Bu dosya güvenli bir şekilde indirilemiyor hatası


Bu dosya güvenli bir şekilde indirilemiyor hatası
Google chrome geliştiricileri, sürüm 81 den başlayarak tarayıcıdaki güvenli olmayan indirmeleri engelleyecek yeni bir güvenlik özelliğini eklediklerini duyurmuşlardı . Güvenli olmayan bir şekilde indirilen

dosyalar, kullanıcıların güvenlik ve gizliliği için bir risk oluşturur bu sebeple Google ilk önce masaüstü tarayıcılarında HTTP li URL den yapılan indirmelerde sadece bir uyarı çıkartarak kullanıcıyı bilgilendirdi ve sürüm 86 ya gelindiğinde HTTP üzerinden yapılan tüm indirmeler engellenmeye başladı. Artık Windows, Linux, macOS, Android ve iOS'ta HTTP ile başlayan URL lerden indirme işlemi yapılamamaya başlandı.

Bu dosya güvenli şekilde indirilemiyor

İşin birde Karma içerik boyutu bulunmaktadır , şöyleki web sayfasınızın içeriği güvenli olan HTTPS üzerinden sunuyor gel gelelim konunun sonunda verdiğiniz indirme linki HTTP ile başlıyor işte bu karma içerik olarak adlandırılıyor. Webmasterların bir kısmı ne yazıkki web sitelerini HTTPS ye geçirmedikleri için halen HTTP protokolündeler ve şu anda bu siteler (HTTP) üzerinden google chrome ile yapılacak indirmeler bloklandı.

Google chrome ile HTTP li sitelerden indirme nasıl yapılır

HTTP li websayfaları madem güvenlik açığı oluşturuyor neden bu sitelerden indirme yapmak isteyelimki diye düşünebilirsiniz. Şöyle izah edeyim , şirket içinde Google chrome tarayıcısı kullanılıyor olabilir ve dosya alışverişinde de halen HTTP kullanılan serverla bulunabilir yada kendiniz için hostunuzda bir ftp server oluşturmuşunuzdur ve herhangi bir sebeple FTP de http kullanıyor olabilirsiniz işte bu gibi sebeplerle Google chromenin yapacağınız indirme işlemini engellememesi için HTTP indirmelerine izin vermesini istiyor olabilirsiniz , işte çözüm.

1. Bu dosya güvenli bir şekilde indirilemiyor hatası çözümü yöntem 1

1. Google chrome tarayıcısını açın ve adres satırına aşağıdaki kodu yapıştırın

chrome://flags/#treat-unsafe-downloads-as-active-content

2. Açılan sayfada sarıyla işaretli kısmın hemen sağında yeralan aşağı açılır menüden "Disabled" kısmını seçin ve tarayıcınızı yeniden başlatın.

Googe chrome ile HTTP li siteden indirme yapılamıyor

Artık HTTP li web sayfalarından indirme yaparken yazının başında verdiğimiz "Bu dosya güvenli bir şekilde indirlemiyor" hatasını almayacaksınız ve dosya sorunsuz indirilecektir.

2. Bu dosya güvenli bir şekilde indirilemiyor hatası çözümü yöntem 2

İlk yöntemimizde deneysel özelliklerden faydalanmıştık lakin bunlar sürüm numarası arttıkça kaldırılabiliyor . Diğer bir Çözüm ise yerleşik bir Google chorme özelliğinden faydalanmak, bunun için sırası ile aşağıdaki adımları uygulayın:

1. Google chrome tarayıcısını açın ve sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın

2. Aşağı açılır menüden AYARLAR kısmını seçin ve kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırarak Gizlilik ve Güvenlik kısmına gelin , burada yeralan Güvenlik kısmına tıklayın. Aynı sayfaya çok daha kolay yoldan ulaşmak için Google chrome adres satırına aşağıdaki kodu yapıştırın ve ENTER tuşuna basın

chrome://settings/security

3. Açılan sayfada Koruma Yok (Önerilmez) kısmını işaretleyip tarayıcınızı yeniden başlatırsanız HTTP li web sayfalarından indirme yapabiliyor olmanız gerekir.

Google Crome koruma ayarı nasıl kapatılır

Elbetteki şu anda sunulmuş olan bu çözümler ilerde Google chrome kodlayıcıları tarafından değiştirilebilir veya kaldırılabilir lakin şimdilk her iki yöntem de işe yaramaktadır.

- ERR_CONNECTION_RESET hatası ve çözümü Burada

- Tarayıcılardaki Hsts hatalarını giderelim Burada

- Windows proxy ayarlarını sıfırlayalım Burada

- İnternet bağlantı sorunlarınızı giderin Burada

- Belirli süre kullanmayınca internetim kopuyor Burada

- Mobil etkin Noktayı Ayarlayamıyoruz hatası Burada

- Akıllı telefonun kablosuz hotspotu çalışmıyor Burada

- Ayrılabilir bant genişliği sınırını kaldıralım Burada

- NetAdapter - İnternet problemleriniz için hepsi birarada çözüm Burada


16 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha