Oyun Modu ve çubuğunu kapatalım


Windows 10 oyun modunu kapatalım
Önceki başlıklarımızdan birinde Windows 10 da herhangi bir ek araca gerek duymadan ekran kaydının nasıl yapılacağına dair ipucunu paylaşmıştık. Microsoftun Oyunculara yönelik eklediği özellikler birçok

kişi tarafından memnuniyetle karşılanıyor bunlardan ikitanesi de Oyuncu modu ve Oyun çubuğudur , bunlar Windows 10'un oyun deneyimini en üst düzeye çıkarmak için sunulmuş olan özelliklerdir. Oyun modu , siz tam ekran oyun oynarken bunu otomatik olarak algılar ve böylece sistem kaynaklarının çoğu oyuna ayrılır. Oyun moduna girdiğinizde veya oyun modundan çıktığınızda bir bildirim görüntülenir. Benzer şekilde, oyun çubuğu da oyuncuların oyunu kaydetmesine, ekran görüntülerini almasına ve oyun oynarken Twitch gibi servisleri kullanarak yayın yapmasına imkan veren bir özelliktir. Oyun çubuğunu görmek için Klavyenizdeki Windows + G tuşlarına basmanız yeterlidir. Karşınıza kayıt ve yayın için tüm seçeneklerin bulunduğu küçük bir pencere gelecektir.

Oyun çubuğu

Gel gelelim Eğer bilgisayarınızı iş için kullanıyorsanız ve ilgili tuş kombinasyonuna kazara bassanız bile Üstteki ekranın karşınıza gelmesinden rahatsızlık duyuyorsanız bu oyun çubuğunu tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. İşte nasılı.

Oyun Modu veya çubuğunu devre dışı bırakalım

1. Windows ayarlarını açmak için Win + I kısayol tuşuna basın, Açılan Ayarlardan Oyun kısmına tıklayalım

Ayarlardan oyun kısmını seçemek

2. karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Oyun çubuğu başlıklı bu pencerede , Oyun kliplerini ve ekran görüntülerini kaydedin ve oyun çubuğu kullanarak yayınlayın yazısının hemen altındaki açma kapatma düğmesini Kapalı konuma getirin.

Oyun çubuğu nasıl kapatılır

Aynı şekilde sol tarafta bulunan Oyun modu kısmına tıkladıktan sonra sağda açılacak seçeneklerden Oyun modunu kapatabilirsiniz.

Oyun modunu kapatmak

Artık Windows + G tuşlarına kazara bassanız bile oyun çubuğu karşınıza gelmeyecektir. Bazı yorumcular kendilerinde oyun çubuğunun aktif olmadığını ve bu sebeple ekran kaydı yapamadıklarını yazmışlardı işte üstteki ayar muhtemelen kendilerinde kapalıdır bu ayarı açtığınızda oyun çubuğu ilgili tuş kombinasyonu ile tekrar aktif hale gelebilecektir. Oyun çubuğu her nekadar faydalı bir özellik olsada geri planda çalışıp sistem kaynaklarını tükettiğinden düşük sistem özelliklerine sahip bilgisayarlarda sistem kaynaklarından tasarruf etmek açısından kapalı tutulmasında fayda vardır. TÜm bunlarla uğraşmak yerine bir tıkla Oyun modu ve çubuğunu devre dışı bırakmak için sayfa sonundaki scripti kullanabilirsiniz.

Vbs ile oyun modunu kapatmak

Script ilk çalıştırmada Oyun modu ve çubuğunu kontrol eder ve açıksa kapatır kapalıysa açık hale getirir.

- Windows 10 da ekran kaydı (videosu) nasıl yapılır Burada

- Windows 7 klasik oyunlarını Windows 10 da oynayın Burada

- Oyun Oynamak için laptop satın alınırmı Burada

- Android oyunlarını Bilgisayarınızda Tam ekran oynayın Burada

- Oyun tam ekran modunda oynamıyor Burada

- 3 CD lik bir oyunu kalıp (imaj) dosyası ile kuralım Burada

- VSync (Dikey Senkronizasyon) - Nedir, nasıl kullanılır? Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for İsa Erdoğan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Kerimcan aycan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha