Ağ bağlantılarını açmada en kolay yöntem


Ağ bağlantıları kısayolu
Ağ bağlantılarını açmak , bağlantıları yönetmek açısından son derece önemlidir mesela kablosuz ağ bağlantısını kapatmak istiyorsanız burada yeralan simgesine sağ tıklayıp devre dışı bırak demeniz gerekir.


Yine dns değiştirecekseniz Ağ bağlantıları kısmında yeralan bağlantı türlerinden birtanesine sağ tıklayıp Özellikler dedikten sonra açılan ekranda İnternet protokolü sürüm 4 (TCP/IPV4) kısmına tıkladıktan sonra tekrar özellikler deyip açılan ekrandaki "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" kısmındaki boşluğa DNS adreslerini girmeniz gerekir. Örneklerden de anlaşılacağı üzere birçok işlem Ağ bağlantılarından geçmektedir.

Ağ bağlantıları

Windows 10 kullanıcısı iseniz Ağ bağlantılarına Ayarlar uygulaması üzerinden ulaşmak için şu yolu izlemeniz gerekir ; Ayarlar - Ağ ve internet - Ağ ve paylaşım merkezi - Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir.Eğer Ağ bağlantılarını ayda yılda bir açıyorsanız bu uzun yöntemi kullanmanız sizi rahatsız etmeyecektir gel gelelim bilgisayar teknik işleri ile uğraşıyorsanız günde onlarca defa Ağ bağlantılarına ulaşmanız gerekeceğinden çok daha kısa yöntemleri tercih etmeniz gerekecektir.

Ağ bağlantılarını açan komutlar

Aşağıdaki komutlardan herhangi birini kullandığınızda Ağ bağlantıları penceresi açılacaktır.

ncpa.cpl
explorer.exe ::{7007ACC7-3202-11D1-AAD2-00805FC1270E}
shell:::{992CFFA0-F557-101A-88EC-00DD010CCC48}

Üstteki komutlar ; Windowsun bütün sürümlerinde geçerlidir.

Ağ bağlantıları komutu

Bu komutları kullanarak masaüstünüzde Ağ bağlantıları kısayolu oluşturabilirsiniz. Kısayol oluşturma işlemini otomatikleştirmek için bir vbs scripti kodladık , sayfa sonundan indireceğiniz bu scripti çalıştırdığınızda "Masaüstünüze Ağ bağlantıları Kısayolu oluşturuldu" diye bir uyarı penceresi belirecek ve aynı zamanda Ağ bağlantıları kısayolu oluşturulacaktır.

Masaüstüne Ağ bağlantıları kısayolu

Masaüstünde oluşan Ağ bağlantıları kısayoluna tıkladığınızda Ağ bağlantıları açılacaktır , eğer Ağ bağlantılarını bir klavye kısayolu ile açmak isterseniz ; Script ile kısayolu oluşturduktan sonra klavyenizdeki "Ctrl + Alt + A" klavye kısayolunu kullanmanız yeterlidir çünkü oluşan Ağ bağlantıları simgesi bu tuş kombinasyonu kullanıldığında otomatik olarak Ağ bağlantılarını açacaktır. Burada unutulmaması gereken nokta ; eğer script ile oluşturulan ağ bağlantıları kısayolunu silerseniz ilgili klavye kısayolu da işlevini yitirecek ve kullanılamayacaktır.

- Yerel ağ bağlantı özelliklerini zahmetsizce açmak Burada

- Yerel Ağ bağlantımızın ip adresini bulalım Burada

- Kablolu veya kablosuz bağlantıdan birine öncelik atamak Burada

- Görev çubuğundan ağ bağlantılarını yönetelim Burada

- Kablosuz ağ bağlantımızı kolayca kapatıp açalım Burada

- Bir tıkla internetinizi kapatın Burada

- Windows 10 da Kablosuz ağ güvenlik türünü bulalım Burada

- Windows 10 da Ağ profilini Ortak veya özel yapmak Burada


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha