Görev çubuğu ayarlarını değiştiremesinler


Görev çubuğu ayarlarını yasaklayın
Görev çubuğu, ekranın altında bulunan , başlat menüsünden programları bulmanıza ve çalıştırmanıza veya o anda açık olan herhangi bir programı görüntülemenize olanak veren bir işletim sistemi bileşenidir.

Görev çubuğu sayesinde pil durumunuzu ve saati kontrol edebilir, açık programları anlık olarak simge durumuna küçültebilirsiniz. Görev çubuğu bazı ayarlar yapmanıza imkan verir mesela ; rengini ve boyutu değiştirebilir, favori uygulamalarınızı sabitleyebilir ve görev çubuğu butonlarını yeniden düzenleyebilir yada boyutlandırabilirsiniz hatta dilerseniz ekranınızda görev çubuğu konumunu hareket ettirebilir sola , sağa veya üste de alabilirsiniz ve tüm bunları yaptıktan sonra tercihlerinizi korumak için görev çubuğunu kilitleyebilirsiniz.

Eğer Aynı bilgisayarı birden fazla kişi aynı kullanıcı altında kullanmak durumundaysa bazı karışıklıklar ortaya çıkabilmektedir mesela bir takipçimiz Görev çubuğunu sola alarak kullanmayı sevdiğini ama ondan sonra bilgisayara oturan kişinin çubuğu alta aldığını ve bu sebeple Görev çubuğu ayarlarını yasaklamanın bir yolunun olup olmadığını sordu , aşağıdaki yazıda Görev çubuğu ayarlarını nasıl yasaklayabiliriz konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

Görev çubuğunu konumunu değiştirmeyi yasaklayın

Görev çubuğuna sağ tıkladığınızda görev çubuğu ile ilgili yapabileceğiniz ayarları gösteren bir pencere açılacaktır bu ayarlar arasında mesela Görev çubuğunu kilitle ayarı da vardır.

Görev çubuğunu Kilitle

Görev çubuğunu kilitlediğinizde , Fareniz ile tutup boyutunu genişletemez, sürükleyip sağa,sola veya üste alamazssınız. Ayarlar uygulaması ile kilitleme yapmak için ; Ayarlar - Kişiselleştirme - Görev Çubuğu kısmına gidip burada yeralan "Görev çubuğunu Kilitle" butonunu açık konuma getirmeniz gerekir.

Ayarlar uygulamasında Görev çubuğu ayarları

Görev çubuğunu kilitleme registry kaydı aşağıdadır

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"TaskbarSizeMove"=dword:00000000

0 = Görev çubuğu kilitli
1 = Görev çubuğu kilitli değil

Lakin üstteki ayarları yapsanız bile sizden sonra bilgisayarı kullanacak olan kişi aynı ayarların tersini yaparak görev çubuğunu kendine göre özelleştirebilir. işte bunun önüne geçmek için yerel grup ilkesi düzenleyicisinde yeralan görev çubuğu ayarlarını kilitle kısıtlamasının uygulanması gereklidir. Home ve Single language sürümlerinde yerel grup ilkesi düzenleyicisi bulunmadığı için tüm windowslarda Görev çubuğu ayarlarını kiltleyen bir script kodladık ilgili scripti sayfa sonundaki linkten edinebilirsiniz.

Vbs ile görev çubuğu ayarlarını yasakla

Script ilk kullanıldığında Görev çubuğu ayarları açık ise kilitlenecek, kilitli ise açılacaktır, ikinci kez kullanıldığında ise ilk işlemin tersini yapacaktır. Ayarların etkili olması için ise Dosya gezginini otomatik olarak yeniden başlatmaktadır. Görev çubuğu yasaklandığında, ayarlar silik ve kullanılamayacak hale gelmektedir.

Görev çubuğu ayarları değiştirilemiyor

Script Herhangi bir sebeple ayarları kilitlenmiş görev çubuğunu tekrar eski haline getirmek için de kullanılabilir.

- Windows 10 Görev çubuğu otomatik gizlensin Burada

- Windows 10 da Görev çubuğu rengi nasıl değiştirilir Burada

- Windows Görev çubuğu ikonları ortada dursun Burada

- Windows görev çubuğu ikonları gizlenmesin Burada

- Görev çubuğundaki dil simgesi kayboldu Burada

- Görev çubuğu simgelerinde öngörünüm yok Burada

- Windows 10 da Görev çubuğu pozisyonunu değiştirelim Burada

- Windows saati kayboldu Burada

- Windows 10 Arama kutusu kayboldu Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for shampuan
  4. Avatar for WebKenti
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Yunus
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Tarık Seven

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha