Android telefonda internet bağlantısı kopuyor


Android bağlantı sorunları
Akıllı telefonların hepsi mobil veriden faydalanır gel gelelim pahalı olduğundan sistem güncellemeleri gibi büyük boyutlu dosyaların evde WiFi diye tabir edilen kablosuz ağa bağlanıp yapılması tavsiye edilmektedir.


Akıllı telefon kullanıcılarının birkısmı bağlantı kopması sorunu yaşadıklarından büyük boyutlu dosyaları indirirken tekrar tekrar indirmek zorunda kalmaktadırlar. Bazende video izledikleri sırada video ilerleyememekte ve seyretme keyfini alıp götürmektedir. Bağlantı kopmalarının çok farklı sebepleri olabilmektedir bu makalemizde belli başlı çözüm önerileri üzerinde duracağız. Aşağıdaki Anlatım Android 9.0 (PIE) sürümünde yapılmıştır.

Cep telefonu interneti ikide birde kopuyorsa

Ayda yılda bir kopma normal kabul edilir gel gelelim her 10-15 dk da bir kopma oluyorsa önüne geçmek için bazı tedbirler alınması gekmektedir bu konuda yapılması tavsiye edilen ilk işlem eğer varsa gelişmiş pil optimizasyonunu kapatıp cep telefonunu yeniden başlatıp kopmaların devam edip etmediğini kontrol etmektir bunun için.

1. Telefon ana ekranındaki Ayarlar - Pil kısmına tıklayalım , yeni açılacak olan ekranda "Pil optimizasyonu" kısmını seçelim

Android pil optimizasyonu

2. Pil optimizasyonu ekranında sağ üst köşede üç nokta işareti bulunur, buraya tıkladığımzda aşağı açılır menüden "Gelişmiş optimizasyon" kısmını seçelim

Gelişmiş Optimizasyon

3. Gelişmiş optimizasyon altında yeralan derin iyiliştirme ile Uyku bekleme optimizasyonu düğmelerini kapalı konuma getirelim.

Uyku bekleme optimizasyonu

Telefonu kapatıp açtıktan sonra sorun devam ediyorsa bu durumda Kablosuz, Mobil ve Bluetooth u sıfırlamanız gerekecektir bunu aşağıdaki adımları sırası ile uygulayıp gerçekleştirebilirsiniz.

Kablosuz Mobil ve Bluetooth nasıl sıfırlanır

Bu sıfırlama işlemi telefonu fabrika ayarlarına döndürme işleminden farklı olarak sadece Mobil veri , kablosuz ağ veya bluetooth ayarlarını varsayılana yani fabrika ayarlarına döndürecektir herhangi bişr veri kaybı sözkonusu değildir. sıfırlama işleminden sonra yaşanan bağlantı sorunlarının büyük bir kısmının düzeldiği gözlenmiştir.

1. Ayarlar - Sistem - seçenekleri sıfırla kısmına gidelim

Seçenekleri sıfırla

2. Burada yeralan Kablosuz,Mobil, Bluetooth'u sıfırla kısmına dokunalım

Android ağ ayarlarını sıfırla

Bu işlemden sonra Ağ ayarları varsayılana sıfırlanacaktır. Bağlantı kopma sorunları bazen bağlanılan Routerde yeralan Otomatik Güç Tasarrufu özelliği sebebi ile de oluşabilmektedir. Eğer varsa modeminizde bu veya benzeri bir özelliği arayıp bulursanız devre dışı bırakmayı deneyiniz. Alınan bir güncellemeden sonra bu durum oluştuysa hatanın bir sonraki güncellemede de devam edip etmediğine göre Telefonun bir donanım arızası içerip içermediğini kontrol için teknik servise göstereblirsiniz, mesela wifi kartı bozulmuşsa yazılımsal çözümler pek işe yaramayacak ve sorun devam edecektir.

- Android telefonda IP nasıl değiştirilir Burada

- Android telefonda yazılımsız DNS değiştirmek Burada

- Eski telefonlar neden Android güncellemesi almaz Burada

- Akıllı telefonun kablosuz hotspotu çalışmıyor Burada

- Android geliştirici seçenekleri nasıl açılır ve kapatılır Buradah


24 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for Devrim
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for Emrah
 5. Avatar for B
 6. Avatar for Velociraptor
 7. Avatar for Alperen
 8. Avatar for Velociraptor
 9. Avatar for Of
 10. Avatar for Mett
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for Mett

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha