Yanıt vermeyen uygulamaları sonlandırın


Uygulama Yanıt vermiyor
Windowsta çoğumuzun başına gelmiştir , herhangi bir nedenden dolayı uygulama yanıt vermez ve bunu kapatmamız gerekir , normal şartlarda Bu uygulamayı görev yöneticisine gidip kapatmamız gerekecektir


, daha önceki başlıklarımızda sağ tuşumuza ekleyeceğimiz bir komut ile tüm yanıt vermeyen uygulamaları nasıl sonlandırabileceğimizi açıklamıştık bu başlığı sayfa sonundaki linklerde bulabilirsiniz. Microsoft Windows 10 ilkbahar güncellemesi sürümü olan 1803 ile birlikte Yanıt vermeyen uygulamaları sonlandırmak için yeni bir yöntem daha sundu aşağıda hem bu yöntemi hemde Görev yöneticisinden uygulama sonlandırma yöntemi açıklanmıştır.

1. Ayarlar yöntemi ile Yanıt vermeyen uygulamayı sonlandıralım

Varsayalım Hesap makinası uygulamasını açtık ve bir hesaplama yaparken yanıt vermeyi durdurdu uygulamayı sonlandırmak için :

1. Sol alt köşedeki Windows ikonuna tıklayıp Ayarlar - Uygulamalar kısmına tıklayalım ardından sol tarafta yeralan Uygulamalar ve özelliklere tıklayıp açılan listede yanıt vermeyen uygulamayı bulalım ve üzerine tıklayalım , Örneğimizde hesap makinasıydı.

Ayarlardan uygulama sonlandırmak

2. Açılan ekranda gelişmiş seçenekler kısmına tıklayalım ve açılan sayfada sağ tarafta yeralan kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırıp Sonlandır butonuna basalım

Uygulamayı sonlandır butonu

Yanıt vermeyen hesap makinasının anında sonlandığına şahit olacaksınız. Buradaki tek tuhaflık bu Uygulama ve özellikler listesindeki her uygulama için "Gelişmiş seçenekler" kısmının yeralmamasıdır mesela Line uygulaması yanıt vermese bu yöntemle sonlandırılamaz , çünkü bu uygulamaya tıklandığında gelişmiş seçeneklerin olmadığını görüyoruz.

Line sonlandır yok

halbuki basit bir komutla microsoft çalışan her uygulama için Uygulama ve özellikler listesine sonlandırma seçeneği ekleyebilirdi.

2. Görev yöneticisi yardımı ile yanıt vermeyen uygulamaları sonlandıralım

Yanıt vermeyen uygulamaları sonlandırmada en etkili klasik yöntem Görev yöneticisidir örneğimize devam edersek yanıt vermediği için Hesap makinası uygulamasını sonlandıracağız bunun için klavyemizdeki Ctrl + Shift ve Esc tuşlarına basıyoruz karşımıza görev yöneticisi gelecektir. Burada işlemler sekmesinden hesap makinasını bulup sağ tıklayıp "Görevi Sonlandır" diyebileceğimiz gibi

Görev yöneticisinden görevi sonlandırmak

Ayrıntılar sekmesine gidip Uygulamanın exe simini biliyorsak buradaki listeden bulup yine sağ tıklayıp sonlandır da diyebiliriz

Ayrıntılar sekmesinden görevi snlandırmak

Elbetteki görev yöneticisi yardımı ile uyglama sonlandırmak bilinen en eski ve sorunsuz yöntem olduğu için tavsiyemiz bu yöntemi kullanmanızdır. belirli bir uygulama sürekli bu şekilde takılıyorsa buradaki gibi bir vbs scripti ile bir tıkla sonlandırabilirsiniz.

- Yanıt vermeyen uygulamaları kolayca kapatın Burada

- Sağ tuş menüsünden yanıt vermeyen uygulamaları kapatın Burada

- Yanıt vermeyen bütün inatçı uygulamaları kapatın Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tarkan Ali
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Engin solmaz

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha