WordPress te Kalıcı bağlantı ayarları


Wordpress te kalıcı bağlantı ayarları
İçerik yönetim sistemi olarak WordPress kullananların belkide ilk yaptığı ayarlardan biri de Permalinks diye tabir edilen kalıcı bağlantı ayarlarıdır çünkü varsayılan olarak wordpress aşağıdaki gibi

bir kalıcı bağlantı kullanır

https://www.sordum.net/?p=123

Bu link hem görsel olarak yeterli değildir hemde SEO açısından tavsiye edilmez, Kalıcı bağlantı ayarlarına Başlangıç - Ayarlar - Kalıcı bağlantılar kısmından ulaşabilirsiniz burada yeralan "Özel yapı" kısmına tik koymamız gerekir (Aşağıdaki resim)

Wordpress kalıcı bağlantı özel yapı

WordPress i ingilizce olarak kullananlar aynı yere: Settings ana başlığı altındaki Permalinks kısmına tıklayalım açılan ekranda Common settings başlığı altındaki Custom Structure e tik koyalim.Googlede daha üst sıralarda yeralabilmek için WordPress kullananların düzenlemesi gereken bir SEO (Search Engine Optimization) ayarıdır buradaki asıl soru ise bu ayarın ne olması gerektiğidir yani : Domainden sonra tarihmi gelmeli, gün ve isimmi , ay ve isimmi yoksa başka birşeymi ? bu konuda çok çeşitli görüşler sunanlar olmasına rağmen benim burada yazacaklarım tamamen kendi görüşlerim olacaktır , 6-7 senedir wordpress te çok farklı Kalıcı bağlantı ayarlarını kullanmış biriyim ve size tek bir kalıcı bağlantı önerim olacak bunun sebeplerinide yazmaya çalışacağım , eğer uzun vadeli bir yayın yapmayı düşünüyorsanız ki kimse bu işe iş olarak başlamaz ama sonra işi oluverir başta yapacağınız yanlış bir kalıcı bağlantı ayarının sonradan çok başınızı ağrıtabileceğini peşinen söylemek isterim O nedenle aman bu ayara dikkat

Tavsiye kalıcı bağlantı ayarı

/%post_id%/%postname%/

veya

/posts/%postname%/

Eskiden tavsiye ettiğim ayarda aşağıdakiydi

/%post_id%/%category%/%postname%.html

fakat Link sonunda Html kullanmanın hiçbir getirisi olmadığını Googlenin bu işlerden sorumlu kişisi Matt Cutts söylemiş ilaveten Meşhur SEO cu Yoast ta aynı fikirde bakınız , ilk ayarı Özel yapı kısmına girdikten sonra hemen sol altta yeralan değişiklikleri kaydet butonu ile uygulayabilirsiniz. Gelelim neden bu ayarın kullanılmasını tavsiye ediyorum kısmına:

1. İlk başa ID yi aldığımızdan dolayı veritabanından bulması ve ekrana getirmesi çok daha kolay olacaktır , zaten serilik açısından da Wordpresin kendi sitesinde tavsiye edilen şey ; kalıcı bağlantının rakamsal olarak başlamasıdır Burada , Peki tarih kullanamazmıyım diyenler olacaktır kesin ve net söyleyebilirim ki : ASLA hiçbir wordpress kalıcı bağlantınızda tarih KULLANMAYIN . Aksini söyleyen olursada sakın ola inanmayın Çünkü ; tarih kullandığınız anda O sayfanın daha sonraki bir dönemde yeniden yazılıp yeni tarihi ile yayımlanma şansını yokedersiniz , ben 2008 yılında yazdığım ve diyelimki bir hafta önce yanlışlığı kanıtlanmış bir hipotezi içeren sayfa içeriğini tamamen silip yeniden yazarsam neden 2008 tarihini taşısınki ama Permalinkte tarih kullanırsanız Rezil bir durum ortaya çıkıyor , iş bununlada kalmıyor , varsayalım bir yazılım üreticisisiniz ve yeni version çıkardınız ee linkte tarih var , ben yazılımı bugün çıkardıysam linkte neden 2006 yazacakmış ??? her version için yeni başlık açmak sadece sitenizi Dublicate content ten batırır, eskisini silerseniz zaten yandınız. gördüğünüz gibi Başlıkta tarih kullanmak yapılabilecek en büyük hatalardan biri O sebeple kullanmıyoruz.

2. ID ilk başta kullanıldığından aynı zamanda tüm başlıklarınızın kısa url si de olmuş oluyor şöyleki:
domain/post-id/ bize  hem normal link hemde kısa URL şeklinde kullanım sunar örnek vereyim

https://www.sordum.net/24144/
https://www.sordum.net/24144/maskelenmis-sifreleri-kolayca-gorunur-yapma/

Görüldüğü gibi hem uzun hemde kısa URL yanı sayfayı işaret ediyor , ve Kısa URL yi Twitterde falan rahatlıka kullanabilirsiniz , Peki bu dublicate content olmuyormu derseniz ? Hayır olmuyor çünkü canonical link sistemini kullanıyoruz. (WordPress version 2.9 dan sonra canonical link sistemini varsayılan olarak kullanır)

Eğer yinede içiniz rahat etmezsse Google webmaster tools a giriş yapın ve sitenizi seçin
Arama görünümü ve HTML geliştirmeleri Kısmına tıklayın burada içeriğinizdeki Dublicate content (Mükerer içerik) olanları görebilirsiniz (Aşağıdaki resim)

dublicate

3. Eğer Veritabanı ile biraz ilgili iseniz Başlık ID sinin gözünüzün önünde olmasının avantajını bilirsiniz , mesela bazen hatalar sadece veritabanından düzeltilebilir (Birkaç defa başıma geldi) bu gibi bir durumda aşağıdaki SQL sorgusunu çalıştıracaksınız diyelim

SELECT * FROM wp_posts WHERE id ='6150'

Görüldüğü gibi ID kısmına ne yazacağım diye düşünmezssiniz ID zaten gözünüzün önünde 🙂 , elbette avantajları bunlarla sınırlı değil lakin şu anda bukadarı aklıma geldi.


Bir Yorum Var
  1. Avatar for seoline

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha