Bilgisayara Format nasıl atılır (Windows 11-10-8.1 kur)


Bilgisayara Format nasıl atılır
Böyle bir başlık açmak uzun süredir aklımda olmasına rağmen zaten biliniyordur diye açmamıştım gel gelelim bu konuda resimli anlatım yaparmısın , video çekermisin diye istekler gelince konuyu açmaya karar

verdim. Windowsunuz herhangi bir sebeple çok ağır çalışmaya başladığında , açılmayıp mavi ekran (Windows 11 de siyah ekran) hatası verdiğinde veya temizlenemeyecek bir bilgisayar zararlısı bulaştığında son çare olarak Format atmak yani herşeyi silip sistemi sıfırdan kurmak (Temiz kurulum) gereklidir. Peki ama daha önce hiç format atmamış birisi iseniz bunu nasıl gerçekleştireceksiniz ? Aşağıdaki makalemizde sırası ile tüm format adımları resimli şekilde ayrıntıları ile açıklanmaya çalışılacaktır.

Windows 11, 10 , 8,1 ve 8 Temiz kurulum nasıl yapılır

Format işlemi için elinizde bir Windows kurulum medyası bulunmalıdır. Bu genellikle ISO formatı şeklinde olup Microsoftun resmi sitesinden edinilir. Sağda solda modifiyeli adı altında sunulan Windowslardan UZAK DURUN ve lütfen kullanmayın çünkü Online bankacılık dahil her işleminizi Windows üzerinden gerçekleştirmek zorunda kalacağınız durumlar olabilecektir.

1. O halde Elinizde bir kurulum DVD si yoksa (Ki artık kullanılmıyor) ilk işlem olarak Bir Windows ISO dosyası edinmeniz gerekecektir. Ben Google chrome ile direkt ISO indirmeyi tercih ediyorum , ayrıntılı anlatım Burada

2. ISO dosyası indikten sonra bunu Rufus veya benzeri bir araç ile Flash (Parmak) belleğe yazdırmanız gerekiyor. Flash bellek boyutu en az 8 GB olursa daha uygun olacaktır.

Rufus ile ISO nasıl yazdırılır

Üstteki resimde Disk bölüm düzeni varsayılan olarak GPT olarak gelmektedir bu sebeple varsayılan ayarları kullanabilirsiniz. Rufus ile Flash belleğe ISO yazdırma ayrıntıları için Bakınız

3. Sırada Bu belleği USB portlarından birine takıp Bilgisayarı yeniden başlatmak var, eğer size önyükleme için bir tuşa basın demediyse bu durumda flash belleği , BIOS a giriş yapıp ilk sıraya almanız gerekecektir. bunun için Bilgisayarı yeniden başlatın ve siyah ekrandayken Bilgisayarınızın üreticisinin BIOS a giriş için atadığı klavye tuşunu kullanın , bu genellikle F10, F2, F12, F1, veya DEL tuşu olabilmektedir. BIOS arayüzü göründüğünde Boot kısmına giriş yapıp USB belleği ilk sıraya almanız gerekecektir.

Flash (USB) belleği BIOS ta ilk sıraya al

4. BIOS ayarlarını kaydedip sistemi açtıktan sonra Önyüklemek için bir tuşa basmanız istenecektir. Bilgisayar klavyesindeki herhangi bir tuşa basın.

Windows kurulum ekranı

Windows kurulum ekranı geldiğinde Yüklenecek dil , saat ve para biçimi , klavye veya giriş yöntemi seçenekleri doğru ise "Sonraki" butonuna tıklamanız gerekir.

5. Bir sonraki ekranda Şimdi yükle butonuna Tıklayın.

Format ekranı şimdi yükle seçeneği

6. Bir sonraki ekranda bir ürün anahtarı girmenizi isteyecek veya bu ekran atlanacaktır. Ürün anahtarları son yıllardaki Bilgisayarların çipsetine gömülü halde geldiğinden yasal anahtarınızı otomatik tanıyacaktır. Ürün anahtarını soran ekranı, dip kısımdaki "Ürün anahtarım yok" kısmına tıklayıp geçebilirsiniz.

Format sırasında ürün anahtarı yok

7. Bir sonraki ekranda Windows sürümünüzü seçin , eğer bu ekran gelmediyse otomatik olarak sürümünüz seçilmiş demektir.

Format sırasında Windows sürümünü seç

8. Lisans sözleşmesi kutucuğunu onaylayın ve hemen ardından aktif olacak olan Sonraki butonuna tıklayın.

Format sırasında lisans sözleşmesini kabul et

9. Bir sonraki ekranda ben genellikle Özel Yalnıza Windows'u yükle (Gelişmiş) kısmını seçiyorum

Format sırasında gelişmiş yükleme seçeneği

10. Ardından açılan ekranda Windows kurulacak dizini seçin mesela C ve D dizinleriniz varsa doğru dizini seçmeye özen gösterin ve sonrasında Biçimlendir kısmına tıklayın.

Format sırasında Biçimlendir

Bu bölümde Bilgisayarınızın üreticisinin sağladığı önemli dosyalar veya uygulamalar olabilir. Bu bölümü biçimlendirirseniz bölümde bulunan veriler kaybolur uyarısı geldiğinde "Tamam" butonuna tıklayın.

Biçimlendirirseniz veriler kaybolur uyarısı

11. Sırada Dosyaların kopyalanması , özellik ve Güncelleştirme yüklenmesi var tamamlanana kadar bekleyin

Windows yükleniyor ekranı

bu kısmın geçilmesi Sabit diskinizin türüne ve işlemci gücünüze göre değişiklik gösterecektir. Sistem yeniden başladığında bölge , klavye , saat dilimi ... gibi seçimlerin ardından Yeni Windowsunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

- Microsofttan windows 10 ISO su indirmede farklı yöntem Burada

- Windows ve Office ISO larını kolayca indirin Burada

- Windows 7 /8.1/10 ISO larını direkt Microsofttan indirin Burada

- Windows 10 güncel sürümü Microsofttan ISO olarak indirin Burada

- Windows ta Başlangıç onarma nasıl yapılır Burada

- Oturum açamadığımız Windows 10 u Onaralım Burada

- Açılmayan Bilgisayarı güvenli mod ile başlatın Burada

- Windows 10 u formatsız tamir edelim (Tamir yüklemesi) Burada

- DISM komut aracı ile Windows 10 tamiri Burada

- Windows işletim sistemlerini tamir edelim Burada


9 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for BozukKumandator
  3. Avatar for erhan
  4. Avatar for Erhan
  5. Avatar for oVo
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Deniz
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for oVo

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha