Kısayol dosyası (.lnk) URL si nasıl editlenir


Kısayol dosyası (.lnk) URL si nasıl editlenir
Geçenlerde bir takipçimiz sitemizden indirdiği bir dosyanın içerisinde yeralan bir kısayol dosyası gördüğünü ve buna tıkladığında direkt olarak anasayfanın açıldığını belirterek , dosyaya sağ tıkladığında

Not defteri ile aç seçeneğininde yeralmadığını görünce bu dosyanı URL sini nasıl editleyebileceğini sormuş, Muhtemelen oda kendi projelerinde kullanacaktır. Kısaca .lnk dosyasından biraz sözederek konuya giriş yapalım. .lnk dosyası , Windows tarafından orijinal bir dosyaya, klasöre veya uygulamaya referans olarak kullanılan bir kısayol veya "bağlantıdır" bu dosya türü , bir dosyaya, klasöre veya programa sağ tıklayıp ardından "Kısayol Oluştur" özelliği seçilerek oluşturulabilir.

Kısayol nasıl oluşturulur

Eğer tarayıcı üzerinden açtığınız bir web sayfasının kısayolunu oluşturacaksanız bu durumda ilgili sayfa açıkken URL nin başında yeralan kilit kısmını fare ucu ile tutup masaüstüne sürükleyin böylece kısayol oluşturabilirsiniz.

Web sayfası kısayolu oluştur

.lnk dosyaları genellikle hedef dosyalarıyla aynı simgeyi kullanır, ancak dosyanın başka bir konuma işaret ettiğini belirtmek için küçük bir ok ekler. Çift tıklandığında, kısayol, kullanıcı orijinal dosyayı çift tıklamış gibi davranır.

Kısayol dosyasının URL sini değiştirin

Windows, "Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" özelliği işaretlenmemiş olsa bile dosya kısayolları için .lnk dosya uzantısını görüntülemez. Bu sebeple URL değiştireceğiniz kısayol dosyasına sağ tıklayın ve özellikler deyin. Ardından açılacak olan ekranda Kısayol dosya URL sini kendinize göre editleyin ve Uygula , Tamam butonlarını kullanarak işlemi sonlandırın. Dilerseniz ilgili pencerede simge değiştirme özelliğini kullanarak kısayolun simgesini de değiştirebilirsiniz.

Kısayol dosya URL sini değiştir

Tüm İşlemleri tamamladıktan sonra bu kısayol dosyasını indirmeye sunduğunuz klasörlerin içerisinde kullanabilir yada arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. Eğer ".lnk" uzantılı bir dosyayı , yani kısayol dosyasının kodlarını görmek istiyorsanız bir not defteri penceresini açıp kısayol dosyasını bunun üzerine sürükleyip bırakın böylece kodların tamamını görebilirsiniz. Dilerseniz Windowsun Kısayol dosya uzantılarını göstermesini de sağlayabilirsiniz bunun için aşağıdaki registry anahtarına gidip

NeverShowExt

Sağ tarafta yeralan "NeverShowExt" dize değerini sağ tıklayıp sil demeniz gerekir ardından dosya gezginini yeniden başlattığınızda Artık kısayol dosya uzantıları görünür hale gelecektir.

Registryden kısayol dosya uzantısını görünür yap

Kısayol uzantıları görünür olsun

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile]
"NeverShowExt"=-

Kısayol uzantıları Varsayılan olsun

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile]
"NeverShowExt"=""

Umarım üstteki bilgiler email yolu ile bizlerle iletişime geçen arkadaşın işine yarar.

- Windows tuşu ile kullanılan kısayolları iptal edelim Burada

- Windows 10 da kısayol tuşlarını iptal etmek Burada

- Modern uygulamaları klavye kısayolu ile başlatmak Burada

- Bir Programı klavye kısayolu ile başlatın Burada

- Favori web sayfanızı bir klavye tuşu ile açın Burada

- Kısayol Simgelerinde Kalkan işareti olmasın Burada

- Klavye dili kendi kendine değişmesin Burada

- Başlat klasörüne kolayca kısayol oluşturalım Burada

- Send Windows Key v1.0 Burada

- Opera tarayıcısında Klavye kısayolları nasıl değiştirilir Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha