nasıl değiştirilir Burada

- İnternet Erişimi Ağ simgesi kayboldu Burada

- Küçük resim (thumbnail) önizlemesi yok Burada

- Dosya gezgini Psd önizlemelerini göstersin Burada

14 Mart 2019 Tarihli başlık güncellendi


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Metin S
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for efe
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Ümran Dağlı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha