Verimlilik modu nedir nasıl kullanılır


Verimlilik modu nedir nasıl kullanılır
Microsoft, verimlilik Modu (Eco yada Efficienc mode) adlı yeni bir Görev Yöneticisi özelliğini kullanıma sundu . Bu yeniliğin amacı, bilgisayarınızın sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışabilmesi için CPU

dediğimiz işlemci gücünü büyük ölçüde tüketen uygulamalarda güç tüketimini azaltmanıza yardımcı olmaktır. Bunu yapmak için öncelike görev yöneticisini Ctrl + Shift + Esc klavye tuş kombinasyonu ile veya çalıştırdan aşağıdaki komutu vererek açmanız gerekir.

taskmgr

Görev yöneticisinde CPU sütununun üzerine tıklayıp en yüksek işlemci kullanan uygulamaları en başa gelecek şekilde sıralatabilirsiniz. Genellikle Windows defender anlık olarak yüksek işlemci kullanmasa bile sistem boştayken tarama yapacağından bir hayli işlemci kaynağı tüketecektir , Peki ama daha az işlemci kaynağı tüketmesini nasıl sağlarız ?

Windows görev yönticisi

Bu özellik daha önce Windows'ta "Eco modu" adıyla mevcuttu , ancak artık kullanımdan kaldırıldı. Microsoft şimdi bu özelliği Windows 11'e yeniden sundu.

Bir uygulama için verimlilik modu nasıl ektif edilir.

Verimlilik veya Efficienc (Eco) modu , yüksek kaynak tüketen bir uygulama fark ettiğinizde ve sistemin diğer uygulamalara öncelik vermesi için tüketimini sınırlamak istediğinizde yararlıdır. Rastgele kullanılmaması gerekir çünkü bu Modun uygulamasının belirli işlemler için kararsızlığa yolaçabileceğini unutmamak gerekir. Gelelim uygulama adımlarına , üstteki senaryoyu devam ettirirsek , amacımız Microsoft defender'in işlemci gücünü verimli kullanmasını sağlamak.

1. Görev yöneticisi işlemler sekmesinde Microsoft defenderi bulalım ve sağ tıklayalım , açılan menüden verimlilik modunu seçelim.

verimlilik modu

2. Karşımıza bir uyarı penceresi gelecektir burada ise şu uyarı yeralacaktır ; verimlilik modu işlem önceliğini düşürür ve güç verimliliğini arttırır ancak belirli işlemler için kararsızlığa neden olabilir. Devam etmek istiyormusunuz ?

Verimlilik modunu aç

3. Verimlilik modunu aç butonuna tıklayalım. İşlemler bukadar artık verimlilik moduna aldığınız işlemin karşısında bunu temsilen bir çift yaprak ikonu yeralacaktır.

Verimlilik modunda çalışıyor

İlerde verimlilik modundan çıkmak için ilgili işlemi sağ tıklayıp verimlilik modundaki tiki kaldırmanız yeterlidir. Belirli bir süreç için Verimlilik Modu etkinleştirildiğinde şunlar olur :

1. Öncelik, Düşük olarak yapılandırılır
2. Hizmet Kalitesi (QoS) , EcoQoS olarak ayarlanır

Bir işlem düşük önceliğe ayarlandığında, işlem kuyruğunda buna göre sıraya alınır, önce Yüksek ve Orta önceliğe sahip işlemler ele alınır. Bu şekilde, Verimlilik Modu ile işlem, artık önce çalıştırılması gereken işlemlere müdahale etmez. EcoQoS, belirli görev çalışırken işlemci çekirdeğinin saat hızını düşürmek için Hizmet Kalitesini kullanır, güç tüketimini azaltır, bu da termal yayılımı ve fan dönüşünü azaltır. CPU iş yükünde Verimlilik modunun ayarlanması, sistemin yanıt verme hızını %14 ~ %76 oranında arttırabilir.

- Sağ tuş menüsüne çalışma önceliği seviyesi ekleyelim Burada

- Sağ tuşa sahipliği göster özelliği ekleyin Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TRWE_2012
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Can

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha