TCP ve UDP Bağlantı Noktaları arasındaki fark


TCP ve UDP Bağlantı Potları arasındaki fark
İnternete bağlı cihazlar ve bilgisayarlar birbirleriyle iletişim kurmak için TCP/IP adı verilen bir protokol kullanır. TCP (Transmission Control Protocol) Türkçesi İletim Kontrol Protokolü dür. Bu yöntemi

kullanarak, verileri gönderen bilgisayar, doğrudan verileri gönderdiği bilgisayara bağlanır ve aktarım süresince bağlı kalır ardından bağlantıyı keser. Gerçek hayattan bir örnek verirsek ; mesela telefonu alıp bir arkadaşınızı aradınız konuşma bitince her ikinizde telefonu kapattınız. TCP Protokolünün hızlı ve güvenilir olması için, bağlantıyı ve üzerinden geçen verilerin izlemesi gerektiğinden bilgisayara daha fazla yük bindirir.

UDP (User Datagram Protocol) : Bu yöntemi kullanarak, verileri gönderen bilgisayar, bilgiyi paketler ve doğru yere geleceği umuduyla ağa bırakır. Yani TCP'nin yaptığı gibi doğrudan alıcı bilgisayara bağlanmaz bunun yerine gönderen bilgisayar ile alıcı bilgisayar arasındaki cihazlara güvenir, kısacası ; gönderdiğiniz verilerin hedefine ulaşacağının garantisini vermez, bu iletim yöntemi çok düşük bir ek yüke sahiptir. Mesela Postanızı göndermek için pulunu yapıştırıp postaneden atarsınız ve Posta Servisi'nin onu doğru yere ulaştırmasını umarsınız. Çoğu zaman yaparlar, ancak bazen yolda kaybolur.

İnternet'teki her bilgisayar veya cihaza, kendisine IP adresi adı verilen benzersiz bir numara atanmış olmalıdır. Bu IP adresi, İnternet'e bağlı milyonlarca bilgisayar arasından sizin bilgisayarınızı tanımak için kullanılır. Bilgisayarınıza İnternet üzerinden bilgi gönderildiğinde, bilgisayarınız bu bilgiyi TCP veya UDP bağlantı noktalarını kullanarak kabul eder. Bilgisayarınızda O anda bağlı olan TCP/IP ve UDP Portlarını görmek istiyorsanız aşağıdaki yazılımlardan bazılarını kullanabilirsiniz.

CurrPorts (Açık olan TCP/IP ve UDP bağlantı noktalarının listesi)

CurrPorts, bilgisayarınızda açık olan tüm TCP/IP ve UDP bağlantı noktalarının listesini görüntüleyen bir ağ izleme yazılımıdır ayrıca CurrPorts, istenmeyen TCP bağlantılarını kapatmanıza, bağlantı noktalarını açan işlemi sonlandırmanıza ve TCP/UDP bağlantı noktası bilgilerini HTML dosyasına, XML dosyasına veya sekmeyle ayrılmış metin dosyasına kaydetmenize olanak tanır. Böylece internet bağlantınızı kötüye kullanan herhangi bir yazılımı tespit etmek kolaylaşır.

CurrPorts arayüzü

CloseTheDoor (açık portlarınızı bulun)

Ağ (Network) güvenliğindeki sorunlardan biri de açık portlardır (Unauthorized opened port) , bilindiği üzere yazılımlar , kullanıcı yada sistem hataları buna sebep olabilir ve saldırılara açık hale gelirsiniz bazı durumlarda , netstat komutu da işinize yaramaz , işte CloseTheDoor bu gibi durumlarda sizlere yardımcı olacaktır , program yazılım bağlantılı active/passive listening TCP/UDP portlarını listeler (IPv4/IPv6) , yazılım üreticisi CloseTheDoor yazılımını özellikle backdoors ların kapatılması amacıyla kodladıgını belirtiyor , yazılım bize portları kapatmak için 3 alternatif sunuyor :

1. Çalışan exe yi bulma
2. işlemi durdurma
3. Servis işlemini açma (stop, disable yada uninstall)

close the door arayüzü

PortScan ile Portlarınızı tarayın

Eğer ağınızda Hangi Portların o anda açık olduklarını , bunların Node (Düğüm) noktaları ile bağlantılı bilglerini bulmak istiyorsanız örneğin : Host name, MAC addresi, konum... Bu durumda PortScan isimli Portable yazılımdan faydalanabilirsiniz.

PortScan arayüzü

TCPEye ile Hangi program internete bağlanıyor öğrenin

TCPEye , Açık olan bütün TCP/IP ve UDP portlarınızı listeleyip hangi programın nereye bağlandığını bize veren kullanışlı bir program , burada benim dikkatimi çeken şey ise System adlı bir exenin düzenli aralıklarla USA daki bir ip ye bağlanması (Neden şaşırmadım acaba).

Tcpeye arayüzü

Bir web sunucusu, diğer bilgisayarların kendisine bağlanmasına ve orada depolanan web sayfalarını görüntülemesine izin veren uygulamayı çalıştıran bir bilgisayardır. web sunucusunun, uzak bilgisayarlardan gelen bağlantıları kabul etmesi için, web sunucusu uygulamasını yerel bir bağlantı noktasına bağlaması gerekir. Ardından uzak bilgisayarlardan gelen bağlantıları dinlemek ve kabul etmek için bu bağlantı noktasını kullanır. Web sunucuları tipik olarak, http protokolünün varsayılan olarak kullandığı 80 numaralı TCP bağlantı noktasına bağlanır ve uzak cihazlardan gelen bağlantıları bekleyip dinler. Bir cihaz bağlandığında, istenen web sayfalarını uzaktaki cihaza gönderir ve tamamlanınca bağlantıyı keser.

Eğer web sunucusuna bağlanan bir kullanıcıysanız, sistem tersine çalışır. Web tarayıcınız, bir dizi bağlantı noktası numarasından rastgele bir TCP bağlantı noktası seçer ve web sunucusunun IP adresindeki 80 numaralı bağlantı noktasına bağlanmaya çalışır. Bağlantı kurulduğunda, web tarayıcısı belirli bir web sayfası için istek gönderecek ve web sunucusundan alacaktır. Ardından her iki bilgisayar da bağlantıyı kesecektir.

- Programsız MAC adresinizi değiştirin Burada

- Bir tıkla ip adresinizi öğrenin Burada

- Windows 10 da ara sunucu (Proxy) kullanımı Burada

- Windows 10 da Rastgele donanım adresi kullanma Burada

- Ethernet kartı MAC adresimizi bulalım (.vbs) Burada

- Android telefonda IP nasıl değiştirilir Burada

- Android telefonda yazılımsız DNS değiştirmek Burada

- Eski telefonlar neden Android güncellemesi almaz Burada

- İnternet IP adresinizi bir tıkla bulun Burada

- Yerel Ağ bağlantı Adresimizi bulalım Burada

2 Ağustos 2011 tarihli başlık güncellendi


3 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha