Sağ tuş Gönder menüsü nedir nasıl düzenlenir


Sağ tuş Gönder menüsü nedir nasıl düzenlenir
Windowsun tüm sürümleri bir dosyayı veya klasörü sağ tıkladığınızda bağlam menüsü denilen (sağ tuş menüsü) yerde "Gönder" denilen bir özellik sunmaktadır.Dosya Gezgini üzerinde çalışan gönder menüsü


sayesinde belirli bir hedefe yani çeşitli klasörlere, sürücülere ve uygulamalara, kopyalama , taşıma veya kısayol oluşturma işlemi yapabilirsiniz.

Gönder menüsüne klasör veya kısayol ekleyin

Gönder (Send to) klasörüne ulaşmak için Windows + R (Windows ve R ) tuşlarına birlikte basıp açılan boşluğa aşağıdaki komutlardan birini yapıştırmanız yeterlidir.

shell:sendto
%UserProfile%\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\SendTo

Açılan klasörde oluşturulacak her Klasör veya kısayol , Gönder menüsünde yeralacaktır.Mesela gönder menüsünde Not defteri yeralsın istiyorsanız üstteki komuttan sonra açılan klasör içerisinde herhangi bir yere sağ tıklayın ve Yeni - Kısayol dedikten sonra açılan boşluğa aşağıdaki kodu yapıştırıp ileri deyin.

%WINDIR%\notepad.exe

Bir sonraki ekranda isim olarak "Not Defteri" yazıp işlemi sonlandırın.Ardından yeni oluşan kısayola sağ tıklayıp özellikler deyin ve Simge değiştir butonuna tıklayıp boşluğa aşağıdaki kodu girin

%SystemRoot%\System32\notepad.exe

Böylece Gönder menünüzde Not defteri simgesi belirecek ve herhangi bir metin belgesine sağ tıklayıp gönder menüsünden Not defterini seçerseniz Not defteri ile açılacaktır.

Gönder Menüsüne Not defteri ekleyin

Eğer Gönder menüsünü kolayca özelleştirmek isterseniz bu durumda Send to menu editör yazılımından faydalanabilirsiniz

Sendto menü editör arayüzü

Ücretsiz ve portable bir uygulama olan bu yazım sayesinde Gönder menüsünde görünen bileşenleri silebileceğiniz gibi bu kısma parametreli bileşen de ekleyebilirsiniz. Anasayfası

Gönder menüsü kopyalamasın Taşısın

Gönder menüsünün varsayılan davranışı kopyalamadır. mesela masaüstündeki bir metin belgesini (sordum.txt) sağ tıklayıp Göder dedikten sonra Belgeler i seçerseniz sordum.txt, Belgelerim klasörüne kopyalanacaktır bu durumda hem belgelerimde hemde masaüstünde iki adet sordum.txt oluşacaktır. Bazı kullanıcılar Gönder menüsünün kopyalamak yerine taşıma (move) işlemi yapmasını tercih edebilirler bunun için yapılması gereken işlem dosyayı sağ tıklayıp gönder menüsü seçildikten sonra Fare ucunu Belgeler üzerine getirip (Henüz tıklamadınız) klavyedeki Shift tuşuna bastıktan sonra belgelere tıklamaktır böylece dosya kopyalanmayacak , taşınacaktır. Sırası ile kullanabileceğiniz komutlar :

shift = Taşır (move)
ctrl = Kopyalar (copy)
ctrl+shift = Kısayol oluşturur (make shortcut)

Gönder menüsü Kopyalamasın taşısın

Genişletilmiş Gönder menüsü nedir ?

Windows 11/10 dan önceki sürümlerde Genişletilmiş Gönder menüsü özelliği bulunmaktaydı fakat bu özellik Windows 11/10 un son sürümlerinde yeralmamaktadır. Extended Send To menüsü veya Extended Context Menu(Genişletilmiş gönder menüsü) ilk önce Vista ya ilave edilmiş bir özelliktir ardından Windows 11 ve 10 a kadarki tüm sürümlerde kullanıldı. Bir dosya veya klasöre klavyedeki Shift tuşuna basıp sağ tıklandığında ortaya çıkar ve Normal gönder menüsünden çok daha fazla seçenek sunar.

Genişletilmiş Gönder menüsü

Genişletilmiş gönder menüsü (Extended Send To menu) registryde yeralmadığından yazılımların birçoğu burayı özelleştirmek için seçenek sunmazlar oysa çalıştıra aşağıdakini yazarak buraya ulaşabilirsiniz.

%userprofile%

Ve burada oluşturacağınız yeni bir klasör Extended Send To menüsüsünde yeralır , yine eğer buradaki bir klasörü silerseniz Extended Send To menüsünden kaybolur. Üsttede belirttiğimiz gibi Bu menü Windows 11 ve 10 da kullanılmıyor.

- Windows Gönder menüsünü Özelleştirelim Burada

- Bluetooth gönder Menüsünü temizleyelim Burada

- Gönder menüsünde sıkıştırılmış klasör seçeneği yok Burada

- Sağ tuşa klasöre taşı ve kopyala ilave edelim Burada

- Windows 10 sağ tuş menüsüne Program ekle kaldır Burada


9 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Polat
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for handsome
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for shampuan
  7. Avatar for shampuan
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for Osman

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha