Oyun modu bazı oyunlarda soruna yolaçıyor


Oyun modu bazı oyunlarda soruna yolaçıyor
Microsoft , bilgisayarınızın oyun performansını optimize etmeye yardımcı olmak için 2017 yılında Windows 10 Creators Update ile Oyun Modu'nu tanıttı . Oyun Modu" nu açtığınızda Sistem , diğer programlar

ve hizmetler tarafından kullanılan kaynak miktarını azaltır, böylece Windows 10 , çalışan oyununuz için daha fazla CPU (İşlemci) gücü ve RAM miktarı sağlayabilir ilaveten "Oyun Modu" etkinleştirildiğinde, Windows  arka plan hizmetlerine, uygulamalara ve görevlere daha az öncelik verip oyununuza en yüksek önceliği verir. Ayrıca Oyun sırasında Windows Güncellemelerinin veya Photoshop gibi sistem kaynaklarını yorucu uygulamaların oyununuzun performansını etkilemesini istemiyorsanız Oyun modunun açık olduğundan emin olmanız gerekiyor. Oyun modunu açmak için ; Ayarlar - Oyun kısmına gidip sol taraftaki menülerden Oyun modu kısmına tıklamanız gerekir. BUrada yeralan buton ile Oyun modunu kapatıp açabilirsiniz.

Oyun modunu aç veya kapat

Aynı yere daha kolay yoldan ulaşmak için Klavyenizdeki Windows ve R tuşlarına basıp açılan çalıştır boşluğuna aşağıdaki komutu yapıştırıp Enter tuşuna basın.

ms-settings:gaming-gamemode

Direkt olarak Oyun modu sayfası açılacaktır. Oyununuzu önce Oyun modu açık konumdayken oynayın ardından Oyun modunu kapatıp tekrar oynayın bakalım arada fark olacakmı ? çünkü Oyun Modu etkinken performans sorunları yaşadıklarını söyleyen kullanıcıların sayısı artıyor. Buna göre Call of Duty , Warzone , League of Legends ... gibi birçok oyunda donmalar , dalgalanmalar FPS düşüklüğü meydana geliyormuş ve bu sorunlar Oyun modunu kapatınca düzeliyormuş. Şikayetler, Radeon 5000 serisinde yoğunlaşsada bununla sınırlı değil Diğer Modellerde ve bazı Nvidia Ekran kartlarındada aynı durum tespit edilmiş, Windows 10 un son güncellemelerinden biri ile durumun daha kötü hale geldiği ve bazen oyunun Çökmesine sebep olduğu da rapor edilmiş. Oyun modunu açık veya kapalı hale getirince Aşağıdaki registry kaydı etkilenir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\GameBar]
"AutoGameModeEnabled"=dword:00000001

AutoGameModeEnabled = 1 , Oyun modu açık
AutoGameModeEnabled = 0 , Oyun modu kapalı

Oyun modunu kolayca açıp kapatmanız için bir Vbscript kodladık , sayfa sonundaki linkten indirip zipten çıkartın "Oyun_modu" klasörünün içerisinde yeralan "Game_bar.vbe" dosyasını çalıştırdığınızda Game bar ın bağlı olduğu üstteki registry kaydı kontrol edilir ve aktif ise pasif , pasif ise aktif edilir.

Vbscript ile oyun modunu açıp kapatın

Ardından Game bar ayarlar sayfası otomatik olarak açılır. Oyunlardan önce game barı bir tıkla açıp kapatmak için Bu scriptten faydalanabilirsiniz.

- Oyun Modu ve çubuğunu kapatalım Burada

- Game bar Ekran kaydı kalitesi nasıl arttırılır Burada

- Windows 10 da ekran kaydı (videosu) nasıl yapılır Burada

- Çalışmayan Game bar nasıl onarılır Burada

- Game bar bildirimleri nasıl kapatılır Burada

- Oyun çubuğu (Game bar) klavye kısayolu çalışmıyor Burada

- Oyunlarda Game bar ile FPS yi görüntüleyin Burada

- Masaüstünde Anlık işlemci kullanımını görün Burada

- Bir komutla Ekran çözünürlüğünü bulalım Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha