Gönder menüsü ile başlangıca dosya veya klasör yollayın


Gönder menüsü ile başlangıca dosya yolla
Sisteminizde yazılım denemeleri kodlamalar vs yapıyorsanız açılışta çalışmasını istediğiniz dosya klasör veya programlar olacaktır bunu gerçekleştirmek için ise genellikle başlangıç klasörü kullanılır. Eğer ilgili dosya


klasör veya Program yönetici yetkilerinde çalışmak zorundaysa başlangıç klasörü sayesinde otomatik olarak başlamayacağı için zamanlanmış görevlerin kullanılması gerekir fakat genellikle dosya ve klasörlerin açılışta otomatik olarak çalışmaları için başlangıç klasörüne bir kısayol yeterlidir. Normalde çalıştır penceresinden uygulanacak aşağıdaki komutlar sayesinde Başlangıç klasörünü açabilirsiniz.

shell:sendto
%UserProfile%\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\SendTo

Burada yeralan kısayollar herhangi bir Dosya , klasör yada yazılıma sağ tıkladığınızda açılan menüde yeralan Gönder Kısmıda görünen ikonlardır.

Başlangıç klasörü

Gel gelelim Üstte verilen komutları unutabilir veya her defasında çalıştır penceresinden bu konutları girmekten rahatsız olabilirsiniz. Gün içerisinde test amaçlı çeşitli kısayolların açılışta otomatik çalışıp çalışmadığını test etmeniz gerekiyorsa Gönder menüsüne ekleyeceğiniz bir Vbsctript ile kolayca bunu gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda bu konuda gerekli scripti sizlerle paylaşıp nasıl kullanılacağını açıklayacağız.

Gönder menüsü ile sistem açılışına dosya veya klasör atın

1. Öncelikle sayfa sonunda yeralan indirme butonunu kullanarak gerekli scripti edinin. İnen klasör içerisinde "Baslata_kisayol_olustur.vbe" bir dosya ve En isminde bir klasör vardır. En klasörü içerisinde scriptin ingilizcesi yeralmaktadır.

2. Çalıştır penceresinden İlk başta verdiğimiz komutlardan birini uygulayıp Başlangıç klasörünü açın ve "Baslata_kisayol_olustur.vbe" isimli scripti bunun içerisine atın. İşlemler bukadar artık işletim sistemi açılışında otomatik olarak çalışmasını istediğiniz Program , dosya veya klasörü sağ tıklayıp gönder menüsünde yeralan Baslata_kisayol_olustur.vbe kısmına tıkladığınızda ilgili dosya veya klasör kısayolu otomatik olarak Başlangıç klasörüne atılmış olacaktır.

Göder ile başlata kısayol

İşlemi yaptığınızda bir hata iletisi belirmezsse, Dosya/Klasör kısayolu başlangıç klasörüne kopyalandı ifadesinin yeraldığı bir açılır pencere gelecektir. Gidip başlangç klasörünü kontrol ederseniz kısayolun orada yeraldığını görürsünüz.

Gönder menüsü ile başlangıca kopyalandı

Eğer gönder menüsünden bu özelliği kaldırmak isterseniz SendTo klasöründen "Baslata_kisayol_olustur.vbe" isimli scripti silmeniz yeterli olacaktır. Aynı şekilde farklı işlemler yapan scriptleri de gönder menüsüne ekleyip bu sayede otomatikleştirebilirsiniz. Aşağıdaki Script Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 ,Windows 7 ve muhtemelen Vistada da sorunsuz çalışacaktır.

- Sağ tuş Gönder menüsü nedir nasıl düzenlenir Burada

- Windows Gönder menüsünü Özelleştirelim Burada

- Bluetooth gönder Menüsünü temizleyelim Burada

- Gönder menüsünde sıkıştırılmış klasör seçeneği yok Burada

- Bluetooth menüsünde dosya gönder - al menüleri eksik Burada

- Sağ tuş menüsüne VHD bağla - ayır seçeneği ekleyelim Burada

- Sağ tuş ile klasör ve dosyalara erişimi engelleme Burada

- Sağ tuş yeni menüsünden istenmeyen girdileri silelim Burada

- Sağ tuşa klasöre taşı ve kopyala ilave edelim Burada

- Windows 10 sağ tuş menüsüne Program ekle kaldır Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha